Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗
Nigdy nie łącz leków z tymi produktami! 😮 To może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia❗

Dezodorant czy antyperspirant – co wybrać?

Nadmierna potliwość to uciążliwa i krępująca przypadłość, która może uprzykrzyć życie każdemu. Pot nie tylko ma nieprzyjemną woń, ale też pozostawia plamy na odzieży i stanowi doskonałą pożywkę dla chorobotwórczych mikroorganizmów. By ograniczyć jego wydzielanie, zwykle sięgamy po dezodorant w sprayu lub antyperspirant w kulce. Wiele osób jednak nie do końca wie, jaka jest między nimi różnica. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić tę kwestię. Podpowiemy też, jak wybrać odpowiedni kosmetyk, by czuć się świeżo i komfortowo każdego dnia.
młoda kobieta używa antyperspirantu
źródło: materiały partnera
Spis treści

Dezodorant a antyperspirant – czym się różnią?

Wydzielanie potu jest naturalnym procesem fizjologicznym. Dzięki niemu organizm może odprowadzać nadmiar ciepła i skutecznie chronić się przed przegrzaniem. U niektórych ludzi gruczoły potowe produkują jednak zbyt dużą ilość potu i nie może on szybko odparować ze skóry. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi stosowanie dezodorantów i antyperspirantów, dostępnych na przykład tutaj. Kosmetyki te zawierają w swoim składzie związki, które mają za zadanie minimalizowanie dyskomfortu związanego z poceniem się i zapewnienie długotrwałej świeżości. Dezodorant w sprayu, sztyfcie lub żelu nie zmniejsza wydzielania potu, ale przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnej woni. Z kolei antyperspirant, np. w kulce, reguluje intensywność pocenia poprzez tymczasowe zwężenie ujść gruczołów potowych. Jeszcze silniejsze działanie mają blokery, które są przeznaczone do użytku 1-2 razy w tygodniu.

Dla kogo lepszy jest dezodorant i jaki wybrać?

Kosmetyki w postaci dezodorantów są polecane osobom, które pocą się umiarkowanie. Zawarte w nich związki chemiczne ograniczają rozwój patogenów na skórze, a także przeciwdziałają tworzeniu się przykrego zapachu. Z reguły występują w nich też substancje zapewniające poczucie świeżości. Dezodorant w sprayu czy w sztyfcie działa bezpośrednio po zastosowaniu, zwykle od kilku do kilkunastu godzin. Dokonując wyboru kosmetyku, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jego skład oraz poziom naperfumowania.

 Komu przyda się antyperspirant i jak go używać?

U osób, które zmagają się z problemem nadmiernej potliwości, najlepiej sprawdzają się antyperspiranty. W ich recepturach znajdują się głównie sole glinu w różnym stężeniu, które wnikają do kanalików gruczołów potowych i tworzą warstwę uniemożliwiającą wydostawanie się potu. Tego rodzaju preparaty często zawierają też substancje o działaniu antyseptycznym i przeciwbakteryjnym. Nakładając antyperspirant w kulce, trzeba uważać, aby produkt nie przedostał się do oczu lub na błony śluzowe. W przypadku pojawienia się zaczerwienienia lub podrażnienia należy przerwać stosowanie kosmetyku. Sięgając po tego typu środek, należy aplikować go zawsze na suchą i nieuszkodzoną skórę. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie antyperspiranty są przeznaczone do codziennego użytku.

Czy antyperspiranty są bezpieczne? Demaskujemy mity!

Na temat stosowania antyperspirantów narosło wiele mitów. W Internecie wciąż można zetknąć się z różnymi negatywnymi opiniami dotyczącymi ich używania. Czy kosmetyki, bez których wiele ludzi nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania, są bezpieczne? Jeden z najczęściej powtarzanych mitów dotyczy powiązania tego rodzaju preparatów z powstawaniem raka piersi oraz choroby Alzheimera. Już dawno został on obalony przez lekarzy i specjalistów z zakresu kosmetologii. Prawdopodobieństwo przeniknięcia związków glinu przez skórę jest bardzo niskie i nigdy nie zostało udowodnione. Niesłuszne jest również przekonanie, że antyperspirant zakłóca naturalną termoregulację organizmu i blokuje gruczoły potowe. Zablokowanie ujść kanalików jest przejściowe i nie pociąga ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia, a może znacznie poprawić komfort życia.

Reklama

Czy wiesz już, który kosmetyk wybrać?

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi wiesz już, czym różnią się kosmetyki przeznaczone do stosowania w przypadku nadmiernego pocenia i który produkt będzie dla Ciebie lepszy: dezodorant czy antyperspirant. Jeśli szukasz preparatów, które nie zatykają porów, nie pozostawiają nieestetycznych plam na ubraniach i zapewniają długotrwałe uczucie świeżości, ich duży wybór znajdziesz m.in. w Drogerii Krokus. W sytuacji, kiedy nadmierna potliwość jest wyjątkowo uciążliwa, nie wahaj się skonsultować z lekarzem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kosmetyki
Szampon koloryzujący do różnych kolorów włosów. Jak zmyć?
Różnokolorowe kosmyki włosów
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Mężczyzna psika się perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?

Reklama


Czy można zmierzyć poziom cukru bez nakłuwania?
Dowiedź się!