Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Dezodorant czy antyperspirant – co wybrać?

Nadmierna potliwość to uciążliwa i krępująca przypadłość, która może uprzykrzyć życie każdemu. Pot nie tylko ma nieprzyjemną woń, ale też pozostawia plamy na odzieży i stanowi doskonałą pożywkę dla chorobotwórczych mikroorganizmów. By ograniczyć jego wydzielanie, zwykle sięgamy po dezodorant w sprayu lub antyperspirant w kulce. Wiele osób jednak nie do końca wie, jaka jest między nimi różnica. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić tę kwestię. Podpowiemy też, jak wybrać odpowiedni kosmetyk, by czuć się świeżo i komfortowo każdego dnia.
młoda kobieta używa antyperspirantu
źródło: materiały partnera
Spis treści

Reklama

Dezodorant a antyperspirant – czym się różnią?

Wydzielanie potu jest naturalnym procesem fizjologicznym. Dzięki niemu organizm może odprowadzać nadmiar ciepła i skutecznie chronić się przed przegrzaniem. U niektórych ludzi gruczoły potowe produkują jednak zbyt dużą ilość potu i nie może on szybko odparować ze skóry. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi stosowanie dezodorantów i antyperspirantów, dostępnych na przykład tutaj. Kosmetyki te zawierają w swoim składzie związki, które mają za zadanie minimalizowanie dyskomfortu związanego z poceniem się i zapewnienie długotrwałej świeżości. Dezodorant w sprayu, sztyfcie lub żelu nie zmniejsza wydzielania potu, ale przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnej woni. Z kolei antyperspirant, np. w kulce, reguluje intensywność pocenia poprzez tymczasowe zwężenie ujść gruczołów potowych. Jeszcze silniejsze działanie mają blokery, które są przeznaczone do użytku 1-2 razy w tygodniu.

Dla kogo lepszy jest dezodorant i jaki wybrać?

Kosmetyki w postaci dezodorantów są polecane osobom, które pocą się umiarkowanie. Zawarte w nich związki chemiczne ograniczają rozwój patogenów na skórze, a także przeciwdziałają tworzeniu się przykrego zapachu. Z reguły występują w nich też substancje zapewniające poczucie świeżości. Dezodorant w sprayu czy w sztyfcie działa bezpośrednio po zastosowaniu, zwykle od kilku do kilkunastu godzin. Dokonując wyboru kosmetyku, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jego skład oraz poziom naperfumowania.

 Komu przyda się antyperspirant i jak go używać?

U osób, które zmagają się z problemem nadmiernej potliwości, najlepiej sprawdzają się antyperspiranty. W ich recepturach znajdują się głównie sole glinu w różnym stężeniu, które wnikają do kanalików gruczołów potowych i tworzą warstwę uniemożliwiającą wydostawanie się potu. Tego rodzaju preparaty często zawierają też substancje o działaniu antyseptycznym i przeciwbakteryjnym. Nakładając antyperspirant w kulce, trzeba uważać, aby produkt nie przedostał się do oczu lub na błony śluzowe. W przypadku pojawienia się zaczerwienienia lub podrażnienia należy przerwać stosowanie kosmetyku. Sięgając po tego typu środek, należy aplikować go zawsze na suchą i nieuszkodzoną skórę. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie antyperspiranty są przeznaczone do codziennego użytku.

Czy antyperspiranty są bezpieczne? Demaskujemy mity!

Na temat stosowania antyperspirantów narosło wiele mitów. W Internecie wciąż można zetknąć się z różnymi negatywnymi opiniami dotyczącymi ich używania. Czy kosmetyki, bez których wiele ludzi nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania, są bezpieczne? Jeden z najczęściej powtarzanych mitów dotyczy powiązania tego rodzaju preparatów z powstawaniem raka piersi oraz choroby Alzheimera. Już dawno został on obalony przez lekarzy i specjalistów z zakresu kosmetologii. Prawdopodobieństwo przeniknięcia związków glinu przez skórę jest bardzo niskie i nigdy nie zostało udowodnione. Niesłuszne jest również przekonanie, że antyperspirant zakłóca naturalną termoregulację organizmu i blokuje gruczoły potowe. Zablokowanie ujść kanalików jest przejściowe i nie pociąga ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia, a może znacznie poprawić komfort życia.

Reklama

Czy wiesz już, który kosmetyk wybrać?

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi wiesz już, czym różnią się kosmetyki przeznaczone do stosowania w przypadku nadmiernego pocenia i który produkt będzie dla Ciebie lepszy: dezodorant czy antyperspirant. Jeśli szukasz preparatów, które nie zatykają porów, nie pozostawiają nieestetycznych plam na ubraniach i zapewniają długotrwałe uczucie świeżości, ich duży wybór znajdziesz m.in. w Drogerii Krokus. W sytuacji, kiedy nadmierna potliwość jest wyjątkowo uciążliwa, nie wahaj się skonsultować z lekarzem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Starsza kobieta trzymająca dłoń na ramieniu
Skóra u osób starszych - jak ją pielęgnować
Nowoczesne metody usuwania blizn

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!