Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie?

Chcesz zabezpieczyć przyszłość Twojej rodziny na wypadek, gdyby coś Ci się stało? Sprawdzoną metodą jest wykupienie polisy na życie. To rodzaj ubezpieczenia, które gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie Twojej śmierci, choroby lub niezdolności do pracy. Jak wybrać taki produkt i na jakie zapisy w umowie zwracać największą uwagę?
Ubezpieczenie na życie
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Czym jest ubezpieczenie na życie?

Polisa na życie to umowa z ubezpieczycielem, na podstawie której zobowiązuje się on do wypłaty odszkodowania w razie Twojej śmierci lub innych dokładnie określonych okoliczności. Mogą to być na przykład:

W dokładnym rozumieniu polisa na życie działa tylko w razie utraty życia przez ubezpieczonego. Wówczas świadczenie finansowe otrzymuje osoba wskazana w umowie. Może to być małżonek, dziecko, partner czy przyjaciel. Można wskazać jako beneficjenta także kilka osób jednocześnie lub instytucję – na przykład organizację charytatywną lub bank. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń.

Głównym celem ubezpieczenia na życie jest zapewnienie wsparcia finansowego rodzinie lub innym osobom pozostającym po zmarłym, które mogą być zależne od jego dochodów.

Reklama

Jakie są rodzaje ubezpieczeń na życie?

Jeśli chcesz kupić najlepszą polisę na życie online, przede wszystkim zastanów się, jaki rodzaj ubezpieczenia będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Takie produkty mogą dotyczyć wyłącznie śmierci ubezpieczonego (wówczas świadczenie dostają jego bliscy) lub innych trudnych sytuacji, najczęściej związanych ze zdrowiem.

To oznacza, że polisa na życie może pomóc nie tylko Twojej rodzinie, ale także Tobie. Jeśli na przykład wybierzesz opcję z assistance medycznym, możesz liczyć na bezpłatne wsparcie w razie hospitalizacji, rehabilitacji czy niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Możesz także wybrać polisę, która gwarantuje wypłatę środków w razie zaistnienia konkretnego zdarzenia. Otrzymasz odszkodowanie na przykład, gdy trafisz do szpitala, ulegniesz wypadkowi, przejdziesz zabieg chirurgiczny lub doznasz urazu.

Każda polisa ma inne warunki, zakres oraz sumę gwarantowaną. Nie ma jednego uniwersalnego produktu – to Ty możesz określić, jaki rodzaj ochrony Cię interesuje i jaka wysokość składki jest dla Ciebie akceptowalna.

Zawsze dokładnie czytaj zapisy w umowie, aby mieć pewność, że wybierasz polisę, która spełnia Twoje założenia.

Działanie polisy na życie w 4 krokach

Zobacz, jak ubezpieczenie na życie działa w praktyce. Poznaj cztery ważne momenty w obowiązywaniu takiego ubezpieczenia.

  1. Wybór polisy – osoba, która chce ubezpieczyć swoje życie (ubezpieczony), wybiera odpowiednią polisę na podstawie swoich potrzeb i możliwości finansowych. Ubezpieczenie może mieć różne warunki, takie jak okres trwania, sumę gwarantowaną, wyłączenia i wysokość składki.
  2. Płatność składki – ubezpieczony regularnie płaci składki na rzecz ubezpieczyciela. Może to robić miesięczne, kwartalne lub rocznie – zgodnie z ustaleniami. Jest to koszt ubezpieczenia.
  3. Śmierć ubezpieczonego lub inna sytuacja wskazana w umowie –  jeśli ubezpieczający zmarł w trakcie trwania polisy, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie (sumę gwarantowaną) beneficjentom, którymi mogą być członkowie rodziny, partner itp. Jeśli wystąpiła sytuacja wskazana w umowie, czyli na przykład ubezpieczony trafił do szpitala, to odszkodowanie jest wypłacane na jego konto i on może z niego korzystać.
  4. Beneficjenci otrzymują odszkodowanie – wypłacone świadczenie może być wykorzystane w dowolny sposób, na przykład na pokrycie kosztów kredytów, spłatę hipoteki, zapewnienie edukacji dzieciom, codzienne wydatki,  opłacenie leczenia itp.

Choć każda polisa może mieć nieco inne warunki, zasada działania ubezpieczenia na życie zawsze jest podobna.

Reklama

Jak wybrać dobrą polisę na życie?

Zobacz, co warto brać pod uwagę, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem.

  • Cele i potrzeby – zastanów się, dlaczego chcesz kupić ubezpieczenie na życie. Planujesz zabezpieczyć finansowo dzieci w razie Twojej śmierci? A może odszkodowanie ma służyć spłacie kredytów lub hipoteki, gdy Ciebie zabraknie? Interesuje Cię ubezpieczenie z opcją inwestycyjną? Określenie powodu, dla którego potrzebujesz polisy, pozwoli Ci zawęzić wybór ofert.
  • Suma ubezpieczenia – oszacuj, ile środków potrzebujesz, aby zapewnić wsparcie Twoim bliskim w przypadku Twojej nagłej śmierci lub poważnej choroby. Suma ubezpieczenia powinna pokryć przynajmniej koszty związane z leczeniem lub pogrzebem, spłatą długów i utrzymaniem rodziny przez pewien czas.
  • Typ polisy – masz do wyboru różne rodzaje ubezpieczeń na życie – tradycyjne, z funduszem inwestycyjnym, z assistance medycznym itp. Wybierz taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
  • Porównanie ofert – przejrzyj dostępne możliwości (możesz to zrobić online – bez wychodzenia z domu). Porównaj składki, warunki, opcje dodatkowe oraz wiarygodność i renomę ubezpieczyciela.

Pamiętaj, że każda osoba ma indywidualne potrzeby, więc nie ma jednego "najlepszego" ubezpieczenia na życie dla wszystkich. Wybierz polisę, która pasuje do konkretnych okoliczności i Twojej sytuacji życiowej.  Ważne, by jej warunki zapewniały ochronę, jakiej oczekujesz dla siebie i swoich bliskich.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Prawa pacjenta
Ile ważne jest skierowanie do specjalisty? Różne poradnie
Lekarz wystawia skierowanie do specjalisty
Zasiłek opiekuńczy na osobę starszą: ile wynosi? Dokumenty
Kobieta opiekuje się starszą kobietą
Skierowanie do okulisty – czy jest potrzebne na NFZ?
Kobieta u okulisty
Podobne artykuły
Pielęgniarka pobiera krew pacjentce
Ile ważne jest skierowanie na badanie krwi? Morfologia i inne
Kobieta u dermatologa
Skierowanie do dermatologa: czy jest potrzebne? Ile ważne?
Pacjent prosi lekarza o zwolnienie lekarskie
Zwolnienie lekarskie – ile dni może wypisać lekarz rodzinny?
Mężczyzna na zwolnieniu chorobowym
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe? Ile wynosi za każdy dzień? Przykład i kalkulator
Ubezpieczenie dla dziecka
Brak ubezpieczenia dziecka a wystąpienie urazu - konsekwencje

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!