Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!

Jak wybrać perfumy stacjonarnie i w sklepie internetowym?

Stojąc przed półką w drogerii i zastanawiając się, jak dobrać perfumy dla siebie lub dla bliskiej osoby, możesz się zdać jedynie na swój zmysł powonienia, który jednak w tych warunkach może być zniekształcany przez inne zapachy. Z kolei korzystając z oferty sklepu internetowego, możesz zwracać uwagę wyłącznie na opisane przez producenta nuty zapachowe. Niezależnie od tego, czy czekają Cię zakupy stacjonarne czy online, warto poznać kilka reguł, które ułatwią Ci decyzję. Należy wziąć pod uwagę na przykład to, że wody perfumowane a perfumy znacznie różnią się między sobą. Z kolei dość mgliście określane nuty zapachowe - nuty głowy, serca i bazowa - mogą być dużym ułatwieniem, gdy zna się ich znaczenie. Wreszcie, dany zapach będzie się zmieniać w zależności od typu skóry. Jeśli chcesz poprawnie dobrać perfumy dla siebie lub na prezent, na pewno skorzystasz z naszego poradnika. Przygotowaliśmy przewodnik, który ułatwi taki zakup.
Kobieta korzystająca z pefrum
Źródło: 123RF
Spis treści

Zobacz nasz redakcyjny test feromonów:

Czym różnią się perfumy damskie i męskie?

W kulturze pewne nuty zapachowe utrwaliły się, jako przeznaczone tradycyjnie dla konkretnej płci. Zapachy dla mężczyzn to często mocne, uderzające kompozycje, które podkreślają zdecydowanie i klasę.

Te do stosowania na co dzień mają z kolei przywoływać skojarzenia świeżości i pełni energii - dlatego wśród męskich zapachów dominują nuty drzewne, paprociowe, drzewno-cytrusowe i skórzane.

Z kolei perfumy dla kobiet są zazwyczaj lekkie i delikatne, ale też ciepłe i egzotyczne, dlatego spotkamy wśród nich nuty kwiatowe, zapachy cytrusowe i zapachy orientalne.

Na rynku można znaleźć także zapachy uniwersalne, tzw. unisex, które sprawdzą się w przypadku obu płci. To orzeźwiające, świeże zapachy oparte przede wszystkim na nutach aromatyczno-cytrusowych, które sprawdzą się świetnie w cieplejszej porze roku.

Reklama

Perfumy a wody toaletowe i inne. Co oznaczają dane typy produktów?

Zazwyczaj wszystkie zapachy nazywamy perfumami, choć w rzeczywistości nazwa ta jest zarezerwowana wyłącznie dla produktów o bardzo wysokiej zawartości olejków zapachowych rozpuszczonych w wysokoprocentowym alkoholu.

Wraz ze spadkiem stężenia olejków, trwałość zapachów spada, jednocześnie spada także ich cena. Poniżej prezentujemy typy zapachów wraz z objaśnieniem:

  • perfumy, ekstrakty perfum - stężenie olejków 20-43 proc., bardzo trwałe, ekskluzywne, sprzedawane w malutkich buteleczkach, na co dzień nieużywane - często są to produkty kolekcjonerskie;
  • wody perfumowane (eau de parfum, EdP) - stężenie olejków 10-15 proc., trwałe i intensywne zapachy, doskonałe na wieczorne wyjścia i ważne okazje;
  • woda toaletowa (eau de toilette, EdT) - stężenie olejków 3-10 proc., lżejsze kompozycje o subtelniejszym zapachu, idealne na cieplejszą porę roku i do codziennego stosowania;
  • woda kolońska (eau de cologne, EdC) - stężenie olejków 1-3 proc., bardzo szybko ulatniający się zapach zawieszony w wysokoprocentowym (70-80 proc.) alkoholu;
  • mgiełka do ciała (eau fraiche) - stężenie olejków 1-3 proc., bardzo lekkie i nietrwałe, dobre do odświeżenia w upalne dni lub po aktywności fizycznej.

Reklama

Nuty zapachowe - to musisz wiedzieć, kiedy chcesz dobrać perfumy

Perfumy tuż po użyciu pachną inaczej, niż po jakimś czasie, kiedy zapach zdąży rozwinąć się na skórze. Dlaczego tak jest?

Kompozycje zapachowe opierają się bowiem na strukturze piramidy, która zawiera w sobie trzy kolejno rozwijające się nuty (zwane też akordami).

Zanim więc zdecydujesz, że to odpowiednie perfumy dla Ciebie, konieczne może być odczekanie odpowiedniego czasu. W kompozycji następują po sobie:

  • Nuta głowy - pierwsze wrażenie, które czujemy po otwarciu flakonika i rozpyleniu perfum, to ona najczęściej decyduje o zakupie perfum; szybko się ulatnia - w ciągu 30 minut do godziny; zazwyczaj to lekkie, świeże zapachy zawierające nuty cytrusowe, owocowe i ziołowe.
  • Nuta serca - kompozycja rozwijająca się później niż nuta głowy i o mniejszej od niej intensywności, utrzymująca się zazwyczaj od 2 do 4 godzin; zawiera przeważnie zapachy kwiatowe i aromaty korzenne oraz decyduje o tym, jak wszystkie nuty łączą się ze sobą.
  • Nuta bazowa (nuta głębi) - jest najtrwalsza i najmniej intensywna, to ona decyduje o charakterze kompozycji; na skórze może się utrzymywać do kilkunastu godzin, a na ubraniach nawet kilka dni; w jej skład wchodzą nuty animalistyczne (ambra, piżmo), żywice, drewno czy mech dębowy.

Reklama

Perfumy a rodzaj skóry. Czy wiesz, że zapach perfum zmienia się w zależności od typu skóry?

Rodzaj skóry wpływa na to, jak rozwijają się na niej zapachy i jak długo się utrzymują. Ilość produkowanego sebum ma też wpływ na to, czy mogą się pojawiać podrażnienia.

Każdy posiada też swój własny, charakterystyczny zapach skóry, który może zmieniać odbiór poszczególnych kompozycji. Perfumy projektuje się na ogół na cerę normalną. Sucha jest nieco bardziej zasadowa, z kolei tłusta ma kwaśniejszy odczyn.

To z kolei może mieć wpływ na to, jak poszczególne rodzaje zapachów pasują do danej osoby. Podpowiadamy, jak przeprowadzić dobór perfum w zależności od typu skóry:

  • skóra normalna - do tego rodzaju skóry najłatwiej dobrać perfumy i nie jest ona nadwrażliwa na alkohol, który w dużych stężeniach pojawia się w perfumach i wodach perfumowanych;
  • skóra tłusta - najlepiej pochłania zapachy, przez co perfumy utrzymują się na skórze tłustej najdłużej, ma też tendencję do ich wzmacniania, dlatego świeże aromaty będą dla niej lepszym wyborem niż ciężkie i duszne nuty; nie należy także przesadzać z dawką aplikowanych perfum;
  • skóra sucha - szczególnie delikatna, wrażliwa na alkohol w wyższych stężeniach, jednocześnie przez mniejsze wydzielanie sebum najsłabiej utrzymuje woń perfum – z tego powodu warto wybierać delikatne wody toaletowe i perfumy pozbawione alkoholu, stawiając jednocześnie na intensywne zapachy i sięgając po inne kosmetyki o tych samych nutach.

Reklama

Jak wybrać perfumy w sklepie stacjonarnym?

Dobór idealnych perfum wydaje się najłatwiejszy w sklepie stacjonarnym. Możemy porównywać zapach perfum na specjalnych testerach oraz na własnej skórze.

Problemów jest tu jednak kilka. Przede wszystkim po rozpyleniu najbardziej odczuwalna jest nuta głowy. Po kilku godzinach zapach znacznie się zmienia.

Same perfumy mogą pachnieć zgoła inaczej w warunkach domowych, a inaczej w perfumerii, w której w tle odczuwamy inne zapachy.

Korzystanie z testera jest dobrym rozwiązaniem, jednak, jak wskazaliśmy wcześniej, na tłustej czy suchej skórze aromaty są inaczej odczuwane niż na papierowym testerze. Czy jest na to rozwiązanie?

Przede wszystkim warto skorzystać z perfum na przegubie dłoni, a następnie odczekać kilka godzin. Nuta głębi, która najdłużej utrzymuje się na skórze, może okazać się nieprzyjemna.

Dobrą wskazówką będą opisy od producenta. Nie testuj zbyt wielu zapachów na raz - aromat perfum może być zniekształcony przez inne próbki, a także kosmetyki, takie jak kremy do rąk, których w takie dni należy unikać.

Niepozorną metodą jest powąchanie kawy ze słoiczka. W ten sposób poniekąd "zrestartujemy" węch po testach.

Reklama

Jak wybierać perfumy przez Internet?

Choć jest to nieco trudniejsze, można wybrać odpowiednie perfumy w Internecie. Na pewno dobrą wskazówką jest sprawdzenie ich na żywo - może ktoś z otoczenia już ma taki flakonik.

Najczęściej jednak musimy przyjrzeć się opisom od producenta. Dobrze opisane poszczególne nuty będą dobrą wskazówką.

Kategorie takie, jak zapachy szyprowe, zapachy słodkie, czy zapachy cytrusowe można porównać do tych perfum, które już masz w domu.

Zastanów się, czy dana kompozycja będzie dobrze współgrać i na jaką okazję byłaby odpowiednia.

Możesz zdecydować się na markę o szerokiej ofercie, ale najlepsze perfumy produkują marki, dla których jest to specjalizacja lub jedyna działalność.

Porównaj także opinie od innych użytkowników. Często w Internecie znaleźć można recenzje. Kup też mniejszy flakonik.

Reklama

Perfumy - uniwersalny sposób na prezent dla kogoś lub samego siebie

Podczas wyboru perfum należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie jest więc taki prosty, podobnie jak trudno opisać ulubione zapachy, skoro kompozycje mogą być skomplikowane.

Pomocne mogą być więc wspomniane wcześniej oznaczenia nut, które pozwalają określić, jakie aromaty będą odczuwalne w kolejnych godzinach, a nie tylko w perfumerii na testerze.

Dodatkowo, jeśli masz skórę suchą lub tłustą, warto poświęcić więcej czasu na decyzję. Wskazówką mogą być opinie i recenzje internautów. Kiedy jednak uda się sfinalizować zakup perfum, z każdą chwilą narasta ekscytacja przed ich przetestowaniem w codziennym życiu, czy w trakcie wyjątkowego wyjścia.

Aleksandra Seń
Artykuł napisany przez
Aleksandra Seń
Specjalistka od SEO, zorientowana na sektor medyczny oraz zagadnienia HR. Swoje umiejętności rozwijała pracując w firmach marketingowych i redakcjach online. Obecnie jest doktorantką studiującą kulturę i religię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie skupia się na badaniach nad zbiorową pamięcią i dziedzictwem kulturowym. W czasie wolnym eksploruje górskie trasy i odkrywa wyjątkowe elementy designu z lat sześćdziesiątych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Kosmetyki
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Podobne artykuły
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Różnokolorowe kosmyki włosów
Szampon koloryzujący do różnych kolorów włosów. Jak zmyć?
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Mężczyzna psika się perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?

Reklama


Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego
Dowiedz się co to!