Co daje joga dla dzieci?
Jogę zalicza się do jednego z najstarszych systemów filozofii wywodzących się z Indii. Szacuje się, że znano ją już około 5 tysięcy lat temu. Czym jest? To świadomy odpoczynek i praktyka uważności, która dotyczy ciała, umysłu i duszy.
W jodze ważne jest osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Jest to możliwe dzięki odpowiednim ćwiczeniom fizycznym (tzw. asanom) czyli technikom oddechowym oraz medytacyjnych.
Ze względu na ogromne korzyści zdrowotne jogi, jest ona bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci.
Co daje najmłodszym? Przede wszystkim sprawia, że ich wytrzymałość i gibkość ciała poprawiają się. Dodatkowo wzmacnia się koncentracja uwagi oraz poczucie równowagi, polepsza się też koordynacja ruchowa.
Poza tym dzieci stają się bardziej wyciszone, zrelaksowane i radosne, ponieważ joga to dla nich doskonała zabawa. Co więcej, dzięki regularnej praktyce system odpornościowy maluchów ulega poprawie, efektem czego dzieci rzadziej chorują oraz przechodzą infekcje dużo łagodniej niż wcześniej.
Mali jogini zyskują pewność siebie i są bardziej stabilni emocjonalnie, co często przekłada się na ich lepsze relacje z rówieśnikami i całym otoczeniem.
Jogę można praktykować z dziećmi mającymi już około 4 lat. Najwięcej jednak pożytku, frajdy i efektów z hatha jogi dla dzieci będą mieli jogini mający od 6 do około 13 lat.
Joga połączona z medytacją to raczej temat dla starszych dzieci czy nawet nastolatków, jednak maluchy również mogą próbować krótkich form medytacyjnych.
Zatem odpowiadając na pytanie, czy dziecko może ćwiczyć jogę, należy stwierdzić, że z całą pewnością tak, jednak pod kontrolą fachowca, czyli nauczyciela. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza przy pierwszym kontakcie z jogą.
Reklama
Joga dla dzieci i dorosłych
Jogę warto wprowadzić w życie dziecka w przemyślany sposób. Najlepszym pomysłem jest rozpoczęcie zajęć pod okiem instruktora, czyli specjalisty w tej dziedzinie. Wówczas nasza pociecha będzie miała szansę na praktykowanie tej formy rekreacji psychoruchowej we własnym tempie.
Ważną zaletą uczestnictwa dziecka w profesjonalnych zajęciach jogi jest także jego kontakt z rówieśnikami i nauka pracy w grupie.
Wiele szkół jogi organizuje jogę dla dzieci i dorosłych, dzięki czemu rodzice i dzieci mogą ćwiczyć i bawić się równocześnie. To też szansa na bycie ze sobą bezwarunkowo. Miejsca, w których praktykuje się jogę sprawiają, że można poświęcić czas tylko sobie nawzajem, nie myśląc o domowych obowiązkach.
Podczas jogi, w której uczestniczą 2 bliskie sobie osoby więź między nimi jeszcze bardziej się wzmacnia. Wzrasta też poczucie zaufania, dzieci czują się bezpieczniej, a rodzice pewniej jako opiekunowie.
Wiele szkół chętnie organizuje zajęcia dla obojga rodziców z dziećmi. Zatem jogę może wspólnie ćwiczyć nie tylko mama i dziecko, ale też cała rodzica.
Reklama
Kurs jogi dla dzieci. Gdzie na zajęcia?
Kursy jogi dla dzieci są organizowane przede wszystkim dla instruktorów jogi, którzy chcą poszerzyć zakres swoich umiejętności, wiedzy i możliwości zawodowych.
Dzięki ukończeniu takiego szkolenia mogą prowadzić jogę w przedszkolu czy w innych placówkach kulturalno-oświatowych. (Obecnie coraz więcej ośrodków dydaktycznych współpracuje z nauczycielami jogi.)
Poza tym stają się instruktorami jogi dla dzieci, zatem mają uprawnienia do organizowania autorskich, prywatnych zajęć z małymi podopiecznymi.
Coraz częściej w takich kursach uczestniczą też nauczyciele przedszkolni, szkolni, pedagodzy, psycholodzy i inne grupy zawodowe, szczególnie te, które na co dzień pracują z dziećmi.
Oczywiście nie ma przeciwwskazań do tego, by na szkolenie tego typu wybrali się także rodzice.
Warto szukać takich kursów w swoim mieście. Jeśli jednak chcesz skorzystać ze szkoleń online, przed zapisem dokładnie zweryfikuj kim jest osoba, która poprowadzi kurs i czy na pewno posiada do tego odpowiednie kwalifikacje i kompetencje.
Bez właściwego przygotowania, jogicznej wiedzy, odpowiedniej świadomości ciała, można wyrządzić sobie i dziecku więcej krzywdy niż pożytku.
Reklama
Joga dla dzieci w domu
Jeśli dziecko pozna podstawowe asany, dzięki uczęszczaniu na zajęcia z jogi, warto spróbować poćwiczyć z nim w domu.
Najlepiej, aby dziecko uprawiało jogę zawsze pod okiem rodzica (opiekuna) lub nawet wspólnie z nim. Dodatkowo ważne jest, aby dorosły nie był początkującym joginem, a miał już doświadczenie w tym zakresie.
Warto wspomnieć, że istnieje szereg pomocy, którą mogą wesprzeć rodzica lub opiekuna we wspólnym uprawianiu jogi z dzieckiem w domu.
Dorosły może posiłkować filmikami instruktażowymi, książkami o jodze dla dzieci, specjalnymi kartami i innymi pomocami. Są one dobrym sposobem na poszerzanie własnej wiedzy i zainteresowanie malucha.
Reklama
Ćwiczenia jogi dla dzieci. Jakie asany?
Joga dla dzieci opiera się na ćwiczeniach ruchowych, które wplata się w różne zabawy, pląsy, tańce oraz spokojniejsze aktywności, jak ćwiczenia oddechowe oraz medytacyjne.
Asany dla dzieci to przede wszystkim pozycje jogi odnoszące się do nazw zwierząt (np. pozycja psa z głową w dół i w górę, kota, krokodyla, kobry, świerszcza, motyla, delfina, słonia, foki, itp.) oraz pochodzących ze świata roślin i natury (np. pozycja drzewa, góry, muszli, itp.).
Trudność ćwiczeń jogi dla dzieci, a także dynamika zajęć powinny być dostosowane do wieku podopiecznych, ich temperamentu oraz poziomu zaawansowania.
Pozycje jogi dla maluchów w większości wypadków wyglądają dokładnie tak samo, jak na zajęciach jogi dla dorosłych. Niekiedy mogą być nawet bardziej skomplikowane, ponieważ wiele dzieci posiada naturalnie większą elastyczność i gibkość ciała niż ich rodzice, czy opiekunowie.
Przykładowe zajęcia obejmujące ćwiczenia jogi dla dzieci powinny przybrać formę opowieści, bajki, do której zaprasza się małych podopiecznych, aby bardziej ich zaciekawić. Joga dla dzieci powinna być zabawą, podczas której przemyca się poszczególne pozycje ciała oraz ideę jogi, czyli m.in. wzajemny szacunek, wsparcie, wdzięczność i miłość.
Im mniejsze dzieci uczestniczą w jodze, tym większa powinna być dynamika zajęć oraz otwartość na dziecięce sugestie.
Podczas takich zajęć należy dawać dużo przestrzeni dla dziecięcej kreatywności i wyobraźni, ponieważ dzięki temu mali jogini aktywniej biorą udział w ćwiczeniach. Prowadzący muszą zatem zadbać o to, by było zabawnie i sympatycznie, a maluchy czuły się dobrze i bezpiecznie.
Reklama
Mata do jogi dla dzieci i inne akcesoria
Mata do jogi dla dzieci może być dokładnie tą samą matą, na której ćwiczy mama, tata, czy inna osoba dorosła. W szkołach jogi ten podstawowy sprzęt stanowi standard wyposażenia.
Można się oczywiście pokusić o nabycie krótszej i bardziej miękkiej maty. Często sprzedawcy opisują ją jako idealną do dziecięcej praktyki. Trzeba jednak rozważyć, czy ten zakup będzie się opłacał, ponieważ dzieci szybko rosną i takie podłoże niebawem może okazać się dla nich nieodpowiednie.
W sprzedaży internetowej występują też dedykowane dla dzieci maty, które mają standardowe wymiary, jednak odznaczają się bogatą kolorystyką i dziecięcym wzornictwem. Cena takich mat waha się od około 100 do około 400 zł.
Jogę z dzieckiem można też praktykować z użyciem innych asortymentów, czyli np. z klockami, paskiem, kocem, wałkiem, krzesłem, a nawet kołem. Tego typu sprzęt najlepiej wybierać w sklepach, które specjalizują się w przyrządach potrzebnych do praktyki jogi.
Reklama
Książki, obrazki i karty do jogi dla dzieci
Rozpoczynając przygodę z jogą dla dzieci, warto zaopatrzyć się w specjalne karty, książki, grafiki, drukowane mandale i inne materiały pomocnicze, które ułatwią pracę z małymi joginami.
Z książek opisujących jogę dla najmłodyszch mogą korzystać nie tylko instruktorzy jogi i nauczyciele, ale też rodzice. W tych pozycjach czytelniczych znajdują się gotowe programy zajęć dla dzieci, ciekawe pomysły na przeprowadzenie interesującej i bezpiecznej praktyki oraz dydaktyczne i pedagogiczne wskazówki.
W pracy z dziećmi warto też wykorzystywać specjalne obrazki do jogi, grafiki oraz inne wydruki, które nie trudno znaleźć w sieci.
Podczas praktykowania jogi z najmłodszymi warto włączać wyciszającą, odprężającą muzykę.
Wsparciem dla osoby realizującej zajęcia jogi, np. dla przedszkolaków są też specjalne gry planszowe, przestrzenne i terenowe.
Instruktor lub inna osoba prowadząca jogę dla dzieci może używać rozmaitych sprzętów (nie tylko do jogi) oraz przedmiotów, które posłużą np. do budowania toru sprawnościowego, toru uważności, a także tworzenia przestrzennych mandali.