Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Nici chirurgiczne wchłanialne i niewchłanialne – co warto o nich wiedzieć?

Szwy są obowiązkowym wyposażeniem każdej sali operacyjnej i gabinetu zabiegowego. Służą do zabezpieczania zarówno rozległych i poważnych, jak i drobnych ran. Wyróżnia się nici rozpuszczalne i nierozpuszczalne. Różnią się od siebie przede wszystkim właściwościami. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej i poznać ich charakterystyczne cechy.
nic chirurgiczna w imadle chirurgicznym, obok inne narzędzia
źródło: materiały partnera
Spis treści

Reklama

Czym wyróżniają się nici niewchłanialne?

Szwy niewchłanialne można podzielić na biodegradowalne oraz takie, które nie ulegają rozkładowi. Do pierwszej grupy zalicza się przede wszystkim szwy:

  • jedwabne,
  • lniane,
  • bawełniane,
  • z poliamidu 6,
  • z poliamidu 6.6.

Jednym z najpopularniejszych produktów biodegradowalnych są nici Dafilon niewchłanialne. Są dostępne w różnych rozmiarach, co pozwala z łatwością dobierać je do potrzeb. Tego rodzaju szwy stosuje się do wykonywania trwałych i stabilnych połączeń.

Nici niewchłanialne Dafilon mają szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Najczęściej stosuje się je podczas zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, okulistycznej i rekonstrukcyjnej. Dobrze sprawdzają się również do zszywania tkanek podskórnych oraz wierzchnich warstw skóry.

Nici Dafilon niewchłanialne to monofilamentowe szwy wykonane z poliamidu. Są bezbarwne lub barwione na niebiesko, lub czarno. Te szwy charakteryzują się wysoką zgodnością tkankową, która wpływa z kolei na bezpieczeństwo zabiegów przeprowadzanych przy ich użyciu. Ich giętkość pozwala na swobodne manipulowanie nićmi oraz ich sprawne wiązanie.

Nici niewchłanialne, które nie ulegają biodegradacji, wykonuje się głównie z metalu, oraz z poliestru. Są sztywne i odporne na zginanie. Ze względu na swoje właściwości stosuje się je przede wszystkim podczas zabiegów ortopedycznych.

Reklama

Charakterystyka nici wchłanialnych

Nici wchłanialne rozpuszczają się w organizmie pacjenta, dzięki czemu nie ma konieczności ich wyjmowania. Wykonuje się je z materiałów bezpiecznych dla organizmu, które nie powodują traumatyzacji tkanek. Sprzyjają także prawidłowemu przebiegowi procesu gojenia ran.

Nici wchłanialne stosuje się bardzo często podczas zabiegów wykonywanych u dzieci. Dość często wykorzystuje się je także podczas operacji ginekologicznych i okulistycznych. Ich właściwości są doceniane również przez stomatologów.

Zależnie od konkretnego rodzaju nici wchłanialnych proces ich rozpuszczania trwa od kilkunastu dni do kilku tygodni. Pacjent w tym czasie nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. W placówkach medycznych najczęściej stosuje się szwy Novosyn wchłanialne oraz Monosyn. Pierwsze z nich to plecionki przeznaczone do łączenia tkanek oraz podwiązywania w trakcie operacji i zabiegów. Charakterystyczne dla tego rodzaju nici jest to, że wykazują zadowalające właściwości podtrzymujące nawet po dwóch tygodniach od założenia.

Szwy Novosyn wchłanialne muszą być stosowane z odpowiednimi igłami, które zostały do nich przystosowane. Wykorzystuje się je w wielu dziedzinach medycyny, dzięki temu, że są dostępne w różnych grubościach i długościach.

Z kolei nici Monosyn to syntetyczne monofilamentowe szwy. Można je kupić w wersji bezbarwnej i fioletowej. Pierwsze z nich są przeznaczone głównie do zamykania ran na powierzchni skóry, ponieważ są na niej niewidoczne. Nici fioletowe służą do wielu innych zastosowań.

Jak wybrać odpowiednie nici chirurgiczne?

W pierwszej kolejności trzeba ustalić, czy do konkretnego zabiegu lepiej sprawdzą się szwy rozpuszczalne, czy nierozpuszczalne. Ma to duże znaczenie dla komfortu pacjentów i ich zdrowia. W przypadku pierwszego typu nici ważny jest także czas, jaki musi upłynąć, aby zostały wchłonięte przez organizm. Wyróżnia się szwy o krótkim, średnim oraz długim okresie rozpuszczania. Nici chirurgiczne muszą być sterylne i przygotowane do natychmiastowego użycia. Dlatego należy wybierać produkty od sprawdzonych i zaufanych producentów. Nici wchłanialne i niewchłanialne oraz wiele innych artykułów medycznych oferuje hurtownia Mercant.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ile promili po piwie?
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Podobne artykuły
Pszczoła atakująca człowieka
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Osa w czasie żądlenia
Co robić w przypadku użądlenia przez osę? Poznaj domowe sposoby na opuchliznę
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!