Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

O jakiej porze dnia najlepiej zażywać suplementy diety? Podpowiadamy!

Wiele osób z uwagi na szybkie tempo życia, jadłospis eliminacyjny czy zalecenia lekarza decyduje się na uzupełnienie codziennej diety suplementami. Przeanalizowanie składu i zapoznanie się ze sposobem działania są oczywiste, ale warto też zwrócić uwagę na to, jak należy przyjmować dany preparat. Istotna jest nie tylko dawka, ale też pora zażywania suplementu diety.
O jakiej porze dnia najlepiej zażywać suplementy diety?
źródło: materiały partnera
Spis treści

Reklama

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to skoncentrowane preparaty, które w swoim składzie mogą zawierać witaminy, minerały, a także aminokwasy, tłuszcze oraz enzymy roślinne. W niektórych przypadkach mogą uzupełnić codzienną dietę i pozytywnie wpłynąć na poprawę funkcjonowania całego organizmu.

W zależności od składu suplementy mogą wspierać różne układy i sprzyjać poprawie samopoczucia. Wiele preparatów ma ukierunkowane działanie i pomaga np. polepszyć stan włosów i paznokci czy poprawić pamięć i koncentrację. 

Reklama

Czy warto zażywać suplementy diety?

Suplementy stosowane w optymalnych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb dawkach mogą mieć pozytywny wpływ na codzienne funkcjonowanie organizmu. Dostarczane z ich pomocą witaminy i minerały mogą stanowić cenne uzupełnienie diety. Suplementy dzięki swojej formule pomagają łatwo dostarczyć niezbędne ilości składników odżywczych, których spożywanie z pokarmem czasem jest utrudnione, np. podczas diety eliminacyjnej.

Odpowiednio dobrana suplementacja może być także pomocna u osób bardzo aktywnych fizycznie. Ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze i budulcowe jest często zwiększone. Bywa, że jego zaspokojenie wyłącznie w posiłkach jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Dobór odpowiednio skoncentrowanych witamin i minerałów stanowi wówczas idealną alternatywę, która może zwiększyć wydajność organizmu oraz poprawić zdolności regeneracyjne.

Należy pamiętać, by zalecenia dotyczące stosowania suplementów traktować poglądowo i zawsze przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem. Preparaty nie mogą zastąpić zbilansowanej diety – są one jedynie jej uzupełnieniem. Z troski o zdrowie należy też zawsze wybierać suplementy wysokiej jakości, certyfikowane np. ze sklepu Lab One.

Reklama

O jakiej porze dnia najlepiej zażywać suplementy?

Pora przyjmowania suplementów zależy przede wszystkim od składu oraz działania. Warto zwrócić uwagę na informację podaną przez producenta – który w ulotce powinien wskazać, kiedy sięgać po preparat.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E i K – należy przyjmować w obecności pokarmów bogatych w związki tłuszczowe, takich jak awokado, oliwa czy orzechy. Zaleca się zażywać je w godzinach wieczornych. Wyjątek stanowi witamina D3, która zaburza produkcję melatoniny, więc nie powinno się jej przyjmować przed snem.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie – witamina C oraz witaminy z grupy B – najlepiej suplementować w okolicy pierwszego posiłku: 30 minut przed lub 2 godziny po. Na szczególną uwagę zasługuje witamina B, która przyjęta w godzinach porannych dodaje witalności. Swobodnie można ją przyjmować nawet na pusty żołądek.

Szczególnego dopasowania pory przyjęcia wymagają minerały. Należy pamiętać o tym, że związki te mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co w niektórych przypadkach skutkuje zaburzonym wchłanianiem. W efekcie różne minerały warto przyjmować o innych porach dnia. W przypadku skoncentrowanych preparatów podstawę w wyborze pory przyjmowania stanowi informacja zawarta w ulotce.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Gorączka przy Covid-19 - ile trwa i jak jest wysoka?
Kobieta z objawem gorączki przy koronawirusie
Ból w mostku - po jedzeniu, przy oddychaniu i przełykaniu. Co dokładnie oznacza?
Kłucie w mostku
Podobne artykuły
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Boli głowa z lewej strony
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny

Reklama