Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Pasta do szczoteczki elektrycznej - czy wybór ma znaczenie?

Pasta do szczoteczki elektrycznej to ważny zakup do tego typu urządzeń. Nie każda bowiem nadaje się do czyszczenia zębów przy użyciu szczoteczki elektrycznej. Dobór niewłaściwych akcesoriów to jeden z najczęściej powtarzających się błędów po zakupie elektrycznej szczotki. Okazuje się, że wybór w tym przypadku ma ogromne znaczenie.
Kobieta z córką myją zęby
Źródło:123RF
Spis treści

Pasta uniwersalna doskonale sprawdza się przy używaniu szczoteczek manualnych. Wystarczy kupić taką, która pomaga usuwać zabrudzenia, wybiela zęby czy też niszczy bakterie.

Zmiana szczoteczki na elektryczną wymusza także zmianę pasty do zębów, a ta zasadniczo różni się od tych klasycznych.

Bez wątpienia szczoteczki elektryczne czyszczą zęby dokładniej i skuteczniej, ale pod warunkiem właściwej eksploatacji. Niewłaściwa pasta może zębom zaszkodzić nawet przy użyciu jak najlepszej szczoteczki elektrycznej.

Reklama

Szczoteczka elektryczna a wybór pasty

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając pastę do szczoteczki elektrycznej? Należy pamiętać, iż szczoteczka elektryczna wykonuje do 9000 drgań na minutę, a soniczna nawet do 35000.

Dla porównania przy czyszczeniu zębów szczoteczką zwykłą wartość ta wynosi do 200 ruchów na minutę.

Sposób i siła użycia szczoteczki manualnej zależy tylko i wyłącznie od możliwości osoby, która jej używa.

Natomiast szczoteczka elektryczna ułatwia zadanie czyszczącemu , dlatego też już z góry jest zaprogramowana na określoną liczbę obrotów. 

Przy zakupie szczoteczki elektrycznej należy przemyśleć również zakup specjalnej pasty.

Decyzja o nabyciu urządzenia to nie tylko zainwestowanie w samą szczoteczkę.

Należy pamiętać o konieczności wymiany końcówek, potrzebie wymiany baterii i prawidłowym czyszczeniu sprzętu. Ale wiele osób zapomina o potrzebie zaopatrywania się w pastę o szczególnych właściwościach.

Z reguły każda szczoteczka elektryczna jest przystosowana do działania na każdej paście, jednak produkty specjalnie przeznaczone dla tego typu urządzeń działają efektywniej, zwiększają komfort czyszczenia zębów i dbałość o higienę jamy ustnej. 

Reklama

Jaka pasta do szczoteczki elektrycznej?

Oto podstawowe parametry, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie pasty do szczoteczki elektrycznej:

 • niski wskaźnik RDA czyli tzw. wskaźnik ścieralności zębiny - pasty te w swoim składzie maja tak odpowiednio dobrane środki czyszczące, aby chronić szkliwo przed mechanicznymi uszkodzeniami nawet przy dużych prędkościach,
 • niewielka ilość substancji pieniących w składzie- szybkie ruchy wykonywane przez szczoteczkę elektryczną powodują, iż pasta pieni się wyjątkowo mocno. Dlatego tak ważne jest, aby tych substancji było jak najmniej. Przykładem jest SLS czyli laurylosiarczan sodu, które wzmacniają efekt spienienia, ale powodują ubytki błony śluzowej jamy ustnej,
 • żelowa lub gęsta konsystencja pasty- urządzenie elektryczne wykonuje bardzo szybkie ruchy, co powoduje rozbryzgiwanie pasty. Gęsta lub żelowa konsystencja znacznie ułatwia mycie zębów,
 • wybór pasty, która lepiej utrzymuje się na główce szczoteczki elektrycznej - ten warunek zdecydowanie najlepiej spełnia pasta żelowa.

Ponadto ważne jest zwrócenie uwagi na zawartość w paście:

 • substancji o działaniu bakteriobójczym- do takich składników należą ksylitol i cytrynian cynku. Pierwszy pozyskiwany jest z kory drzewa brzozowego w postaci naturalnego cukru i hamuje rozwój mikroorganizmów, utrzymując prawidłowy poziom Ph jamy ustnej. Drugi hamuje odkładanie płytki nazębnej i zapobiega stanom zapalnym, 
 • azotanu potasu- zapobiega on nadwrażliwości zębów . Ten składnik łagodzi ból związany z pobudzaniem nerwu, co szczególnie często występuje przy użyciu szczoteczek elektrycznych,
 • hydroksyapatytu- ten składnik chroni zębinę przed szkodliwym działaniem bodźców zewnętrznych. Szczoteczka elektryczna poprzez mocniejsze i skuteczniejsze działanie w jakimś stopniu odsłania zębinę. Warto zatem, aby pasta miała w składzie substancję, która ochroni zakończenia nerwowe zębów,
 • bromeliny – ten naturalny enzym uzyskiwany jest z owoców i łodyg ananasa. Posiada właściwości przeciwzapalne i doskonale rozkłada płytkę nazębną. Jest to naturalna ochrona dziąseł i błony śluzowej przed stanami zapalnymi dziąseł. Warto, aby ten składnik znajdował się w paście przy używaniu szczoteczek elektrycznych.

Pasta do zębów do szczoteczki elektrycznej 

Analizując wszystkie zasady i możliwości korzystania ze szczoteczek elektrycznych należy wyraźnie stwierdzić, iż wybór pasty do tego typu urządzenia ma duże znaczenie. Dobór jej nie może być przypadkowy.

Często użytkownicy nieświadomie nakładają taką, którą używali na co dzień do szczoteczki manualnej.

Są to jednak pasty z większym wskaźnikiem ścieralności, co w żaden sposób nie odpowiada szczoteczkom elektrycznym. A przecież mycie zębów ma na celu dbałość o zęby, a nie uszkadzanie szkliwa. 

Należy zawsze pamiętać o 3 podstawowych zasadach, wybierając pastę do szczoteczki elektrycznej:

 • każda pasta, przy użyciu szczoteczki elektrycznej, ma mocniejsze działanie (dlatego też nie sprawdzają się pasty klasyczne),
 • produkt wybielający, zawarty w paście klasycznej będzie mocniej wybielał przy użyciu szczoteczki elektrycznej,
 • produkt reminalizujący, zawarty w paście klasycznej będzie mocniej wnikał w strukturę szkliwa przy użyciu szczoteczki elektrycznej.

Najważniejsze jest, aby znaleźć pastę, która idealnie odpowiada potrzebom zębów i odpowiada wymogom szczoteczek elektrycznych.

Bibliografia

 • M. Kasiak, M. Kasiak „Pasty do zębów, skład i działanie”, Akademia Medyczna Wrocław, 2009 r.,
 • J. T. Marcinkowski, J. Świderska „Przestrzeganie higieny jamy ustnej i jej znaczenie w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej” , Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, 2011 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Higiena jamy ustnej
Kiedy kupić szczoteczkę soniczną dla dzieci?
Szczoteczka soniczna
Dlaczego warto korzystać z pasty bez fluoru?
Kobieta wraz z dzieckiem myją zęby pastą bez fluoru
Higiena jamy ustnej u dzieci i dorosłych - zasady. Jak czyścić zęby?
Mycie zębów u dziecka
Podobne artykuły
Kobieta w beżowym swetrze sprawdza oddech dłonią przy ustach na jednolitym tle.
Nieprzyjemny zapach - z ust, nosa, miejsc intymnych. Co stosować?
Pasta do zębów bez fluoru
Czy pasta bez fluoru jest skuteczna? Co warto wiedzieć?
Kobieta borykająca się z nieprzyjemnych zapachem z ust
Nieświeży oddech - jak się pozbyć? 7 skutecznych sposobów
Czyszczenie jamy ustanej szczoteczką międzyzębową
Czym jest szczoteczka międzyzębowa i jak jej poprawnie używać?
Nić dentystyczna
Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!