Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Skąd Polki czerpią wiedzę o sprawach intymnych? Badanie z lipca 2023 roku

W 2023 roku ukazał się raport z życia intymnego Polek. W badaniu wzięło udział ponad 1070 kobiet w wieku 18–69 lat. Dane pokazują mapę upodobań seksualnych, ale nie tylko. Panie odpowiadały na istotne pytania. Skąd czerpią wiedzę o sprawach intymnych? Czy odczuwają satysfakcję ze swojej seksualności? Kobiety zapytane o zdrowie intymne odsłoniły sporo lęków i wątpliwości. Sprawdźmy, jak czuje się dziś Polka w sypialni?
Skąd Polki czerpią wiedzę o sprawach intymnych?
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Ile Polki wiedzą o sprawach intymnych?

Wśród kobiet, które wzięły udział w omawianym badaniu, znalazły się Polki zarówno z dużych aglomeracji miejskich, jak i mniejszych miasteczek. W grupie mamy również panie mieszkające na wsi. Jedno z pytań w ankiecie nawiązywało do źródeł posiadanych informacji. Sprawdźmy, skąd panie czerpią wiedzę na temat seksu? Deklaratywnie Polki mają wysoką świadomość na temat zdrowia intymnego.

Duży odsetek kobiet z ankietowanej grupy, bo aż 61 proc., oceniło swoją wiedzę na zadowalającym poziomie. Natomiast tylko 7 proc. uznaje, że posiada słabą wiedzę o sprawach intymnych. Warto zaznaczyć, że w badaniu chodziło głównie o dobranie odpowiednio szerokiej próby ankietowanych, która obejmie pełen przekrój demograficzny populacji według struktury GUS. Dzięki temu, wyniki analizy odzwierciedlają świadomość życia intymnego wszystkich Polek pod względem wieku, poziomu wykształcenia, regionu i wielkość miejscowości zamieszkania.

Raport powstał na podstawie badania ankietowego, przeprowadzono latem 2023 roku. Ankiety opracował i zrealizował Instytut Badań Pollster na zlecenie Gedeon Richter Polska.

Reklama

Skąd kobiety czerpią wiedzę o życiu intymnym?

Ciekawym zagadnieniem dla twórców ankiety, okazały się odpowiedzi na pytanie, skąd Polki czerpią wiedzę o życiu seksualnym? Spory odsetek pań (61 proc.) deklaruje wysoką świadomość o zagadnieniach związanych ze zdrowiem intymnym. Idąc tym tropem, zauważmy, że łatwy dostęp do informacji zapewnia Internet. Rzeczywiście zdecydowana większość kobiet przyznaje, że wiedzę na temat seksu czerpią głównie z sieci. Nie będzie wielką niespodzianką, że zwłaszcza najmłodsze respondentki czytają artykuły na portalach i angażują się w dyskusje na forach przeznaczonych dla młodych kobiet.

W przestrzeni wirtualnej dużo mówi się i pisze o seksie czy przelotnych związkach, ale też o budowaniu stałych relacji, planowaniu rodziny, zajściu w ciążę i przyszłym macierzyństwie. Istnieje jednak grupa kobiet, szczególnie starszych respondentek w grupie wiekowej 56–69 lat, które częściej niż ich młodsze odpowiedniczki wybierają tradycyjne źródła informacji o życiu i zdrowiu intymnym. Mowa o paniach w wieku ponad 56 lat. Dojrzałe respondentki zdecydowanie chętniej czytają czasopisma oraz poradniki dla kobiet i korzystają z wiedzy książkowej.

Reklama

Gabinet lekarza – popularne źródło wiedzy o życiu intymnym?

Specjalistów analizujących wyniki przeprowadzonej w lipcu 2023 ankiety niepokoi kilka faktów. Jednym z nich jest zaskakująco niski odsetek kobiet, które wskazują jako źródło wiedzy o sprawach intymnych rozmowy ze swoim lekarzem. Zaledwie 7 proc. kobiet korzysta w tej kwestii ze wsparcia ginekologa. Natomiast gabinet seksuologa jako źródło wiedzy o życiu intymnym wskazało tylko 3 proc. respondentek. Świadczyć to może o pewnym deficycie. Temat masturbacji i zastosowania gadżetów seksualnych w sypialni z pewnością warto omówić z seksuologiem.

Jednak starsze roczniki kobiet przyznają, że nie są skłonne do rozmowy ani z ginekologiem, ani z seksuologiem o masturbacji, braku satysfakcji ze stosunku seksualnego z partnerem czy o słabym libido. Natomiast młode kobiety stwierdziły, że mogą lekarza zapytać o wszystko. Twierdzą, że nie ma sytuacji, które budziłyby ich wstyd. Dlatego też są w stanie podczas rozmowy ze specjalistą poruszyć niemal każdy temat, który dotyczy sfery intymnej. 

Reasumując, treść raportu skłania do wyciągnięcia cennych wniosków. W relacji kobiet z lekarzem ginekologiem czy seksuologiem jest sporo do nadrobienia. Dzięki szczerej rozmowie ze specjalistami Polki w sypialni poczują się bardziej zadbane i spełnione!

Artykuł dzięki uprzejmości TenDoktor.pl. Pełne podsumowanie badania: https://zdrowa-ona.pl/wp-content/uploads/2023/09/Raport_rozkladowki.pdf

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Kiedy bolące sutki powinny niepokoić? Powody bólu sutków
Bolące sutki
Gardnerella vaginalis - objawy i leczenie. Jakie są przyczyny zakażenia?
Zakażenie bakterią Gardnerella vaginalis
Zespół Ashermana - objawy, USG i leczenie. Co z ciążą?
Diagnostyka zespołu Ashermana w ginekologa
Podobne artykuły
Kobieta w okresie menopauzy
Menopauza - szczegółowe objawy i leczenie. Test online
Kobietę boli brzuch
Endometrioza - niewidzialna choroba kobiet. Czy jest wyleczalna i czy można zajść w ciążę?
Torbiel na jajniku
Torbiel na jajniku: objawy, leczenie. Jak wygląda badanie?
Laborant wykonuje badanie na obecność gronkowca złocistego w pochwie
Gronkowiec złocisty w pochwie - jak można się zarazić?
Kobieta w okresie postmenopauzy
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!