Najzdrowsze miejsce w internecie

Szczepienia ochronne w czasie pandemii - czy wykonywać?

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, w czasie koronawirusa nie należy odkładać na później szczepień ochronnych. Niewykonywanie ich w terminie naraża zdrowie nie tylko dzieci, ale i całej rodziny. Obecne miesiące są najlepsze na wykonanie szczepienia, przed kolejną falą SARS-CoV-2.
Dziewczynka podczas szczepienia
Źródło: 123RF
Spis treści

Stanowisko WHO w sprawie szczepień

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z powodu trwającej pandemii, wstrzymała w Polsce na cztery tygodnie wykonywanie szczepień ochronnych, także tych obowiązkowych, refundowanych z budżetu państwa.

Szczepienia wróciły 18 kwietnia, jednak z zachowaniem ściśle ustalonych zasad bezpieczeństwa. Jak zatem szczepić się w dobie koronawirusa? Jak wyglądają aktualne wytyczne?

Szczepienia ochronne w dobie koronawirusa

27 maja 2020 r. odbyła się konferencja prasowa online, zorganizowana przez PAP pt. „Jak szczepić w dobie pandemii koronawirusa? Aktualne wytyczne”. W czasie jej trwania, eksperci przekonywali, żeby już nie odkładać szczepień ochronnych. Należy jak najszybciej, zgodnie z zaleceniami wykonać szczepienia zaległe, powstałe na skutek ogłoszenia miesięcznej przerwy, a następnie realizować kolejne według kalendarza szczepień.

Szczepienia ochronne warto realizować podczas pandemii, bo odwlekania ich naraża nas na ryzyko choroby zakaźnej i jej powikłań, tym bardziej, że koronawirus SARS-CoV-2 najprawdopodobniej pozostanie z nami na dłużej” – przekonywał prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. Ernest Kuchar. Dodał, że zakażenia, którym można zapobiegać, stwarzają większe zagrożenie niż choroba COVID-19, na którą nie ma na razie szczepionki.

Koronawirus a krztusiec

Kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jako przykład podał zakażenia krztuścem, które w latach 50. XX w. rocznie uśmiercały w naszym kraju ponad 1000 niemowląt. Od prawie 40 lat (od 1983 r.) dzięki masowym szczepieniom nie ma u nas żadnych zgonów wywołanych przez tę chorobę.

Tymczasem na COVID-19 dzieci rzadko chorują, do tej pory odnotowano w Polsce jedynie około 200 przypadków tego zakażenia.

„Trzeba ochronić dzieci, a przy okazji również dorosłych, przed zakażeniami, na które są skuteczne szczepionki, bo każda choroba w trakcie pandemii to duży problem, a choroba wymagająca hospitalizacji to ogromny kłopot” – alarmował dr hab. Kuchar. Również konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz podkreślała, żeby nie zaniedbywać szczepień, bo one chronią nas i nasze rodziny.

Czy można szczepić dzieci podczas epidemii?

Podczas spotkania przypomniano oświadczenie WHO, w którym podkreślono, że „każda przerwa w realizacji szczepień ochronnych, nawet krótka, zwiększa liczbę osób podatnych na zakażenia i ryzyko wybuchu epidemii chorób, którym możemy zapobiegać szczepieniami”. Dlatego wycofano się z zawieszenia szczepień, gdy tylko uznano, że nie ma zagrożenia, by je kontynuować.

Eksperci zapewnili dziennikarzy, że na obecnym etapie pandemii szczepienia można w naszym kraju realizować bezpiecznie. Przykładem jest Wielka Brytania, gdzie jest nawet więcej zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 niż w naszym kraju, a mimo to wykonuje się szczepienia ochronne.

Prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń dr Paweł Grzesiowski zaleca jedynie, żeby przestrzegać zasad bezpieczeństwa szczepień w czasie pandemii oraz usprawnić ich wykonywanie, tak żeby nadrobić zaległości i jak najmniej narazić dzieci i ich rodziców na wizyty w przychodni, pamiętając również o bezpieczeństwie personelu medycznego. W tej sytuacji - powiedział – najlepiej wykonywać maksymalna liczbę szczepień, jaka jest możliwa podczas jednej wizyty.

„Priorytetem powinno być szczepienie najbardziej podatnych dzieci, które w przeszłości nie otrzymały rutynowych szczepień” – podkreślił specjalista. Najlepiej, żeby w trakcie szczepienia dziecku towarzyszył jeden rodzic, a przy wejściu do przychodni konieczne jest zmierzenie temperatury dziecka i jego opiekuna. Dzieci zdrowie, które mają być szczepione, nie mogą się stykać w tym samym miejscu z chorymi. Ważna jest higiena rąk, używanie rękawiczek i masek ochronnych w pomieszczeniach.

Dr Ilona Małecka z Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zapewniała, że jednorazowe wykonanie większej liczby szczepień nie jest groźne dla dziecka, ani nie jest niekorzystne dla jego systemu immunologicznego. Należy tylko przestrzegać – podkreśliła – minimalnych odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami tego samego preparatu. Nie można zatem podać od razu dwóch dawek, które zgodnie z ustalenia producenta szczepionki, muszą być stosowane w odstępie np. kilku miesięcy. Konieczne jest też uwzględnienie minimalnego wieku dziecku, w których szczepionka jest podawana.

Kogo szczepić w pierwszej kolejności?

Dr hab. Ernest Kuchar namawia, żeby w pierwszej kolejności wykonywać szczepienia pierwotne u dzieci do 24. miesiąca życia.

„Szczepienie można nadrobić i uzupełnić. Chodzi o to, że dla dziecka i jego otoczenia niekorzystny jest ten okres, w którym nie zostało ona zaszczepione i nie jest chronione przed zakażeniem” – podkreślał prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Źródło: PAP Nauka

Czytaj również:

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,82423,eksperci-w-czasie-pandemii-nie-nalezy-odwlekac-szczepien-ochronnych.html [data dostępu: 28.05.2020]
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Szczepionka AstraZeneca na COVID-19- skuteczność
Szczepionka na COVID-19
Przeczytaj artykuł
Szczepionka przeciwko COVID-19 - działanie. Dla kogo?
Seniorka jest szczepiona przeciwko COVID-19
Przeczytaj artykuł
Szczepionka Moderny na koronawirusa - ile dawek?
Zbliżenie na szczepionkę i strzykawkę
Podobne artykuły
Obowiązkowe szczepienia w Polsce i w Europie - jakie? Lista
Szczepionka 6w1 - objawy, powikłania. Jest lepsza niż 5w1?
Szczepionka przeciw tężcowi - jak długo ważna? Powikłania
Szczepionki dla dzieci: płatne, czy bezpłatne? Za i przeciw

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama