ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Trzustka – co powinieneś o niej wiedzieć?

Niepozorny organ, jakim jest trzustka, odpowiada za ważne procesy naszego organizmu. Jak pracuje trzustka i jakie choroby zagrażają jej prawidłowemu funkcjonowaniu? I przede wszystkim - jak należy o nią dbać?
Narząd trzustka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Potrzebny gruczoł

Trzustka znajduje się w górnej części brzucha. Jest organem gruczołowym – oznacza to,  że reguluje hormonalną pracę organizmu. Trzustka wytwarza przede wszystkim insulinę, a także glukagon, które odpowiadają za poziom glukozy we krwi. Oprócz tego trzustka odpowiedzialna jest za wytwarzanie tak zwanego soku trzustkowego, spełniającego ważną rolę w procesie trawienia.

Reklama

Wytwarzanie soków trawiennych

Dzięki trzustce odbywa się proces trawienny. Sok trzustkowy, wytwarzany przez ten organ, jest jednym z soków trawiennych, dzięki któremu dochodzi do przyswajania z pokarmu potrzebnych organizmowi wartości odżywczych. Trzustka wytwarza dziennie około 2 litry soków trawiennych. 

Innymi wytwarzanymi przez trzustkę enzymami występującymi w ślinie lub soku trzustkowym są m.in.: amylazy rozkładające skrobię czy chymotrypsyna odpowiedzialna za trawienie białek. Enzymy produkowane przez trzustkę odpowiadają więc za trawienie węglowodanów, białek oraz tłuszczy, umożliwiając ich przyswajanie przez organizm.

Zobacz wideo: Jak rozpoznać raka trzustki?

Reklama

Gdy trzustka woła o pomoc

Znając funkcje trzustki domyślamy się, jak ważna jest jej rola w organizmie. Stąd też należy dokładnie przyjrzeć się temu, czy nasza trzustka funkcjonuje prawidłowo. Pierwsze objawy chorej trzustki pojawiają się dopiero, gdy znaczna jej część uległa obumarciu. Wiele z nich jest również niezauważalnych lub ignorowanych, przez co leczenie jest znacznie utrudnione.

Reklama

Przyczyny bólu trzustki

Wpływ na choroby trzustki ma przede wszystkim niezdrowy styl życia. Dieta obfitująca w tłuszcze i węglowodany sprawia, że trzustka oraz wątroba stają się przeciążone, odpowiadając ostrym bólem w okolicy brzucha. Wpływ na trzustkę ma również nadużywanie alkoholu oraz nałogowe palenie papierosów.

Reklama

Pierwsze objawy choroby

Do pierwszych objawów chorej trzustki zalicza się ból w górnej części brzucha. Z kłucia przechodzi w ostry ból promieniujący w okolice pleców. Może pojawiać się tuż po przejedzeniu. Bólowi może towarzyszyć nagły spadek ciśnienia. Do tego dochodzą wymioty, zaparcia oraz wzdęcia, a nawet wysoka gorączka oraz dreszcze.

Reklama

Choroby zagrażające trzustce

Trzustka narażona jest głownie na ostre zapalenie, doprowadzające do silnego bólu i specyficznych, towarzyszących zapaleniu objawów – brunatnoczerwonych plam w okolicy pępka po lewej stronie ciała, sugerujących martwicę tkanki tłuszczowej.

Ostre zapalenie trzustki wywoływane jest przez nadużywanie alkoholu, kamicę żółciową (pojawienie się kamieni żółciowych), uraz mechaniczny, a także choroby wirusowe, takie jak świnka czy wirusowe zapalenie wątroby. Choroba trzustki wymaga specjalistycznej pomocy i pobytu w szpitalu. Brak skuteczności w leczeniu lub zbyt późne rozpoczęcie leczenia mogą przyczynić się do przewlekłego zapalenia trzustki.

W przypadku trzustki możliwe jest również zaistnienie nowotworu. W ostatnich latach zauważa się wzrost zachorowalności oraz umieralności na raka trzustki. U osób chorych pojawiają się: cukrzyca, powiększenie wątroby, problemy żołądkowe, guzy brzuszne. Rak trzustki doprowadza do przerzutów na węzły chłonne. Operacja nie gwarantuje wyleczenia,a umieralność jest bardzo wysoka.

Reklama

Jak dbać o trzustkę?

By zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób trzustki, należy zadbać o dietę oraz nie ulegać nałogom. Rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu zmniejszą ryzyko zachorowania. Pozytywny wpływ na trzustkę będzie miała również zmiana nawyków żywieniowych. Sięgaj po produkty bogate w błonnik, ale tym samym ogranicz spożycie roślin strączkowych.

Zadbaj również o odpowiednią dawkę witaminy C znajdującą się w naturalnych, świeżych produktach. Ogranicz spożywanie tłustych, smażonych potraw, ale nie zapominaj o zdrowym tłuszczu zawartym w rybach oraz orzechach. Jeśli natomiast pojawiły się pierwsze objawy  zapalenia, udaj się do lekarza i wykonaj niezbędne badania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Narząd trzustka
Trzustka – co powinieneś o niej wiedzieć?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!