ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Urazy sportowe. Jak wygląda proces leczenia?

Aktywność fizyczna daje nam z pewnością wiele korzyści. Zdarza się jednak, że może spowodować urazy mięśni, stawów lub ścięgien. Powodem są nasze błędy, nieodpowiednia rozgrzewka, zbyt krótka regeneracja po wysiłku, napięcia mięśniowe czy brak uwagi prowadzący do wypadku. Jak poradzić sobie z takimi konsekwencjami i jak wygląda proces leczenia? Sprawdźmy.
Urazy sportowe
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kontuzji sportowych: przewlekłe i ostre. Te pierwsze powstają stopniowo, doprowadzamy do nich w wyniku dłuższego procesu. Natomiast urazy ostre pojawiają się nagle, np. w wyniku wykonania zbyt gwałtownego ruchu.

Reklama

Skręcenia stawów

Zazwyczaj w przypadku lekkiego skręcenia stawów wystarczy po prostu dać odpocząć nadwyrężonej części ciała przez przynajmniej kilka dni. Ograniczamy wówczas chodzenie, unikamy gwałtownych ruchów, a także możemy dodatkowo usztywniać stawy elastyczną opaską. Warto też stosować zimne kompresy czy maść przeciwbólową. W przypadku silnego skręcenia, któremu towarzyszy bardzo mocny ból i obrzęk, może się okazać, że uszkodzona została np. torebka stawowa i więzadła. Wówczas niezwłocznie należy udać się do specjalisty, który dobierze dla nas odpowiednią formę leczenia, rehabilitację czy nawet terapię laserową. 

Reklama

Naciągnięcie i naderwanie mięśni

Ten rodzaj urazu najczęściej wiąże się z przeciążeniem tkanki i pojawia się nierzadko podczas wykonywania ćwiczeń siłowych. Naderwanie mięśnia jest niezwykle bolesne, pojawiają się siniaki i obrzęki. Nie należy wówczas zwlekać z konsultacją lekarską. Proces leczenia opiera się zazwyczaj na stosowaniu maści przeciwzapalnych oraz fizjoterapii. Powszechnie stosuje się również krioterapię czy ultradźwięki, pobudzające krążenie i przyspieszające proces regeneracji tkanek.

Reklama

Zerwanie ścięgna lub więzadła

Najczęściej powstaje na skutek przekroczenia zakresu ruchu lub przeciążenia. Jednym z najpopularniejszych jest kontuzja ścięgna Achillesa. Towarzyszy nam wówczas silny ból w okolicach pięty i pojawiają się ograniczenia podczas poruszania stopą. Skuteczne może okazać się leczenie zachowawcze, fizykoterapia, zabiegi laserowe czy krioterapią. W późniejszym czasie można również stymulować nerwy prądami TENS i stosować terapię ultradźwiękami.

W przypadku większości urazów sportowych, zwichnięcia bądź złamania należy oczywiście zawsze skorzystać z pomocy ortopedy. Niekiedy zaleca się podanie kwasu hialuronowego dostawowo, co może zminimalizować ból i stan zapalny.

Do skutecznych metod leczenia urazów sportowych należy również podanie osocza bogatopłytkowego PRP, pozyskanego z krwi pacjenta. Przyśpiesza to proces gojenia się ran i regenerację uszkodzonych tkanek. 

Reklama

Jak zapobiegać kontuzjom w sporcie? 

Przede wszystkim powinniśmy postawić na balans pomiędzy wysiłkiem i regeneracją. Warto unikać zbyt dużego przeciążenia organizmu. Jeśli czujemy ból, powinniśmy zmniejszyć wysiłek i odpocząć. Należy także zadbać o prawidłową technikę ćwiczeń, a najlepiej skonsultować się z doświadczonym trenerem. Zawsze pamiętajmy o odpowiedniej rozgrzewce oraz ćwiczeniach rozciągających. Poziom trudności zwiększajmy stopniowo i postawmy na odpowiedni strój i wygodne obuwie.

Najczęściej podczas diagnozowania urazów sportowych lekarz zleca wykonanie specjalistycznych badań, w tym rezonansu magnetycznego. Pozwala to na skuteczne obrazowanie w celu wdrożenia jak najlepszej formy leczenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kontuzje
Lateralizacja rzepki - co to jest? Ćwiczenia, leczenie i operacja
Rzepka u człowieka
Skręcenie kostki, kolana, stopy - leczenie, pierwsza pomoc
Ból kolana po bieganiu - jak leczyć, a jak zapobiegać?
Rozgrzewka kolana przed bieganiem
Podobne artykuły
Biegacz odczuwa ból z powodu naderwanego mięśnia
Naderwanie mięśnia – objawy i leczenie. Ile trwa kuracja?
Mężczyzna w czasie rehabilitacji
Łokieć tenisisty - objawy, ćwiczenia, leczenie domowe
Piłkarze
Stopa piłkarza - na co cierpią stopy piłkarzy?
Ćwiczenia na naciągnięty mięsień
Naciągnięty mięsień: objawy w różnych miejscach. Jak leczyć?
Mężczyzna opiera nogę w niebieskim gipsie po zwichnięciu o stolik kawowy
Zwichnięcie - przyczyny, objawy i leczenie. Czym jest i jak długo boli?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!