Problemy z koncentracją - przyczyny

Problemy z koncentracją są najczęściej wynikiem zmęczenia i braku snu. Podczas niedoboru snu w pierwszej kolejności obniża się nasza koncentracja i spada zdolność zapamiętywania. Problemy z koncentracją mogą być też sygnałem choroby mózgu – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Kobieta probująca się skoncentrować
Źródło: 123RF

Spis treści

Zdaniem ekspertów najlepszym sposobem na problemy z koncentracją jest odpoczynek i odpowiednia ilość snu. Sen to najważniejszy proces regeneracyjny dla mózgu. Zapotrzebowanie na sen zmienia się jednak wraz z wiekiem. Optymalna dawka snu to 6 – 8 godzin na dobę. Niemowlęta potrzebują około 15-16 godzin snu na dobę, a osoby dorosłe średnio 7, 8 godzin na dobę.

Problemy z koncentracją - brak snu

Wśród młodych osób problemy z koncentracją najczęściej są skutkiem:

  • nadmiaru obowiązków
  • stresu
  • wynikającego ze stresu niedoboru snu.

Wszystko to sprawia, że mózg nie ma czasu na odpowiednią regenerację, a to powoduje problemy z koncentracją.

Podczas snu mózg nie tylko odpoczywa ale także oczyszcza się z toksyn. Badania naukowców wykazały, że podczas snu komórki mózgu kurczą się, przez co otwierają się luki między neuronami. Pozwala to na wymycie toksyn przez płyn mózgowo – rdzeniowy. Wypoczęty w nocy mózg powinien szybko powrócić do prawidłowego funkcjonowania i zapewnić nam łatwość do skupiania uwagi. Najlepszym sposobem na problemy z koncentracją jest zatem zapewnienie sobie optymalnej ilości snu.

Problem z koncentracją w chorobie Alzheimera

Zdarzają się też problemy z koncentracją, których nie można wytłumaczyć już przewlekłym brakiem snu. Problemy z koncentracją mogą być wskaźnikiem rozwijającej się w mózgu choroby neurodegeneracyjnej. Wśród objawów choroby Alzheimera wymienia się:

  • stale pogłębiające się problemy koncentracją,
  • gubienie się na swoim osiedlu,
  • zapominanie o właściwym ubraniu garderoby,
  • napady złości.

Zgodnie ze statystykami na tę chorobę zapada 15% osób w wieku powyżej 65 roku życia i 40% osób powyżej 80 roku życia. Prawdopodobieństwo zachorowania jest zatem bardzo wysokie i tego właśnie względu powinniśmy być szczególnie czujni i zwrócić się do specjalisty o pomoc, gdy u którejś osoby z naszego najbliższego otoczenia zaczną pojawiać się problemy z koncentracją.

Problemy z koncentracją u małych dzieci

Problemy z koncentracją nie dotyczą tylko osób dorosłych i seniorów. Na tę dolegliwość mogą cierpieć również małe dzieci. Powinniśmy zatem być szczególnie czujni, gdy zauważymy, że nasze dziecko nie może skupić swojej uwagi na jednej wykonywanej rzeczy – zabawie, czytaniu książeczki, malowaniu obrazka, tylko ciągle zmienia swoją aktywność.

Problemy z koncentracją mogą przejawiać się u dzieci także tym, iż:

  • nie mogą doprowadzić rozpoczętego zadania do końca,
  • są rozdrażnione i mają problemy, aby spokojnie siedzieć na jednym miejscu.

W takich sytuacjach należy zwrócić się o poradę do specjalisty, aby przeciwdziałać pogłębianiu się problemów z koncentracją.

Czytaj też:

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij