Znajdź lek

Aprofen

Działanie

Pochodna kwasu propionowego z grupy NLPZ, ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Przemijająco hamuje agregację płytek krwi. Ibuprofen wchłania się szybciej na czczo, wolniej po posiłku. Cmax wystąpuje po 1-2 h. Z białkami osocza wiąże się w 90-99%. Wydalany jest z moczem w postaci 2 nieczynnych metabolitów. T0,5 wynosi 2 h.

Wskazania

Ból różnego pochodzenia o słabym do umiarkowanego nasileniu, np. bolesne miesiączkowanie, ból głowy, zębów, mięśni, bóle pourazowe, nerwobóle. Gorączka różnego pochodzenia. Łagodzenie objawów przeziębienia i grypy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, objawiająca się astmą oskrzelową, zapaleniem błony śluzowej nosa, pokrzywką. Czynna lub w wywiadzie choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy z perforacją lub krwawieniem. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca, wątroby, nerek. Skaza krwotoczna. Równoczesne stosowanie innych NLPZ, w tym inhibitorów COX-2.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów, u których występują: toczeń rumieniowaty układowy, mieszana choroba tkanki łącznej, choroby przewodu pokarmowego, przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniewskiego i Crohna), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia czynności serca w wywiadzie, obrzęki, zaburzenia czynności nerek lub wątroby. U pacjentów z czynną lub przebytą astmą oskrzelową oraz chorobami alergicznymi może wywołać skurcz oskrzeli. Ibuprofen działa przeciwagregacyjnie i może wydłużać czas krwawienia, dlatego podczas jego stosowania u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia i leczonych lekami przeciwzakrzepowymi należy zachować ostrożność. Ostrożnie stosować u pacjentów przyjmujących inne leki mogące zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń żołądka i jelit lub krwawienia (kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe). Jednoczesne długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia nerek z ryzykiem niewydolności nerek. Ibuprofen może maskować objawy zakażenia i gorączki. Należy zachować ostrożność w trakcie łącznego stosowania z cyklosporyną, metotreksatem, digoksyną, litem, probenecydem, kwasem walproinowym. Lek zawiera laktozę, dlatego nie powinni go stosować pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp), zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Nie zaleca się stosowania u dzieci o mc. poniżej 7 kg. Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Ciąża i laktacja

W III trymestrze ciąży preparat jest przeciwwskazany. W I i II trymestrze ciąży preparat może być stosowany jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Ibuprofen i jego metabolity mogą w niewielkich ilościach przenikać do mleka matki. W dawkach zalecanych dla ww. wskazań przy krótkotrwałym stosowaniu nie ma konieczności odstawienia niemowląt od piersi. Stosowanie ibuprofenu może zaburzać płodność u kobiet - w przypadku kobiet mających trudność z zajściem w ciążę lub badanych na płodność należy rozważyć odstawienie preparatu. Nie zaleca się podawania leku kobietom planującym ciążę.

Działania niepożądane

Niezbyt często: niestrawność, ból i uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, zgaga, nudności, zawroty głowy, wysypka, pokrzywka, świąd. Rzadko: biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka, ból głowy, obrzęki, świąd skóry. Bardzo rzadko: wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy, choroba Crohna, smołowate stolce, krwawe wymioty, zapalenie dwunastnicy, zapalenie przełyku, depresja, bezsenność, dezorientacja, zmienność nastroju, pobudzenie, senność, drażliwość i uczucie zmęczenia, drgawki, aseptyczne zapalenie opon mózgowych z gorączką lub śpiączką, szumy uszne, zmniejszenie ilości wydalanego moczu, niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, retencja sodu, zaburzenia czynności wątroby, szczególnie podczas długotrwałego stosowania - zapalenie wątroby, trzustki, żółtaczka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, anemia (hemolityczna i aplastyczna), agranulocytoza, leukopenia, trombocytopenia (bez lub z plamicą), pancytopenia, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksycznorozpływna naskórka, pokrzywka, rumień wielopostaciowy, łysienie, złuszczające zapalenie skóry, nadwrażliwość na światło, obrzęk twarzy, krtani, języka, duszność, tachykardia, hipotensja, wstrząs, ostry wstrząs, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli, niedociśnienie, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca związane ze stosowaniem leków z grupy NLPZ w dużych dawkach. Może wystąpić choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego (mogące doprowadzić do śmierci) i perforacja, szczególnie u osób w podeszłym wieku. Pierwsze objawy zaburzeń krwi i układu chłonnego: gorączka, ból gardła, powierzchowne owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, objawy grypopodobne, zmęczenie, krwawienie (np. siniaki, wybroczyny, plamica, krwawienie z nosa). Obserwowano przypadki wystąpienia objawów nadwrażliwości na ibuprofen: reakcji alergicznych, neutropenii, eozynofilii, zmniejszenia hematokrytu, utraty słuchu, zaburzeń widzenia. U pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami, takimi jak toczeń rumieniowaty układowy, mieszana choroba tkanki łącznej, przyjmujących ibuprofen zaobserwowano pojedyncze przypadki objawów aseptycznego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych: sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka, dezorientacja. W pojedynczych przypadkach wystąpiły ostre reakcje nadwrażliwości manifestujące się niedociśnieniem tętniczym krwi. Przyjmowanie ibuprofenu, szczególnie długotrwale w dużych dawkach (2400 mg na dobę) może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar).

Interakcje

Nie należy stosować ibuprofenu jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym, innymi NLPZ i kortykosteroidami ze względu na zwiększenie ryzyka występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Ibuprofen zmniejsza skuteczność działania leków hipotensyjnych i moczopędnych oraz może zwiększać ryzyko wystąpienia krwotoków u pacjentów leczonych jednocześnie zydowudyną. Zwiększa stężenie litu i metotreksatu we krwi. Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny). Stosowanie z glikozydami nasercowymi nasila objawy niewydolności serca oraz zwiększenia stężenia glikozydów w osoczu. Osłabia działanie mifeprystonu (leczenie ibuprofenem należy rozpocząć 8-12 dni po zakończeniu stosowania mifeprystonu). Stosowany z cyklosporyną zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek. Stosowany z antybiotykami chinolowymi zwiększa ryzyko wystąpienia drgawek.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >12 lat: 1 tabl. co 4 h. W okresie 24-godzinnym nie należy przyjmować więcej niż 3 tabletki (maksymalna dawka dobowa 1200 mg w dawkach podzielonych).

Uwagi

Preparat może powodować zaburzenia widzenia, co może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

Pharmindex