Znajdź lek

Aprofen

Spis treści

Działanie

Pochodna kwasu propionowego z grupy NLPZ, ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Przemijająco hamuje agregację płytek krwi. Ibuprofen wchłania się szybciej na czczo, wolniej po posiłku. Cmax wystąpuje po 1-2 h. Z białkami osocza wiąże się w 90-99%. Wydalany jest z moczem w postaci 2 nieczynnych metabolitów. T0,5 wynosi 2 h.

Wskazania

Ból różnego pochodzenia o słabym do umiarkowanego nasileniu, np. bolesne miesiączkowanie, ból głowy, zębów, mięśni, bóle pourazowe, nerwobóle. Gorączka różnego pochodzenia. Łagodzenie objawów przeziębienia i grypy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, objawiająca się astmą oskrzelową, zapaleniem błony śluzowej nosa, pokrzywką. Czynna lub w wywiadzie choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy z perforacją lub krwawieniem. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca, wątroby, nerek. Skaza krwotoczna. Równoczesne stosowanie innych NLPZ, w tym inhibitorów COX-2.