Difadol

Reklama

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (pochodna kwasu aminofenylooctowego) o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Hamuje zwężenie źrenicy w czasie zabiegów chirurgicznych zaćmy, zmniejsza stan zapalny oraz ból towarzyszący uszkodzeniu nabłonka rogówki po niektórych zabiegach chirurgicznych. Diklofenak szybko przenika do przedniej komory oka. Podawany w dawce 1 mg/ml nie przenika do krążenia ogólnego.

Wskazania

Pooperacyjne stany zapalne po operacji zaćmy i innych zabiegach chirurgicznych. Przeciwdziałanie objawom bólu oka i światłowstrętowi. Hamowanie zwężenia źrenicy w czasie operacji zaćmy. Profilaktyka torbielowatego obrzęku plamki po operacji zaćmy z implantacją soczewki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne substancje hamujące syntezę prostaglandyn, objawiająca się astmą, pokrzywką lub zapaleniem błony śluzowej nosa. U pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy możliwe jest występowanie nadwrażliwości na pochodne kwasu fenylooctowego i inne NLPZ (nadwrażliwość krzyżowa). W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność jeżeli u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość na jeden z powyżej wymienionych leków w wywiadzie.

Środki ostrożności

Nie należy podawać leku w postaci wstrzyknięć podspojówkowych lub bezpośrednio do przedniej komory oka. Podobnie jak inne NLPZ, preparat może maskować objawy przedmiotowe i podmiotowe zakażenia. W przypadku wystąpienia zakażenia lub ryzyka jego wystąpienia, należy wprowadzić odpowiedni lek przeciwbakteryjny jednocześnie z preparatem. U pacjentów przyjmujących leki wydłużające czas krwawienia lub u pacjentów z zaburzeniami hemostazy w wywiadach, po zastosowaniu diklofenaku, potencjalnie istnieje możliwość nasilenia zaburzeń krzepnięcia krwi. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, lek może powodować podrażnienie oczu. Należy unikać kontaktu leku z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed zakropleniem leku, należy usunąć soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 min przed ponownym ich założeniem. Chlorek benzalkoniowy zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.

Ciąża i laktacja

Brak badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży. Lek nie powinien być stosowany w III trymestrze ciąży ze względu na możliwość przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu i zmniejszenia skurczów macicy. Dikolfenak przenika do mleka matki w śladowych ilościach, które nie powinny powodować działań niepożądanych u dziecka karmionego piersią.

Działania niepożądane

Najczęściej występuje przemijające uczucie pieczenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Rzadko: świąd, zaczerwienienie oczu, niewyraźne widzenie (zaraz po zakropleniu oczu), duszności, zaostrzenie astmy oraz owrzodzenie rogówki lub zmniejszenie jej grubości (szczególnie po stosowaniu kortykosteroidów, w przypadku zakażenia lub reumatoidalnego zapalenia stawów). Po długotrwałym stosowaniu może wystąpić punkcikowate zapalenie rogówki i uszkodzenie nabłonka rogówki.

Interakcje

Nie są znane interakcje diklofenaku w postaci kropli do oczu z innymi lekami. Preparat można bezpiecznie stosować w skojarzeniu z antybiotykami, steroidami i lekami β-adrenolitycznymi.

Dawkowanie

Dospojówkowo. Dorośli. Chirurgia oka i jej powikłania: przed zabiegiem chirurgicznym 1 kropla 5 razy w ciągu 3 h; po zabiegu chirurgicznym 1 kropla 3 razy w dniu operacji, a w ciągu następnych dni 1 kropla 3-5 razy na dobę, tak długo jak to jest konieczne. Ból i światłowstręt: 1 kropla co 4-6 h; zapobieganie bólowi związanemu z zabiegiem chirurgicznym: 1-2 krople w ciągu 1 h przed zabiegiem, 1-2 krople w ciągu 15 min po zabiegu, a następnie 1 kropla co 4-6 h w ciągu następnych 3 dni. Nie jest konieczna modyfikacja dawkowania leku u pacjentów w podeszłym wieku. Nie przeprowadzono badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci. W przypadku stosowania przez pacjenta innego leku do oczu, pomiędzy kolejnymi zakropleniami przerwa powinna wynosić co najmniej 5 min.

Reklama

Uwagi

Zasadniczo lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, po zakropleniu mogą jednak wystąpić przemijające zaburzenia widzenia. Pacjenci z zaburzeniami ostrości wzroku nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Pharmindex