Znajdź lek

Ketonal DUO

Spis treści

Działanie

Lek z grupy NLPZ. Ketoprofen działa przeciwzaplanie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Hamuje syntezę prostaglandyn i leukotrienów oraz uwalnianie enzymów lizosomalnych, wykazuje aktywność przeciwbradykininową i hamuje migrację makrofagów. Zmniejsza agregację płytek krwi. Postać farmaceutyczna preparatu - dwa rodzaje peletek (60% peletek standardowych i 40% powlekanych), zapewnia zarówno natychmiastowe, jak i przedłużone uwalnianie substancji czynnej. Biodostępność ketoprofenu wynosi ok. 90% (pokarm zmniejsza szybkość wchłaniania ale nie wpływa na biodostępność leku). Cmax występuje po ok. 1,76 h. Ketoprofen w 99% wiąże się z białkami osocza. Przenika do płynu maziowego, gdzie uzuskuje 30% stężenia obecnego we krwi. Jest metabolizowany w wątrobie, głównie przez sprzęganie z kwasem glukuronowym. Ok. 60-70% ketoprofenu jest wydalane w moczu (głównie w postaci sprzężonej), <10% wydalane jest w postaci niezmienionej z kałem. U pacjentów z niewydolnością wątroby stężenie ketoprofenu zwiększa się ok. 2-krotnie (prawdopodobnie na skutek hipoalbuminemii), co sprawia, że efekt leczniczy zapewnić może najmniejsza dawka dobowa. U pacjentów z niewydolnością nerek klirens ketoprofenu może być mniejszy. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek konieczne jest zmniejszenie dawki leku.

Wskazania

Objawowe leczenie: chorób reumatycznych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów; zapalenia stawów innego pochodzenia; stanów zapalnych pozastawowych, jak zapalenie pochewek ścięgnistych lub zespół bolesnego barku; choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, przebiegającej z dużym nasileniem bólu i znacznie upośledzającej sprawność chorego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, takie jak skurcz oskrzeli, napad astmy oskrzelowej, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub innego rodzaju reakcje alergiczne wywołane podaniem ketoprofenu, salicylanów (w tym kwasu acetylosalicylowego) lub innych NLPZ; u takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Ciężka niewydolność serca, nerek lub wątroby. Skaza krwotoczna. III trymestr ciąży. Preparatu nie stosować u dzieci w wieku poniżej 15 lat.