Lactulosum Polfarmex

Reklama

Działanie

Laktuloza - syntetyczny dwucukier - w okrężnicy jest źródłem energii dla bakterii sacharolitycznych, hamujących rozwój flory proteolitycznej. Hamując procesy gnilne ogranicza wytwarzanie amoniaku, a obniżając pH środowiska okrężnicy zmniejsza wchłanianie soli amonowych, które zostają wydalone z kałem. Pobudza perystaltykę jelit i działa osmotycznie przeczyszczająco. Laktuloza nie podlega trawieniu i nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Niezmieniona dostaje się do jelita grubego.

Wskazania

Przewlekłe zaparcia. Ostra niewydolność wątroby ze stanami przedśpiączkowymi i śpiączką. Przewlekła niewydolność wątroby przebiegająca ze zwiększeniem stężenia amoniaku we krwi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Niedrożność jelit. Galaktozemia.

Środki ostrożności

W przypadku długotrwałego stosowania zalecana jest, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku, okresowa kontrola stężenia elektrolitów we krwi.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Działania niepożądane

W początkowym okresie stosowania mogą wystąpić bóle brzucha. Niekiedy po zastosowaniu dużych dawek obserwowano nudności, biegunkę, wzdęcia.

Interakcje

Laktuloza obniża pH w okrężnicy - leki, których uwalnianie jest zależne od pH mogą być inaktywowane.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: przeczyszczająco - zazwyczaj 30-45 ml (2-3 łyżki stołowe) przed śniadaniem lub po 15 ml (1 łyżka) 3 razy dziennie przed posiłkami, po uzyskaniu efektu stosuje się 15 ml syropu na czczo; w niewydolności wątroby - 100-180 ml na dobę w 4-6 dawkach. Dzieci: przeczyszczająco, początkowo: niemowlęta - 2,5 ml, dzieci do 3 lat - 5 ml, powyżej 3 lat - 15 ml dziennie; następnie dawkę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania prawidłowych wypróżnień. Jeżeli wystapią wzdęcia brzucha, należy zmniejszyć dawkę do tolerowanej przez dziecko. Zaleca się podawanie syropu po rozcieńczeniu wodą lub sokiem owocowym.

Reklama

Uwagi

W przypadku długotrwałego stosowania zalecana jest, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku, okresowa kontrola stężenia elektrolitów we krwi.

Pharmindex