Naproxen

Reklama

Działanie

Lek z grupy NLPZ do stosowania miejscowego na skórę. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe przez hamowanie cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, co prowadzi do zahamowania syntezy prostaglandyn i tromboksanów. Wpływa hamująco na interleukinę 1, normalizuje wytwarzanie glikoaminoglikanu i niszczy wolne rodniki. Zawarty w produkcie lewomentol wywołuje na skórze uczucie chłodu, zmniejsza wrażliwość skórnych zakończeń nerwowych, rozszerza miejscowo naczynia krwionośne i ułatwia przenikanie naproksenu do zmienionych chorobowo tkanek. Wodzian chloralu, dzięki właściwościom lekko drażniącym, powoduje korzystne, odruchowe rozszerzenie naczyń krwionośnych. Naproksen, po wchłonięciu przez skórę, wiąże się z białkami osocza w 99,9%, głównie z albuminami. Ponad 90% leku wydalane jest w moczu, głównie w postaci glukuronianów (60%) i w postaci niezmienionej (10%). Przenika przez łożysko i do mleka kobiecego, gdzie jego stężenie może osiągnąć około 1% stężenia w surowicy.

Wskazania

Miejscowo - jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w bólach mięśniowych i bólach stawów, np. w chorobie zwyrodnieniowej stawów, urazach tkanek miękkich, urazach i stanach pourazowych stawów, ścięgien, pochewek ścięgnistych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na naproksen, inne NLPZ lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci do 3 rż. III trymestr ciąży.

Środki ostrożności

Nie stosować na uszkodzoną skórę, otwarte rany oraz na stany zapalne skóry. Ze względu na możliwość wystąpienia działań ogólnoustrojowych należy ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek, wątroby, owrzodzeniem przewodu pokarmowego i skazą krwotoczną oraz jeśli lek jest stosowany długotrwale i na duże powierzchnie skóry. Ostrożnie stosować w przypadku wystąpienia w przeszłości reakcji alergicznych (wysypka, świąd, zaczerwienienie) na NLPZ. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznych lek należy odstawić.

Ciąża i laktacja

Lek przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. Nie należy stosować w I i II trymestrze ciąży (z wyjątkiem przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu) oraz w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Rzadko: rumień, świąd, pieczenie. Ponadto mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne: nadwrażliwość, zaczerwienienie, podrażnienie, zwykle przemijające po odstawieniu leku. W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić objawy niepożądane wynikające z ogólnoustrojowego działania: nudności, biegunka, senność, ból głowy, reakcje nadwrażliwości. Możliwe reakcje uwrażliwienia na światło.

Interakcje

Nie obserwowano interakcji naproksenu podawanego miejscowo na skórę z innymi lekami jednak w przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie skóry nie można wykluczyć interakcji. W odniesieniu do działania ogólnego naproksenu: nasila działanie kwasu acetylosalicylowego, fenytoiny, hydantoiny, doustnych środków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryn; nasila toksyczne działanie metotreksatu; hamuje działanie furosemidu i innych leków moczopędnych; etanol nasila działanie naproksenu; wodorowęglan sodowy i probenecid zwiększają stężenie naproksenu w surowicy.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Nakładać 4-5 razy na dobę na bolące miejsce i delikatnie zmasowywać. Na powierzchnię skóry ok. 7 cm na 7 cm stosuje się pasek żelu długości 1 cm.

Reklama

Uwagi

Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. W okresie leczenia oraz 2 tyg. po zakończeniu leczenia, należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (również solarium). Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, lek może podrażniać skórę. Lek zawiera parahydroksybenzoesany, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Pharmindex