Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Orofar MAX

Spis treści

Reklama

Orofar MAX - skład

1 pastylka zawiera 2 mg chlorku cetylopirydyniowego i 1 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera lewomentol i sorbitol.

Reklama

Orofar MAX - działanie

Preparat o silnym działaniu antyseptycznym i przeciwbólowym. Chlorek cetylopirydyniowy działa bakteriobójczo zwłaszcza na bakterie Gram-dodatnie, w mniejszym stopniu na Gram-ujemne, a także przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Ze względu na właściwości fizykochemiczne, chlorek cetylopirydyniowy praktycznie nie wykazuje działania ogólnoustrojowego. Chlorowodorek lidokainy jest środkiem miejscowo znieczulającym z grupy amidów. Łagodzi ból gardła oraz ból towarzyszący infekcjom jamy ustnej. Chlorowodorek lidokainy przenika z przewodu pokarmowego, przez błony śluzowe i przez uszkodzoną skórę. Po podaniu doustnym jest wchłaniany i metabolizowany oraz podlega efektowi „pierwszego przejścia” w wątrobie. Metabolity są usuwane z moczem. Mniej niż 10% substancji jest usuwane w postaci niezmienionej. Lek zaczyna uśmierzać ból gardła w ciągu 2 minut.

Reklama

Orofar MAX - wskazania

Miejscowe leczenie antyseptyczne stanów zapalnych gardła i jamy ustnej, a także łagodzenie dolegliwości bólowych w tych stanach. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Reklama

Orofar MAX - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, inne środki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Orofar MAX - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować w przypadku otwartych ran na błonie śluzowej jamy ustnej. Należy przerwać leczenie, jeżeli ból gardła nadal utrzymuje się lub dołącza do niego wysoka gorączka, zawroty głowy, lub wymioty. Preparat może powodować przemijające zaburzenia połykania i zwiększać ryzyko zachłyśnięcia. Ze względu na zawartość sorbitolu (1 pastylka zawiera 1,107 g sorbitolu) preparatu nie należy stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Reklama

Orofar MAX - ciąża

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Reklama

Orofar MAX - efekty uboczne

Rzadko: nudności, podrażnienie jamy ustnej i gardła. Bardzo rzadko: wysypka.

Orofar MAX - interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Ze względu na bardzo małe wchłanianie ogólnoustrojowe chlorku cetylopirydyniowego nie powienien on wchodzić w interakcje. Lidokaina teoretycznie może wchodzić w interakcje z innymi jednocześnie podawanymi lekami, takimi jak leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca. Ze względu na bardzo niską ogólnoustrojową ekspozycję na działanie leku przy podaniu przezpoliczkowym, lek nie powinien wchodzić w żadne istotne klinicznie interakcje; potencjalne ryzyko wystąpienia interakcji jest małe. Ogólnoustrojowe wchłanianie lidokainy po podaniu przezpoliczkowym jest minimalne i zwykle jej stężenie nie jest obserwowane w krwiobiegu.

Orofar MAX - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat. Ostre stany zapalne jamy ustnej i gardła: 1 pastylka co 1-2 h w zależności od nasilenia bólu. Łagodniejsze stany zapalne jamy ustnej i gardła: 1 pastylka co 2-3 h w zależności od nasilenia bólu. Nie należy stosować więcej niż 6 pastylek na dobę. Dzieci w wieku 6 - 12 lat: 1 pastylka co 3-4 h w zależności od nasilenia bólu; nie więcej niż 3 pastylki na dobę. Nie stosować dłużej niż przez 5 kolejnych dni. Nie należy stosować pastylek u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Sposób podania. Pastylkę należy powoli ssać w jamie ustnej. Lek nie powinien być przyjmowany w trakcie lub tuż przed jedzeniem lub piciem (miejscowo znieczulające działanie lidokainy może powodować przemijające drętwienie jamy ustnej i gardła i wpływać na proces połykania). Nie należy jej żuć ani połykać.

Orofar MAX - uwagi

Lek nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Neo-Angin
Strepsils
Septolete Plus
Gardimax Medica Spray

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!