To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Tantum Verde – działanie, dawkowanie. Jak stosować?

Tantum Verde jest preparatem w formie roztworu, który miejscowo działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i znieczulająco. Stosuje się go do objawowego leczenia stanu zapalnego jamy ustnej i gardła, między innymi bólu, zaczerwienienia czy obrzęku.
Spis treści

Reklama

Skład preparatu Tantum Verde

  • 1 ml roztworu Tantum Verde zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy (oraz parahydroksybenzoesan metylu);
  • 1 ml aerozolu Tantum Verde zawiera 1,5 mg (oraz parahydroksybenzoesan metylu i etanol);
  • 1 ml aerozolu Tantum Verde Forte zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy (oraz parahydroksybenzoesan metylu, olej rycynowy uwodorniony);
  • 1 pastylka Tantum Verde o smaku cytrynowym, eukaliptusowym, miętowym lub miodowo-pomarańczowym zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy (oraz smak cytrynowy i miętowy: aspartam, izomalt; smak eukaliptusowy: izomalt; smak miodowo-pomarańczowy: izomalt, żółcień pomarańczową).

Reklama

Działanie preparatu Tantum Verde

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, przeciwobrzękowym, miejscowo znieczulającym i antyseptycznym. Zmniejsza powstawanie zmian w naczyniach, wywoływanych przez pobudzone, przylegające i przemieszczające się leukocyty.

Działa stabilizująco na błony komórkowe. Zmniejsza przepuszczalność włośniczek, co odpowiada za efekt przeciwobrzękowy. Dobrze przenika przez błony śluzowe gromadząc się w tkankach zmienionych zapalnie. W minimalnym stopniu wchłania się do krążenia ogólnego.

Wskazania do stosowania preparatu Tantum Verde

Aerozol i roztwór

Leczenie objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła tj. w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, zapaleniu błon śluzowych po radioterapii, w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii, a także po intubacji; zapalenie krtani (aerozol 3 mg/ml).

Pastylki twarde

Leczenie dolegliwości i objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła u dorosłych i dzieci powyżej 6 lat.

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania preparatu Tantum Verde

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Pastylki o smaku cytrynowym i miętowym są przeciwwskazane u pacjentów z fenyloketonurią (ze względu na zawartość aspartamu).

Reklama

Ostrzeżenia do stosowania preparatu Tantum Verde

Ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową w wywiadzie ze względu na ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli. Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, preparatów o działaniu miejscowym, może spowodować reakcję alergiczną.

Preparat w postaci aerozolu do stosowania w jamie ustnej i gardle jest szczególnie wskazany do stosowania u pacjentów, którzy mają trudności z płukaniem jamy ustnej i gardła. W takim przypadku preparat należy odstawić i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu (Tantum Verde oraz Tantum Verde Forte), lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Tantum Verde zawiera 13,6 mg alkoholu (etanolu) w pojedynczej dawce 0,17 ml roztworu, co jest równoważne 80 mg/ml. Ilość alkoholu w pojedynczej dawce tego leku jest równoważna mniej niż 1 ml piwa lub 1 ml wina. Mała ilość alkoholu w tym leku nie będzie powodowała zauważalnych skutków. Aerozol zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”. Tantum Verde Forte zawiera olej rycynowy uwodorniony, który może powodować reakcje skórne.

Należy ostrożnie stosować benzydaminę u pacjentów z astmą oskrzelową w wywiadzie, gdyż istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia skurczu oskrzeli. Pastylek nie należy stosować u pacjentów z wrodzoną nietolerancją fruktozy ze względu na zawartość izomaltu oraz u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Pastylki o smaku miodowo-pomarańczowym zawierają żółcień pomarańczową, która może powodować reakcje alergiczne. 1 pastylka zawiera 3,5 mg aspartamu (E 951); aspartam może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.

Preparat w postaci pastylek/aerozolu zawiera kompozycje smakowo-zapachowe z alkoholem benzylowym, cytralem, cytronellolem, d-limonenem, eugenolem, geraniolem, linalolem, które mogą powodować reakcje alergiczne. Ze względu na zawartość butylohydroksyanizolu, lek w postaci pastylek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Reklama

Tantum Verde a ciąża

Aerozol (1,5 mg/ml) i roztwór: należy zachować ostrożność w przypadku stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Aerozol (3 mg/ml): preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży oraz karmienia piersią.

Pastylki twarde: preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Reklama

Efekty uboczne stosowania preparatu Tantum Verde

Aerozol (1,5 mg/ml) i roztwór - bardzo rzadko/częstość nieznana: uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty, reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne, zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty głowy, bóle głowy, wysypka.

Aerozol (3 mg/ml) - niezbyt często: odczyny fototoksyczne; rzadko: pieczenie lub suchość w jamie ustnej; bardzo rzadko: skurcz krtani, obrzęk naczynioruchowy; częstość nieznana: nudności, wymioty, niedoczulica jamy ustnej, reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne, zawroty głowy, bóle głowy.

Miejscowe objawy są związane z działaniem farmakodynamicznym benzydaminy, która między innymi wykazuje działanie miejscowo znieczulające.

Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają dodatkowego leczenia. Benzydamina stosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia, w związku z tym ogólne działania niepożądane występują bardzo rzadko (aerozol 1,5 mg/ml i roztwór).

Pastylki - niezbyt często: nadwrażliwość na światło; rzadko: pieczenie lub suchość w jamie ustnej; bardzo rzadko: skurcz krtani, obrzęk naczynioruchowy; częstość nieznana: przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u płodu, niedoczulica jamy ustnej, reakcje anafilaktyczne, reakcje nadwrażliwości.

Dawkowanie preparatu Tantum Verde

Doustnie: na błonę śluzową i (lub) gardło.

Roztwór- około 15 ml stężonego roztworu lub rozcieńczonego niewielką ilością wody płukać jamę ustną i gardło 2-3 razy/dobę przez 20-30 s.

Aerozol (1,5 mg/ml) - dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 2-6 razy/dobę po 4-8 dawek; dzieci 6-12 lat: 2-6 razy/dobę po 4 dawki; dzieci poniżej 6 lat: 2-6 razy/dobę po 1 dawce na 4 kg masy ciała (maksymalnie 4 dawki jednorazowo).

Aerozol (3 mg/ml) - dorośli: 2-6 razy/dobę po 2-4 dawki.

Pastylki: dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1 pastylkę ssać 3 razy/dobę. U dzieci w wieku od 6 do 11 lat preparat powinien być stosowany pod kontrolą osoby dorosłej. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Pastylkę ssać powoli; nie połykać; nie żuć.

Leczenie ciągłe nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. Nie zaleca się stosowania roztworu u osób, które mają trudności z prawidłowym płukaniem jamy ustnej i gardła - u takich pacjentów szczególnie wskazane jest stosowanie preparatu w postaci aerozolu.

Miejscowe stosowanie benzydaminy w zalecanych dawkach nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Czytaj również

Podobne leki
Hascosept
Nipas
Parapasta
Devipasta

Reklama

Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!