Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Xenna Extra Comfort

Spis treści

Reklama

Xenna Extra Comfort - skład

1 tabl. dojelitowa zawiera: 150-220 mg suchego wyciągu z owoców senesu (co odpowiada 20 mg glikozydów hydroksyantracenowych w przeliczeniu na sennozyd B). Preparat zawiera laktozę, sacharozę oraz syrop glukozowy suchy.

Reklama

Xenna Extra Comfort - działanie

Lek do stosowania w doraźnym leczeniu zaparć. Strąki senesu zawierają pochodne 1,8-hydroksyantracenu (głównie sennozydy A i B), które wykazują działanie przeczyszczające. Sennozydy nie są absorbowane w górnym odcinku przewodu pokarmowego; przy udziale bakterii jelita grubego ulegają przekształceniu w aktywny metabolit (antron reiny). Wyróżnia się dwa mechanizmy działania: 1.Stymulacja czynności motorycznej jelita grubego, prowadząca do przyspieszenia pasażu jelitowego. 2.Wpływ na procesy wydzielania obejmujący dwa jednoczesne mechanizmy: hamowanie resorpcji wody i elektrolitów (Na+, Cl-) przez komórki nabłonka jelita grubego (działanie antyabsorpcyjne) oraz zmniejszenie szczelności połączeń między komórkowych, prowadzące do wzrostu wydzielania wody i elektrolitów do światła jelita (działanie wydzielnicze). Działanie przeczyszczające następuje po ok. 8-12 godz. od przyjęcia leku. Pochodne hydroksyantracenu (w surowicy występujące głównie w postaci glikozydowej –sennozydy A i B) są prolekami, rozkładanymi do antronureiny w jelicie grubym przez enzymy bakteryjne. Antron reiny jest aktywnym metabolitem o działaniu przeczyszczającym. Ulega absorpcji w jelicie grubym. Podczas doustnego podawania strąków senesu (20 mg sennozydów) przez 7 dni maksymalne stężenie reiny w osoczu krwi wynosiło 100 ng/ml. Nie stwierdzono akumulacji reiny. Aktywne metabolity, np. reina, przechodzą w niewielkich ilościach do mleka.

Reklama

Xenna Extra Comfort - wskazania

Lek do stosowania w doraźnym leczeniu zaparć.

Reklama

Xenna Extra Comfort - przeciwwskazania

Nadwrażliwości na substancję czynną lub na inny składnik preparatu. Nie należy stosować preparatu w przypadku: niedrożności jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego, w przypadku ostrych chorób zapalnych jelit (np. choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), w przypadku bólów brzusznych nieznanego pochodzenia lub w stanach odwodnienia z ubytkiem wody oraz elektrolitów. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Reklama

Xenna Extra Comfort - ostrzeżenia

Preparat nie jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Stosowanie leków przeczyszczających przez dłuższy czas może prowadzić do upośledzenia funkcji jelit i uzależnienia od środków przeczyszczających. Preparaty zawierające glikozydy hydroksyantracenowe powinny być zalecane tylko wtedy, jeśli prawidłowego wypróżnienia nie można osiągnąć przez zmianę diety. Pacjenci przyjmujący: glikozydy nasercowe, leki antyarytmiczne, preparaty powodujące wydłużenie odcinka QT, diuretyki, kortykosteroidy lub korzeń lukrecji powinni zasięgnąć opinii lekarza przed rozpoczęciem stosowania preparatów zawierających glikozydy hydroksyantracenowe. Podobnie jak w przypadku innych środków przeczyszczających, preparaty zawierające glikozydy hydroksyantracenowe nie powinny być stosowane przez pacjentów z zaklinowaniem kału oraz z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, takimi jak: ból brzucha, nudności i wymioty, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Objawy takie mogą wskazywać na możliwość wystąpienia niedrożności jelit (ileus). Stosowanie preparatów zawierających glikozydy hydroksyantracenowe przez pacjentów z nietrzymaniem kału wymaga częstszego zmieniania pieluchy celem uniknięcia przedłużonego kontaktu kału ze skórą. U pacjentów z niewydolnością nerek stosowanie preparatów z zawartością glikozydów hydroksyantracenowych może spowodować zaburzenia elektrolitowe. Lek zawiera laktozę nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na zawartość sacharozy, pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować tego preparatu. Lek zawiera syrop glukozowy, suchy i nie powinien być stosowany przez pacjentów z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w tabletce, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Reklama

Xenna Extra Comfort - ciąża

Ze względu na wyniki badań eksperymentalnych, wskazujących na możliwe genotoksyczne działanie niektórych antranoidów (np. emodyny) nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży. Nie zaleca się stosowania podczas karmienia piersią (odnotowano przechodzenie małych ilości reiny do mleka matki, jednak nie zaobserwowano działania przeczyszczającego u niemowląt).

Reklama

Xenna Extra Comfort - efekty uboczne

Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (świąd, pokrzywka, wysypka o charakterze osutki miejscowa lub uogólniona); zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, a szczególnie albuminuria, hematuria (w przypadku przewlekłego stosowania preparatu); zmiana barwy moczu na żółty lub czerwono-brązowy (w zależności od pH) - efekt ten nie jest klinicznie istotny i może wystąpić w trakcie przyjmowania leku; skurcze i bóle brzucha, biegunki z wodnistym stolcem, w szczególności u osób z zespołem nadpobudliwego jelita. Reakcja taka może być spowodowana przyjęciem zbyt wysokiej dawki leku, wówczas konieczne jest zmniejszenie dawki leku. Przewlekłe stosowanie może prowadzić do melanozy okrężnicy, która ustępuje po zaprzestaniu stosowania preparatu.

Xenna Extra Comfort - interakcje

Przyjmowanie leku może ograniczać wchłanianie innych leków podawanych drogą doustną z powodu przyspieszenia pasażu jelitowego. W przypadku przewlekłego stosowania możliwe jest obniżenie poziomu elektrolitów we krwi, zwłaszcza potasu. Straty potasu mogą spowodować nasilenie działania glikozydów nasercowych a także wpływać na działanie leków antyarytmicznych, leków wywołujących odwrócenie rytmu zatokowego (np. chinidyny) oraz leków powodujących wydłużenie odcinka QT. Straty potasu pogłębia równoczesne stosowanie leków wywołujących hipokaliemię (np. tiazydowych leków moczopędnych, kortykosteroidów, preparatów zawierających korzeń lukrecji).

Xenna Extra Comfort - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 rż. (jeżeli brak innych przeciwwskazań): 1 tabl. dojelitowa raz na dobę, na 1h przed snem; spodziewane działanie przeczyszczające występuje po 8-12 h. Sposób podania: Tabletkę należy połknąć popijając wystarczającą ilością płynu. Zwykle wystarczy stosować preparat do 2-3 razy w tygodniu. Nie należy stosować preparatu bez konsultacji lekarskiej przez okres dłuższy niż 1–2 tyg.

Xenna Extra Comfort - uwagi

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn jest nie istotny.


Podobne leki
Agiolax
Bisacodyl VP
Bisacodyl GSK
Regulax

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!