5 nowotworów, które najczęściej atakują kobiety

Do nowotworów, które najczęściej dotykają kobiet, należą już nie tylko nowotwory żeńskich narządów płciowych lub piersi. Coraz częściej kobiety chorują na raka płuc czy raka jelita grubego.
Spis treści

1. Nowotwór płuc

Do najczęściej występujących u kobiet nowotworów zalicza się nowotwór złośliwy płuc, tchawicy oraz oskrzeli. Główną przyczyną występowania nowotworu płuc jest palenie papierosów. Walkę z nałogiem przegrywa co roku nawet 90 % osób chorych na raka płuc.

Narażone na rozwój nowotworu są zwłaszcza kobiety po 45. roku życia. Rak płuc należy do nowotworów, które rozwijają się przez długi czas praktycznie bezobjawowo, stając się bezpośrednią przyczyną śmierci dojrzałych kobiet.

Do pierwszych objawów zalicza się przewlekły kaszel, ból w klatce piersiowej oraz trudności z oddychaniem.

2. Rak piersi

Drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet jest nowotwór sutka lub inaczej rak piersi. Nowotwór pojawia się najczęściej u kobiet pomiędzy 45 a 70 rokiem życia. Według statystyk, co 14 kobieta w Polsce może zachorować na raka piersi.

Zobacz wideo: Czy każdy nowotwór powoduje ból?

Na jego pojawienie się ma wpływ kilka czynników, takich jak: wczesna miesiączka u dziewczynek, rozpoczęcie menopauzy po 55. roku życia, zajście w ciążę w późnym wieku, a także uwarunkowania dziedziczne.

Liczba chorujących na raka piersi kobiet wciąż rośnie. Najważniejsza w walce z nowotworem złośliwym piersi jest samokontrola oraz poddawanie się badaniom mammograficznym.

3. Rak jelita grubego

Rak jelita grubego potrafi rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat. Jego późne wykrycie zmniejsza szansę na powrót do zdrowia. Nowotwór ten rozwija się w okrężnicy lub odbytnicy, najczęściej wśród mieszkańców Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

Wpływ na rozwój nowotworu mają czynniki genetyczne, a także środowiskowe – niezdrowy tryb życia, brak ruchu oraz spożywanie tłuszczy zwierzęcych. U kobiet ryzyko zachorowania wzrasta z powodu palenia papierosów.

Do objawów zalicza się: częste zaparcia, biegunki, nudności oraz wymioty, krwawienie z odbytu lub krwawe biegunki, bóle w dolnej części brzucha.

4. Rak szyjki macicy

To kolejny nowotwór, który na początku nie wykazuje żadnych objawów. Za rozwój nowotworu szyjki macicy odpowiedzialny jest wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Na nowotwór narażone są kobiety między 25 a 49 rokiem życia. Co roku na raka szyjki macicy umiera prawie 2 tysiące kobiet w Polsce.

Ryzyko zachorowania wzrasta u kobiet, które wcześnie rozpoczęły współżycie, często zmieniają partnerów, palą papierosy, cierpią na niedobór witamin A oraz C lub przyjmują doustną antykoncepcji.

W działaniu profilaktycznych najważniejsza jest stała kontrola ginekologiczna i badania cytologiczne, a także szczepienie przeciw HPV.

5. Nowotwór jajnika

Rak jajnika jest dość późno wykrywalny, przez co spada prawdopodobieństwo skutecznego leczenia chorych na nowotwór. Dotyka on głównie kobiet po 50. roku życia, pojawia się też u kobiet, które nie rodziły lub są bezpłodne.

Co roku na nowotwór jajnika zapada około 3000 kobiet. Do objawów zalicza się częste zaparcia, ból w podbrzuszu, niezwiązane z miesiączką krwawienie z pochwy, wzdęcia, zwiększenie obwodu brzucha, poczucie ucisku na pęcherz.

By zapobiec rozwojowi nowotworu, należy regularnie poddawać się badaniom ginekologicznym. Ryzyko zachorowania zmniejsza przyjmowanie doustnej antykoncepcji, zajście w ciąże oraz karmienie piersią.

Czytaj też: Ból jajnika - przyczyny

Artykuł zweryfikowany przez
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Przeczytaj artykuł
Brak orgazmu pochwowego. Co robić?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Biegunka przed i podczas okresu – przyczyny
Brak orgazmu pochwowego. Co robić?
Tyłozgięcie macicy - a ciąża i seks. Jakie są objawy?
Wypadanie macicy - objawy, leczenie nieoperacyjne

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama