Najzdrowsze miejsce w internecie

7 fascynujących faktów o mózgu

Mózg to najważniejszy ludzki organ, który wciąż fascynuje, kryjąc w sobie jeszcze mnóstwo tajemnic. Dziś wiemy o nim znacznie więcej. Oto 7 fascynujących faktów o mózgu!
Spis treści

Inteligencja w wodzie 

Mózg stanowi jedynie nieco ponad 2% naszego ciała, ale jest to niemal w 80%... woda! Dlatego ma nieco galaretowatą konsystencję. Gdyby więc mózg nie zapełniał sobą całej objętości czaszki, zapewne by się przesuwał. Stąd też tak ważne jest nawadnianie organizmu i oraz dotlenianie organizmu.

Gdzie kryje się świadomość

Mózgowie to najbardziej złożona część mózgu człowieka. Domniema się, że w to tam właśnie tworzy się świadomość. Dzięki temu zdajemy sobie sprawę z tego, co się dzieje i potrafimy odbierać świat świadomie. Jest to zarazem najbardziej wrażliwa część mózgu, chroniona aż przez trzy opony mózgowo-rdzeniowe.

Mózg ćwiczy całe życie

Mózg można ćwiczyć! Jeszcze do niedawna uważano, że nowe neurony wytwarzane są w okresie dzieciństwa. Ostatnie badania wykazały jednak, że tworzymy je przez całe swoje życie. To nie wszystko – wykonując odpowiednie ćwiczenia pamięciowe możemy ćwiczyć swój mózg i doprowadzać do tworzenia się kolejnych neuronów. Powiedzenie „praktyka czyni mistrza” jest zatem w pełni uzasadnione.

Mózg nigdy nie odczuwa bólu

Mózg nie odczuwa bólu – jest to jedyny ludzki organ, który nie posiada receptorów nerwowych, nie odczuwa zatem bólu i innych niedogodności. Oczywiście, wokół samego mózgu znajdują się inne, unerwione elementy, jak czaszka czy skóra, ale sam mózg nigdy nas nie rozboli.

Energia płynąca do mózgu

W mózgu występuje intensywne krążenie. Dociera do niego 20% tlenu, 30% krwi i ponad połowa energii. Przy czym zużywa jej 20%. Dlatego tak ważna jest ochrona głowy zimą. Nie bez przyczyny mawia się, że ciepło ucieka przez głowę. Teraz na pewno zaczniesz nosić czapkę.

Aktywność na wielu frontach

Nasze codzienne reakcje obciążają mózg! Śmiech, wspomnienia, zapamiętywanie… Wszystkie te czynności powodują, że mózg uruchamiać musi aż kilka ważnych obszarów jednocześnie. Jeśli natomiast poczujemy znajomy zapach, mózg sprawi, że powrócą przyjemne, związane z nim wspomnienia. Żonglowanie natomiast powoduje, że w ciągu tygodnia dochodzi do znacznych zmian w mózgu.

Mózg leczy oczy

Mózg „leczy” nasze oczy – badania wykazały, że każdy z nas ma lekką wadę wzroku, ale mózg tak ją maskuje, że nie zupełnie tego nie odczuwamy! Powoduje to jednak, że przed długi czas wada wzroku pozostaje bezobjawowa. Podobnie dzieje się z nosem – mózg sprawia, że zupełnie go ignorujemy, a przecież znajduje się tuż przed naszymi oczami. Nawet mając tę świadomość, nadal go nie dostrzegamy!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Układ limbiczny - funkcje i budowa. Jak reguluje emocje?
Układ limbiczny - funkcje i budowa
Przeczytaj artykuł
Autonomiczny układ nerwowy - jak jest zbudowany? Funkcje
Autonomiczny układ nerwowy
Przeczytaj artykuł
Choroba Fahra – objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Zwapnienie jąder podstawy mózgu
Podobne artykuły
Trepanacja czaszki - co to i ile trwa? Życie po zabiegu
Istota szara - za co odpowiada?
Kora mózgowa - budowa i funkcje. Za co odpowiada?
Katatonia - objawy i leczenie. Co to za choroba?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Czym jest long covid? 😷
Trwa nawet do 12 tygodni 🤧