To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Alert RCB – co to jest? Ostrzeżenia SMS o koronawirusie

Alert RCB to system powiadamiania ludności o zagrożeniach. Wiele osób otrzymuje takie wiadomości SMS nie wiedząc, skąd pochodzą i jak na nie reagować. Czym jest ten alert, kto go otrzymuje? Czy Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła SMSy o koronawirusie? Sprawdź!
Ostrzeżenie SMS o koronawirusie
Źródło: 123RF
Spis treści

Rozwój techniki pozwala docierać do coraz szerszej rzeszy ludności z przeróżnymi ważnymi informacjami. W obecnych czasach prawie każdy posiada telefon komórkowy, a z pewnością jest on w każdej rodzinie.

Warto wykorzystywać taką możliwość SMS-owego kontaktu (ostrzegania) w sytuacjach nadzwyczajnych, kiedy istnieje duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na dość znacznym obszarze kraju. Z takich form korzysta Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Reklama

Alert RCB

Alert RCB to nowy system ostrzegania przed różnymi zagrożeniami. Chodzi przede wszystkim o informacje o zdarzeniach, zagrażających życiu i zdrowiu, które to Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazuje do użytkowników telefonów komórkowych. Uzyskiwanie takich wiadomości nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Często użytkownicy telefonów komórkowych zadają sobie pytanie, jak włączyć alert RCB? Otóż nie trzeba nic robić. Ten system nie wymaga żadnych rejestracji ani instalowania jakiejkolwiek aplikacji. Alert RCB otrzymuje każdy posiadacz telefonu komórkowego, niezależnie od operatora sieci komórkowej.

Alert RCB dociera do ludności w formie wiadomości SMS. To właśnie te wiadomości tekstowe potraktowano jako najskuteczniejszą i najszybszą formę dotarcia z informacjami i ostrzeżeniami do jak najszerszej liczby odbiorców. Aktualnie aż 92% mieszkańców naszego kraju korzysta z telefonów komórkowych. Ten alert jest idealnym uzupełnieniem istniejących już w naszym kraju systemów ostrzegania przed niebezpieczeństwami. System alert RCB wspiera media tradycyjne czy społecznościowe. Daje jednak większą gwarancję dotarcia informacji do większości społeczeństwa.

Reklama

Co to jest alert RCB?

Aby odpowiedzieć dokładnie na pytanie co to jest alert RCB, trzeba poznać zasady jego funkcjonowania. Reguluje je Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. 2007 Nr 89 poz. 590). Zgodnie z art. 1 tej ustawy jej przepisy dokładnie określają organy, właściwe w sprawach zarządzania kryzysowego, ich zadania i zasady działania.

Czym charakteryzuje się zarządzanie kryzysowe?

Otóż (zgodnie z art. 2 ww. ustawy) to działalność organów administracji publicznej, będąca elementem kierowania bezpieczeństwem narodowym. Polega ona na:

 • zapobieganiu sytuacjom kryzysowym,
 • przygotowaniu do przejmowania nad nimi kontroli w drodze zaplanowanych działań,
 • reagowaniu w przypadkach wystąpienia sytuacji kryzysowych,
 • usuwaniu skutków takich sytuacji,
 • odtwarzaniu zasobów i infrastruktury krytycznej.

Infrastruktura krytyczna obejmuje także sieci teleinformatyczne. Zgodnie z art. 21a ust.3 wspomnianej ustawy o zarządzaniu kryzysowym, operator ruchomej publicznej sieci telekomunikacyjnej jest obowiązany, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, do niezwłocznego nieodpłatnego wysłania lub wysyłania komunikatów do wszystkich lub określonych przez dyrektora Centrum grup użytkowników końcowych, jednorazowo lub przez określony czas.

Nie wyraża się zgody na otrzymywanie takich wiadomości, ponieważ jest to działanie w stanie wyższej konieczności, kiedy życie i zdrowie ludzi, przebywających na danym obszarze jest zagrożone. SMS-y rozsyła operator, bowiem RCB nie dysponuje żadnymi danymi telefonicznymi użytkowników. Centrum podejmuje natomiast decyzję o konieczności uruchomienia systemu, tworzy treść komunikatu i wyznacza obszar, na który przesyłane są wiadomości.

Wiele osób zastanawia się, jak powstaje alert RCB? Centrum uzyskuje informacje o potencjalnych zagrożeniach czy nakładanych obowiązkach z różnych ministerstw, policji, straży granicznej, straży pożarnej, urzędów centralnych i wojewódzkich. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa monitoruje sytuację w kraju 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Ostrzeżenia RCB w związku z koronawirusem

Alert RCB zawiera głównie ostrzeżenia o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych czy sytuacjach zagrażających życiu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przesyła takie informacje operatorom telekomunikacyjnym, a ci z kolei wysyłają komunikaty SMS do wszystkich swoich klientów. Jakie są zasady tworzenia takich ostrzeżeń? O treści SMS decyduje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Taki komunikat musi być zwięzły i dość prosto sformułowany. Te wiadomości mają tylko jedno zadanie – ostrzeganie przed niebezpieczeństwami.

Dnia 25 marca 2020 r. został uruchomiony alert RCB o obostrzeniach, wynikających z wprowadzeniu stanu epidemii koronawirusa. Miał on na celu poinformowanie o nowych zasadach bezpieczeństwa w związku z wirusem SARS-CoV-2.

Drugi alert został rozesłany do użytkowników sieci komórkowych 31.03.2020 r. o nowych kolejnych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących od 01.04 w związku z koronawirusem. W wiadomościach znajdowały się informacje o nowych obostrzeniach oraz odnośniki do strony rządowej z dokładnie określonymi zaleceniami, które można znaleźć na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej. 

Reklama

Zadania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

RCB, czyli Rządowe Centrum Bezpieczeństwa to jednostka podległa Prezesowi Rady Ministrów. Jest to organ, który silnie wzmacnia system zarządzania kryzysowego. RCB rozpoczęło swoja działalność w sierpniu 2008 r.

Jego działanie regulują dwa akty prawne:

 • ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. 2007 Nr 89 poz. 590),
 • rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 2011 r. w sprawie organizacji i trybu działania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (Dz. U. 2011 Nr 86 poz. 4710).

Podstawowe zadania RCB to:

 • stworzenie katalogu zagrożeń,
 • monitorowanie zagrożeń,
 • uruchamianie procedur zarządzania kryzysowego,
 • nadzór nad spójnością procedur reagowania kryzysowego,
 • organizowanie i prowadzenie szkoleń i ćwiczeń z zakresu zarządzania kryzysowego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa funkcjonuje także na portalach społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter. Można tam znaleźć bieżące informacje o zagrożeniach, a obecnie także o zasadach postępowania w czasie epidemii koronawirusa i wszystkich obostrzeniach rządu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. 2007 Nr 89 poz. 590), Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 2011 r. w sprawie organizacji i trybu działania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (Dz. U. 2011 Nr 86 poz. 4710).
 • www.rcb.gov.pl
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Doktor Bizoń
Masz koszmary senne? To może być wczesny objaw groźnej choroby autoimmunologicznej
Mężczyzna z chorobą autoimmunologiczną siedzi na łóżku, ponieważ ma koszmary senne
Piłkarskie emocje a ryzyko zawału serca. Jak kibicowanie może wpływać na zdrowie?
Kibice oglądają mecz, a ich piłkarskie emocje zwiększają ryzyko zawału serca
Podobne artykuły
Kobieca ręka trzyma w ręku papierosa i opiera się o balustradę wbrew zakazowi palenia na balkonie
Chcą zakazu palenia na balkonach. Ministerstwo zdrowia mówi o… wolności
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!