Nowy sklep

już ON-LINE

Koronawirus (Covid-19) – przyczyny, objawy i leczenie

Koronawirus to tajemniczy wirus, który pod koniec 2019 roku pojawił się w Chinach. Był on odpowiedzialny za wywołanie epidemii zapalenia płuc w Wuhan, w prowincji Hubei. Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia koronawirusów? Czy da się zapobiec chorobie?
Wirusy pod mikroskopem
Źródło: 123RF

Spis treści

Koronawirus przemieścił się już z Chin do USA. Przenosi się między ludźmi. Światowa Organizacja Zdrowia podaje informacje jak sobie z nim radzić. Nazwa COVID-19 została podana 11 lutego przez Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, dyrektora WHO. Poinformował on również, iż pierwsza szczepionka dostępna będzie za conajmniej 18 miesięcy.

Co to jest koronawirus?

Jak podaje WHO, koronawirusy to duża rodzina wirusów, które prowadzą do różnorakich chorób. Począwszy od klasycznego przeziębienia, poprzez poważniejsze choroby, jak zespół oddechowy czy ciężka niewydolność oddechowa (SARS).

Koronawirus jest nowym szczepem, który wcześniej nie został zidentyfikowany u ludzi. Na koniec grudnia 2019 r. Biuro Krajowe WHO w Chinach zostało poinformowane o przypadkach zapalenia płuc o nieznanym podłożu. Wykryto je w Wuhan City w Chinach. Dopiero 7. stycznia 2020 r. zidentyfikowano koronawirusa, jako wirusa sprawczego. Narodowa Komisja Zdrowia w Chinach poinformowała, iż umiejętność rozprzestrzeniania się koronawirusa jest coraz silniejsza. Jak dodają naukowcy, wirus może być przenoszony na kolejne osoby nawet w czasie inkubacji, który trwa dwa tygodnie. W praktyce oznacza to, iż mimo braku objawów można zarażać inne osoby. 

 

Przyczyny koronawirusa

Najbardziej prawdopodobnym źródłem pochodzenia źródłem pochodzenia nowego koronawirusa jest targ owoców morza w Wuhan.

Koronawirusy są odzwierzęce, co w praktyce oznacza, iż są przenoszone pomiędzy zwierzętami i ludźmi. Badania wykazały, iż zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej został przeniesiony z kotów na ludzi.

Na ten moment bilans ofiar tego wirusa to 9 przypadków śmiertelnych i aż 440 zachorowań. WHO monitoruje sytuację, a bieżące komunikaty w tej sprawie śledzić można na stronie Światowej Organizacji Zdrowia.

Reklama

Objawy koronawirusa

U osób, które zostaną zarażone zespołem ciężkiej niewydolności oddechowej, infekcja rozpoczyna się od wysokiej gorączki.

Kolejno dochodzą takie objawy koronawirusa, jak:

Wszystkie te objawy mogą przyczynić się do niewydolności oddechowej. Mogą także pojawić się objawy przeziębienia, a więc katar i kaszel, który utrzymuje się przez tydzień, po czym samoistnie znika. Koronawirus znacznie ciężej przebiega w przypadku osób z obniżoną odpornością, a więc małych dzieci i osób starszych. Może wtedy doprowadzić do zapalenia płuc, oskrzeli czy krtani.

Leczenie koronawirusa  

Niestety do tej pory nie odkryto żadnego skutecznego leku, który zwalczałby tego wirusa. W przypadku ciężkich zakażeń dróg oddechowych (wirusa MERS-CoV), stosuje się preparaty, które mają niepotwierdzone działanie.

Niestety szczepionki skuteczne w zakażeniach ludzkimi koronawirusami nie są dostępne.

Zapobieganie koronawirusom

WHO opublikowało grafikę, na której informuje jak można zminimalizować ryzyko zakażenia tym wirusem.

Jak zapobiegać koronawirusom? Przede wszystkim należy przestrzegać następujących zasad:

  • myć często ręce mydłem lub dezynfekować preparatami na bazie alkoholu,
  • ograniczać kontakt z osobami, które mają objawy grypy i przeziębienia,
  • wystarczająco długo gotować mięso i ryby,
  • zabezpieczenia się w czasie kontaktu z jakimikolwiek zwierzętami hodowlanymi,
  • zakrywać nos i usta chusteczką higieniczną podczas kichania czy kasłania.

Koronawirus w Polsce

Czy koronawirus jest już w Polsce? Na ten moment w Polsce nie stwierdzono oficjalnie obecności wirusa z Chin. Na świecie nie ogłoszono jeszcze pandemii koronawirusa, jednak może się to okazać jedynie kwestią czasu. Obecnie najpoważniejsza jest sytuacja w Wuhan, chińskim miasteczku, ponieważ jest ono całkowicie odizolowane i nie ma możliwości wyjechania z niego. W sobotę, 25 stycznia 2020 r. do Polski przyjechali z Wuhan studenci Politechniki Rzeszowskiej i profilaktycznie są skierowani do szpitala. 

27 stycznia 2020 r. do Krakowa z podejrzeniem koronawirusa trafiło dwoje dzieci. Do ich objawów należały symtopomy zakażenia górnych dróg oddechowych, jednak szczegółowe badania nie potwierdziły obecności wirusa z Chin, 

Reklama

Koronawirus - ofiary

Do końca stycznia 2020 z powodu wirusa z Wuhan zmarło 107 osób. Na ten moment ponad 4500 osób jest zakażonych. Potwierdzono również trzy przypadki we Francji, a także jedno zakażenie obecne jest u 33- letniego Niemca. Także czeskie media donoszą, że wirusa podejrzewa się u dwóch osób. 

Obecnie liczba śmiertelnych ofiach koronawirusa w Chinach wzrosła do 1113 osób. 

Czytaj również:

Bibliografia

  • https://www.who.int/health-topics/coronavirus [data dostępu: 22.01.2020]

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Który ze składników powinien znaleźć się w preparacie na ból gardła?

  nanosrebro

  witamina C

  miód

  prawoślaz