Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Biopsja gruboigłowa - jak wygląda? Powikłania, wyniki

Biopsja gruboigłowa polega na pobraniu tkanki, która trafia następnie do badania histopatologicznego. Wykonuje się je, aby wykryć ewentualne zmiany nowotworowe i określić stan zaawansowania choroby. Pacjent poddawany badaniu jest znieczulany miejscowo.
Osoba podczas pobrania fragmentu tkanek z ciała
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Biopsja gruboigłowa

Aby wykonać biopsję gruboigłową wykorzystuje się igłę o grubości minimum 1,5 minimetra. Dla porównania, biopsja cienkoigłowa to wkłucie się igłą o szerokości około 0,6 - 0,8 minimetra.

Biopsja gruboigłowa to alternatywa dla biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC). Wprawdzie BAC, jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się cieńszą igłą, to jednak jest ona obarczona sporym marginesem błędu.

W około 30 proc. badań tą metodą diagnoza okazuje się nie trafiona. W przeciwieństwie do zabiegów wykonanych grubą igłą, rzadkością są powikłania, a czas oczekiwania jest krótszy (nawet kilka godzin).

Reklama

Biopsja gruboigłowa – powikłania

Biopsja gruboigłowa niesie ze sobą powikłania, takie jak:

  • obrzęk,
  • krwawienie w miejscu nacięcia skóry,
  • zasinienie,
  • w najgorszym wypadku krwiaki, które wymagają usunięcia chirurgicznego.

Po pobraniu tkanki pacjentom może dokuczać nieznaczny ból w okolicy, z której wycięto materiał. Pobranie tkanki grubą igłą pozostawia jedynie niewielki ślad.

Biopsja gruboigłowa jak wygląda?

Pacjent, u którego wykonywana będzie biopsja, nie musi być na czczo. Przed nakłuciem otrzymuje znieczulenie miejscowe. Najczęściej podczas tego zabiegu znajduje się w pozycji leżącej.

W okolicy wykrytej zmiany wykonuje się kilkumilimetrowe nacięcie, przez które wprowadza się igłę do biopsji gruboigłowej. Po wprowadzeniu igły pacjentowi pobiera się kilka fragmentów tkanki, które trafiają do pojemnika z formaliną, a następnie poddawane są badaniu histopatologicznemu.

Reklama

Biopsja gruboigłowa - wyniki

Biopsja gruboigłowa to pierwszy etap badania histopatologicznego. W kolejnym pobrane wcześniej tkanki oglądane są pod mikroskopem w celu potwierdzenia bądź wykluczenia zmian nowotworowych.

Jeśli widoczne są zmiany nowotworowe, laborant analizujący tkankę pod mikroskopem może ocenić stan zaawansowania choroby, czy rodzaj zmian (np. czy są łagodne czy złośliwe). Na wynik histopatologii czeka się kilkanaście dni.

Reklama

Biopsja gruboigłowa mammotomiczna

Biopsja gruboigłowa mammotomiczna to zabieg umożliwiający późniejsze zbadanie tkanki pod kątem zmian nowotworowych piersi. Polega ona na wprowadzeniu przez skórę strzykawki wyposażonej w system próżniowy, który zasysa tkankę. Pobranie wycinków tkanki trwa około 20-30 minut. Metodę stosuje się w przypadku guzków niewielkich rozmiarów, maksymalnie dwucentymetrowych.

Biopsja gruboigłowa mammotomiczna w przypadku niegroźnych zmian pozwala ją pobrać w całości.

Reklama

Biopsja gruboigłowa - pierś czy boli?

Pobieranie tkanki do badania histopatologicznego grubą igłą, czyli o grubości ponad 1,5 minimetra, nie jest zabiegiem bolesnym, gdyż przebiega w znieczuleniu miejscowym. Pacjentka nie odczuwa więc momentu pobrania materiału i w większości przypadków nie odczuwa większych dolegliwości bólowych po zabiegu.

Reklama

Biopsja gruboigłowa sutka, wątroby, tarczycy

Biopsję gruboigłową bardzo często wykorzystuje się przy podejrzanych zmianach w obrębie sutków. Z kolei badanie miąższu wątroby właśnie tą metodą pomaga zdiagnozować między innymi marskość wątroby. Biopsję gruboigłową tarczycy wykonuje się u pacjentów z guzkami, często przed operacją, podczas której zostaną usunięte.

Biopsja gruboigłowa wątroby, tarczycy czy sutka uznawana jest za bezpieczne i bezbolesne badanie, jednocześnie o bardzo wysokiej skuteczności diagnostycznej.

Biopsja chirurgiczna

Biopsja chirurgiczna otwarta to najbardziej inwazyjna metoda, dziś bardzo rzadko stosowana. Polega ona na wycięciu fragmentu zmiany bądź całości guzka wraz z marginesem. Biopsja wykonywana w ten sposób stosowana była bardzo często w latach 90. minionego stulecia. Służyła m.in. diagnozie i usuwaniu zmian dermatologicznych, w tym czerniaka, czyli nowotworu złośliwego skóry.

Biopsja chirurgiczna to bardzo skuteczna metoda, jednak jej minusem są blizny i deformacje, jakie po niej pozostają. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Profilaktyka raka piersi
Biopsja mammotomiczna - czy usuwa guza? Przygotowania do zabiegu
Badanie cytologiczne pod mikroskopem
Cytologia - co to za badanie i kiedy je wykonać? Przygotowanie i wyniki
Osoba podczas pobrania fragmentu tkanek z ciała
Biopsja gruboigłowa - jak wygląda? Powikłania, wyniki
Osbowa poddawana badaniu mikrobiologicznemu
Antybiogram - co to takiego i jaka jest cena badania

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!