Dla Ciebie, na zdrowie!

Depresja sezonowa – jak ją rozpoznać?

Czym różni się depresja sezonowa od zwykłej depresji? Okazuje się, że jesienią i zimą wiele osób odczuwa znaczne obniżenie samopoczucia, skarży się na chroniczne zmęczenie i brak energii. U ponad dziesięciu procent społeczeństwa zdiagnozowano intensywne objawy depresji jesiennej i zimowej. Jednym z powodów jest mniejsza liczba godzin słonecznych w wymienionych sezonach.
Smutna kobieta w jesiennym swetrze
Źródło: 123RF
Spis treści

Z języka angielskiego depresja sezonowa to SAD – Seasonal Affective Disorder, co tłumaczy się jako sezonowe zaburzenia afektywne. To zespół uciążliwych objawów, zakłócających emocjonalne, poznawcze i fizjologiczne funkcjonowanie naszego organizmu. Osoba z depresją sezonową odczuwa głęboki smutek, czasem też lęk i niepokój.

 

Popularne symptomy depresji sezonowej to:

  • ciągłe przemęczenie,
  • brak chęci do działania,
  • rozdrażnienie,
  • wzmożona senność,
  • zwiększony apetyt lub jego brak.

Specjaliści zwracają też uwagę na występowanie problemów z koncentracją, poczucia beznadziejności, a nawet myśli samobójczych.

Reklama

 

Reklama

Kiedy i u kogo występuje depresja sezonowa?

 

Depresja sezonowa to dolegliwość nawracająca regularnie w określonej porze roku. Częstotliwość występowania tej formy depresji zmienia się wraz z szerokością geograficzną, a dokładniej ze zmniejszającą się długością dnia oraz liczbą dni słonecznych w ciągu roku. Na półkuli północnej depresja sezonowa jest charakterystyczna dla miesięcy jesienno-zimowych. Zazwyczaj na schorzenie cierpią osoby dorosłe. Częściej borykają się z nią kobiety niż mężczyźni. Depresja sezonowa może występować również u dzieci.

 

Najmłodsi mogą skarżyć się na trudności z utrzymaniem uwagi podczas nauki i przewlekłe zmęczenie. Częściej też kapryszą przy jedzeniu i mogą wykazywać się większą agresją w relacjach z rówieśnikami. Najbardziej problematyczna oznaka depresji to nadmierne rozdrażnienie emocjonalne.

 

Reklama

Jak sobie radzić z jesiennym przygnębieniem?

 

Kiedy jesienno-zimowe pogorszenie nastroju zaczyna nam utrudniać codzienne życie, a objawy  się nasilają, należy skorzystać z pomocy specjalisty, który dokładnie zdiagnozuje problem.

 

Wśród przyczyn powstawania depresji sezonowej wymienia się niewystarczającą ilość światła słonecznego, dlatego jedną z metod leczenia depresji jest sztuczne naświetlanie ciała. Stosowanie fototerapii z wykorzystaniem specjalnych lamp fluorescencyjnych skutecznie i szybko wpływa na pracę organizmu, bowiem już po kilku sesjach odczuwamy znaczną poprawę samopoczucia.

 

Reklama

Domowe sposoby na depresję sezonową

 

W pochmurne dni warto też samemu próbować odzyskać energię i siły. Zaplanuj dokładnie czas wolny. Wieczór z dobrą książką, filmem i kubkiem rozgrzewającej herbaty w rękach wcale nie musi być depresyjny. Sprawdzone sposoby na poprawę kondycji oraz samopoczucia to spacer na świeżym powietrzu lub zajęcia gimnastyki.

 

Dobrym rozwiązaniem jest też zaplanowanie zimą urlopu w ciepłych krajach. Dawka promieni słonecznych to szczególnie pomocna kuracja przy zwalczaniu depresji sezonowej, ze względu na naturalną syntezę witaminy D. Pod wpływem promieni słonecznych w skórze wytwarza się witamina D, która korzystnie wpływa na nasz nastrój. 

Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Depresja
Leczenie depresji elektrowstrząsami – przebieg i skuteczność
Mózg człowieka wyświetlony na ekranie monitora
Psycholog a psychiatra – różnica? Do kogo z depresją?
Mężczyzna u psychologa
Depresja - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie, test
Zamyślona kobieta
Podobne artykuły
Obniżenie nastroju
Epizod depresyjny - ile trwa? Objawy depresji epizodycznej
Smutny mężczyzna patrzący w okno
Jak pomóc osobie z depresją - co robić, a czego nie mówić choremu?
Depresja poporodowa - kiedy się zaczyna? Objawy leczenie, test
Jak wyleczyć depresję bez leków
Jak wyleczyć depresję bez leków?
Mężczyzna z depresją
Test na depresję - sprawdź samodzielnie czy masz depresję

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!