Najzdrowsze miejsce w internecie

Depresja sezonowa – jak ją rozpoznać?

Czym różni się depresja sezonowa od zwykłej depresji? Okazuje się, że jesienią i zimą wiele osób odczuwa znaczne obniżenie samopoczucia, skarży się na chroniczne zmęczenie i brak energii. U ponad dziesięciu procent społeczeństwa zdiagnozowano intensywne objawy depresji jesiennej i zimowej. Jednym z powodów jest mniejsza liczba godzin słonecznych w wymienionych sezonach.
Smutna kobieta w jesiennym swetrze
Źródło: 123RF

Z języka angielskiego depresja sezonowa to SAD – Seasonal Affective Disorder, co tłumaczy się jako sezonowe zaburzenia afektywne. To zespół uciążliwych objawów, zakłócających emocjonalne, poznawcze i fizjologiczne funkcjonowanie naszego organizmu. Osoba z depresją sezonową odczuwa głęboki smutek, czasem też lęk i niepokój.

 

Popularne symptomy depresji sezonowej to:

  • ciągłe przemęczenie,
  • brak chęci do działania,
  • rozdrażnienie,
  • wzmożona senność,
  • zwiększony apetyt lub jego brak.

Specjaliści zwracają też uwagę na występowanie problemów z koncentracją, poczucia beznadziejności, a nawet myśli samobójczych.

 

Kiedy i u kogo występuje depresja sezonowa?

 

Depresja sezonowa to dolegliwość nawracająca regularnie w określonej porze roku. Częstotliwość występowania tej formy depresji zmienia się wraz z szerokością geograficzną, a dokładniej ze zmniejszającą się długością dnia oraz liczbą dni słonecznych w ciągu roku. Na półkuli północnej depresja sezonowa jest charakterystyczna dla miesięcy jesienno-zimowych. Zazwyczaj na schorzenie cierpią osoby dorosłe. Częściej borykają się z nią kobiety niż mężczyźni. Depresja sezonowa może występować również u dzieci.

 

Najmłodsi mogą skarżyć się na trudności z utrzymaniem uwagi podczas nauki i przewlekłe zmęczenie. Częściej też kapryszą przy jedzeniu i mogą wykazywać się większą agresją w relacjach z rówieśnikami. Najbardziej problematyczna oznaka depresji to nadmierne rozdrażnienie emocjonalne.

 

Jak sobie radzić z jesiennym przygnębieniem?

 

Kiedy jesienno-zimowe pogorszenie nastroju zaczyna nam utrudniać codzienne życie, a objawy  się nasilają, należy skorzystać z pomocy specjalisty, który dokładnie zdiagnozuje problem.

 

Wśród przyczyn powstawania depresji sezonowej wymienia się niewystarczającą ilość światła słonecznego, dlatego jedną z metod leczenia depresji jest sztuczne naświetlanie ciała. Stosowanie fototerapii z wykorzystaniem specjalnych lamp fluorescencyjnych skutecznie i szybko wpływa na pracę organizmu, bowiem już po kilku sesjach odczuwamy znaczną poprawę samopoczucia.

 

Domowe sposoby na depresję sezonową

 

W pochmurne dni warto też samemu próbować odzyskać energię i siły. Zaplanuj dokładnie czas wolny. Wieczór z dobrą książką, filmem i kubkiem rozgrzewającej herbaty w rękach wcale nie musi być depresyjny. Sprawdzone sposoby na poprawę kondycji oraz samopoczucia to spacer na świeżym powietrzu lub zajęcia gimnastyki.

 

Dobrym rozwiązaniem jest też zaplanowanie zimą urlopu w ciepłych krajach. Dawka promieni słonecznych to szczególnie pomocna kuracja przy zwalczaniu depresji sezonowej, ze względu na naturalną syntezę witaminy D. Pod wpływem promieni słonecznych w skórze wytwarza się witamina D, która korzystnie wpływa na nasz nastrój. 

Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Epizod depresyjny - ile trwa? Objawy depresji epizodycznej
Obniżenie nastroju
Przeczytaj artykuł
Jak zasnąć? - najlepsze sposoby na szybkie zasypianie
Sposoby na szybkie zasypianie
Przeczytaj artykuł
Test na depresję - sprawdź samodzielnie czy masz depresję
Mężczyzna z depresją
Podobne artykuły
Mężczyzna siedziący w łóżku
Jak radzić sobie z depresją?
Zespół serotoninowy może być jednym ze skutków depresji
Zespół serotoninowy - objawy i leczenie. Po jakich lekach?
Kiedy występują wahania nastroju?
Wahania nastroju – u mężczyzn i u kobiet. Jak sobie radzić?
Kobieta leczy się światłem
Fototerapia - co to jest? Wskazania i przeciwwskazania
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj