🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Grypa a Covid-19 - jakie są różnice? Jak rozpoznać objawy?

Grypa a Covid-19: czym różnią się obie choroby? Czy mogą przebiegać w podobny sposób? W jaki sposób można rozpoznać objawy bez sięgania po test? Na czym polega leczenie obu schorzeń? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Pacjenci z podejrzeniem grypy lub koronawirusa
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Grypa a Covid - w tabeli znajdziesz najważniejsze różnice. Zobacz jak odróżnić te dwa schorzenia.
  • Czym leczyć grypę oraz Covid? Skutecznym rozwiązaniem w wielu przypadkach mogą być niesteroidowe leki przeciwzapalne, na przykład salicylamid.
  • Która choroba jest groźniejsza? Według statystyk większą śmiertelnością cechuje się Covid-19.
Spis treści

Reklama

Grypa i Covid-19 to różne choroby

Grypa a Covid-19 to dwa różne schorzenia, choć w wielu przypadkach bardzo podobne w przebiegu. Obie choroby obejmują układ oddechowy. Obie też mają podłoże wirusowe, są jednak wywoływane przez patogenny innego rodzaju.

Za pierwszą z nich odpowiadają przede wszystkim wirusy grypy typu A i B, zaliczane do rodziny Orthomyxoviridae. Występują one powszechnie na całym świecie, od dziesięcioleci odpowiadając za regularne zachorowania sezonowe, a niekiedy przyczyniając się do większych epidemii, a nawet pandemii.

Covid-19 natomiast powodowany jest przez wirus nazwany mianem „drugiego koronawirusa ciężkiego ostrego zespołu oddechowego”, w skrócie SARS Cov-2.

Patogen ten należy do znanej od dawna rodziny koronawirusów, jest jednak nową jego odmianą, wywodzącą się z chińskiego Wuhan i w szybkim tempie rozprzestrzeniającą na całym świecie od początku 2020 roku.

Reklama

Jakie są różnice między grypą a Covid-19?

Jak odróżnić Covid-19 od grypy? W klasycznej postaci zakażenia koronawirusem występuje powszechnie utrata węchu, zaś przy cięższych przebiegach – bardzo silny kaszel i uczucie duszności w klatce piersiowej.

Jednak istnieje cała paleta objawów, które są zbliżone, takich jak wysoka gorączka, ból mięśni, stawów i głowy, uczucie rozbicia, pogorszenie samopoczucia.

Do tego koronawirus atakuje z bardzo zróżnicowaną siłą, niekiedy więc natężenie objawów przypomina grypę, innym razem „niewinne przeziębienie”, innym zaś – ciężkie zapalenie płuc z niewydolnością oddechową. Jest też możliwość całkowicie bezobjawowego przechorowania zakażenia.

Różnice między grypą a Covid-19 są niekiedy zbierane w przez naukowców w tabelach. Jedno z takich porównań prezentuje S. Kałucka:

 

GRYPA

COVID

Pojawienie się objawów

Nagłe

Nagłe

Gorączka

Wysoka temperatura (38,5-39 stopni Celsjusza) z silnymi dreszczami, ale u osób starszych ciepłota ciała może być tylko lekko podniesiona lub prawidłowa

Wysoka gorączka występująca często, rzadziej niż w przypadku grypy towarzyszą jej dreszcze

Bóle mięśniowo-stawowe

Bardzo często

Często i o dużym nasileniu

Ból głowy

Bardzo często

Rzadziej niż w grypie i o niższym natężeniu

Złe samopoczucie, rozbicie

Bardzo często w dużym nasileniu

Bardzo często w dużym nasileniu

Kaszel i bóle w klatce piersiowej

Suchy, męczący, utrudniający spanie w nocy

Bardzo częsty, bardzo silny, suchy, utrudniający funkcjonowanie przez całą dobę

Chrypa

Rzadko

Nie występuje

Duszność

Nie występuje w ogóle, poza bardzo ciężkimi przypadkami

Występuje bardzo często

Kichanie

Sporadyczne

Nie występuje

Wodnisty katar

Często

Rzadko

Zatkany nos

Rzadko

Rzadko, a mimo to powszechnym objawem jest utrata węchu

Ból gardła

Rzadko, nasila się w wyniku podrażnienia śluzówek przez kaszel

Nie występuje

 

Zauważyć można, że w przypadku Covid-19 wymienione są objawy występujące w klasycznym przebiegu i przy różnych jego mutacjach. Co ważne, u różnych osób symptomy mogą jednak być inne – niektóre warianty koronawirusa powodują np. silny ból głowy, czy bolesność gardła.

Test na grypę i Covid-19

Różnice między grypa a Covid-19 są często tak niewielkie, że jedyną skuteczną i wiarygodną metodą ich różnicowania jest wykonanie testu. Jakiego?

W przypadku infekcji aktywnych, świeżych i stosunkowo krótkotrwałych, nie ma sensu poddawanie się testom na przeciwciała, te bowiem wytwarzają się dopiero po upływie kilku - kilkunastu dni od kontaktu z wirusem. Zarówno grypę, jak też SARS-Cov-2 wykryją natomiast:

  • test antygenowe, które pozwalają na szybką identyfikację tzw. antygenów danego wirusa w wymazie z nosa lub ust, dostępne w specjalistycznych punktach, ale też w aptekach;
  • badanie PCR - bardzo dokładna metoda molekularna polegająca na powielaniu DNA, wykonywana w warunkach laboratoryjnych.

Reklama

Covid-19 a grypa - jaka jest różnica w leczeniu?

Ze względu na podobny obraz kliniczny grypy oraz Covid-19 w lekkich i umiarkowanych postaciach, często leczenie jest zbliżone i polega przede wszystkim na działaniu objawowym. Istotą terapii jest ograniczanie stanu zapalnego oraz łagodzenie związanych z nim symptomów, takich jak gorączka oraz ból mięśni, stawów, gardła, głowy.

Idealnie w tej roli sprawdzają się dostępne bez recepty niesteroidowe leki zapalne, w tym na przykład środki zawierające salicylamid, wzbogacony witaminą C i rutozydem, aby zapewnić podwójne uderzenie w infekcję. Tego typu leki są bardzo i wystarczające, jeżeli choroba nie nasila się i wykazuje tendencję do samoograniczania.

Jeśli chodzi o leczenie przyczynowe grypy, istnieją silne leki przeciwwirusowe na receptę, takie jak amantadyna, zanamiwir i oseltamiwir. Ich stosowanie ogranicza się jednak wyłącznie do najcięższych przypadków. W przypadku SARS-CoV-2, po blisko 2 latach pandemii chorzy otrzymali możliwość leczenia za pomocą substancji o nazwie molnopirawir.

Reklama

Szczepienie na Covid-19 i grypę

Wielu pacjentów pyta, czy można się zaczepić się na Covid i grypę jednego dnia? Tak, nie wiąże się to z żadnym szczególnym zagrożeniem, specjaliści nie widzą więc przeciwwskazań.

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, nie ma konieczności zachowania określonego odstępu pomiędzy szczepieniami na grypę i koronawirusa i dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak też dzieci.

Rekomendacja ta jest zgodna z wytycznymi Amerykańskiej Akademii Pediatrii (American Academy of Pediatrics) i Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention), a także lokalnymi zaleceniami wielu krajów europejskich.

Co więcej, na stronie szczepienia.pzh.gov.pl, prowadzonej przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, można przeczytać, iż zdaniem ekspertów wręcz rekomendowane jest przyjmowanie obu szczepionek jednego dnia.  

Reklama

Śmiertelność grypy i Covid-19

Śmiertelność Covid jest większa, niż przypadku grypy, jednak i w drugim przypadku jest ona znaczna, jeśli wziąć pod uwagę także powikłania.

Statystyki dotyczące Polski wskazują, że od początku pandemii wirusem SARS Cov-2 zakaziło się 6,35 miliona osób, zmarło zaś z tego powodu 118 tysięcy osób, co daje śmiertelność na poziomie blisko 2 proc. Na świecie liczba zakażeń do końca listopada 2022 roku wyniosła blisko 650 milionów, a ofiar śmiertelnych - 6,2 miliona (nieco ponad 1 procent).

Warto przy tym wskazać, że współczynniki te w dużej mierze udało się ograniczyć dzięki masowym szczepieniom.

W pierwszych miesiącach pandemii śmiertelność w niektórych krajach przekraczała 10 proc. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wskazuje obecnie, że u osób, które przyjęły szczepionkę, jest ona 10-krotnie niższa. Duże znaczenie ma też fakt, że kolejne mutacje wirusa okazały się mniej niebezpieczne.

Jeśli chodzi o grypę, Główny Inspektorat Sanitarny podaje, że śmiertelność tej choroby w postaci sezonowej, wliczając w to powikłania, wynosi w Polsce od 0,1 do 0,5 proc., przy czym 90 proc. zgonów dotyczy osób po 60 roku życia.

Jest więc w tym wymiarze grypa bardzo podobna do Covid, który także zagraża przede wszystkim osobom starszym. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Sylwia Kałucka, Grypa – etiologia, epidemiologia, prewencja i leczenie w 2020 roku, Geriatria 2020; 14: 107-117.
  • Leszek Borkowski i inni, Charakterystyka choroby COVID-19, objawy oraz skutki zdrowotne. Rekomendacje i doświadczenia polskich klinicystów, Nauka przeciw pandemii, Warszawa, kwiecień 2021 r.
  • Analiza umieralności oraz zgonów z powodu COVID-19 u osób zaszczepionych i niezaszczepionych w Polsce, https://szczepienia.pzh.gov.pl/analiza-umieralnosci-oraz-zgonow-z-powodu-covid-19-u-osob-zaszczepionych-i-niezaszczepionych-w-polsce/, data dostępu 22.11.2022.
  • Czy należy zachować odstęp czasu pomiędzy szczepieniem przeciw grypie i szczepieniem przeciw COVID-19?, https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/czy-nalezy-zachowac-odstep-czasu-pomiedzy-szczepieniem-przeciw-grypie-i-szczepieniem-przeciw-covid-19/, data dostępu 22.11.2022.
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Infekcje wirusowe
Przeziębienie a grypa - jakie są różnice? Leczenie i objawy
Przeziębienie czy grypa
Jak się objawia grypa u dziecka?
Matka podaje dziecku termometr
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej - u dzieci i dorosłych. Ile trwa i na czym polega leczenie?
Choroba jamy ustnej
Podobne artykuły
Mężczyzna z widocznymi zmianami skórnymi
Opryszczka penisa - jak leczyć? Przyczyny i objawy
Nos z infekcją zapalną
Opryszczka w nosie – objawy i leczenie. Jak się jej pozbyć?
Kobieta z objawami grypy ketogenicznej
Keto grypa - czym jest i jak długo trwa? Przyczyny i objawy
Mężczyzna chory na grypę typu A
Grypa typu A - objawy wirusa. Jak wygląda leczenie?
Cytryna, czosnek i imbir na grypę
Domowe sposoby na grypę - jak leczyć dzieci i dorosłych? Co pomaga?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!