Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Kiedy zarażasz grypą?

Grypa pojawia się każdego roku w nieco innej odsłonie. Wywołujący ją wirus bardzo szybko mutuje, przez co trudno jest chronić się przed zachorowaniem. Można też w łatwy sposób przenieść patogeny na inne osoby w swoim otoczeniu. Czy zarażamy grypą od pierwszego dnia, w którym sami zostaniemy zakażeni? Jak uniknąć zachorowania?
Zmarznięta kobieta, chora na grypę ogrzewa dłonie kubkiem gorącej herbaty
źródło: 123RF
Spis treści

Jak rozpoznać grypę?

Grypa jest chorobą zakaźną o charakterze sezonowym. Atakuje układ oddechowy, najczęściej wywołując gwałtowną reakcję ze strony organizmu. W przeciwieństwie do objawów przeziębienia, objawy grypy pojawiają się nagle i są od razu bardzo nasilone. Wśród nich znajdują się przede wszystkim wysoka gorączka i dreszcze, ból głowy, bóle mięśni i stawów, katar, kaszel (zwykle suchy), ból gardła, trudności w oddychaniu, oraz ogólne zmęczenie i osłabienie. Rzadziej występuje kichanie, a także biegunka u dzieci.

Objawów grypy nie należy lekceważyć. Nieleczona lub leczona w sposób nieprawidłowy może prowadzić do poważnych powikłań, od bakteryjnego zapalenia płuc i oskrzeli, przez zapalenie mięśnia sercowego, aż po wylew podpajęczynówkowy. W skrajnych przypadkach choroba może prowadzić do śmierci.

Reklama

Kiedy zarażasz grypą?

Drobnoustroje chorobotwórcze po zainfekowaniu danej osoby potrzebują czasu, aby wywołać w jej organizmie określone objawy. W przypadku grypy okres inkubacji trwa średnio 2 dni, ale może skrócić się do 1 albo wydłużyć nawet do 7 dób od kontaktu z innym zarażonym.

Okres zakaźności jest w dużej mierze uzależniony od wieku osoby chorej oraz indywidualnych cech jej organizmu. Najczęściej rozpoczyna się 1 dzień przed pojawieniem się objawów i trwa nawet do 10 dni po ich wystąpieniu. Zarażamy więc innych nawet wówczas, gdy nie jesteśmy jeszcze świadomi własnej choroby.

Jak uniknąć zarażania innych grypą?

Wirus grypy przenosi się na inne osoby drogą kropelkową. Krople są często niewidoczne, zakażony wydycha je podczas oddychania, kichania lub kaszlu. Emituje je również w czasie mówienia, przez co każdy kontakt może skutkować transmisją wirusa na innych ludzi.

Chorobotwórcze drobnoustroje mogą być przenoszone również przez bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną – uścisk dłoni czy pocałunek. Transmisja może nastąpić także przez dotykanie powierzchni zanieczyszczonych wydzielinami pochodzącymi od chorego.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa jest izolowanie osób, u których został on stwierdzony. Jeżeli czujesz się źle i podejrzewasz u siebie grypę, staraj się ograniczać kontakt z innymi ludźmi. Udaj się do lekarza w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniej terapii. Unikaj jednak bezpośrednich interakcji z innymi osobami, niż personel medyczny, i pozostań w domu na czas wychodzenia z choroby.

Oprócz tego pamiętaj o stosowaniu środków higieny osobistej. Regularnie myj ręce letnią wodą z mydłem i zakrywaj usta i nos podczas kichania lub kaszlu. Dzięki temu ograniczysz ilość chorobotwórczych cząsteczek pozostawianych na dotykanych powierzchniach oraz w powietrzu. Dbaj także o czyszczenie i dezynfekowanie przedmiotów znajdujących się w Twoim najbliższym otoczeniu, np. blatów czy przyrządów codziennego użytku.

Reklama

Jak uniknąć zarażenia się grypą?

W okresie epidemicznym, głównie w miesiącach jesiennych i zimowych, ważne jest szczególne wzmacnianie swojej odporności. Zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze, a także suplementacja trudno przyswajalnych witamin i minerałów, to podstawa zdrowego trybu życia.

Jeżeli chcesz uniknąć zakażenia wirusem grypy, unikaj bezpośredniego kontaktu z osobami wykazującymi symptomy choroby. Dbaj również o regularną higienę rąk. Powstrzymaj się od dotykania dłońmi twarzy, zwłaszcza w miejscach, gdzie występuje śluzówka – w okolicach oczu, nosa i ust.

Do najskuteczniejszych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa grypy należy szczepienie. Pamiętaj, aby poddawać się mu regularnie – każdego roku przed rozpoczęciem się sezonu zachorowań.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Infekcje wirusowe
Przeziębienie a grypa - jakie są różnice? Leczenie i objawy
Przeziębienie czy grypa
Jak się objawia grypa u dziecka?
Matka podaje dziecku termometr
Sposoby na opryszczkę - jak się jej pozbyć? Maści, zioła, domowe sposoby
Stosowanie sposobów na opryszczkę
Podobne artykuły
Mężczyzna z widocznymi zmianami skórnymi
Opryszczka penisa - jak leczyć? Przyczyny i objawy
Choroba jamy ustnej
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej - u dzieci i dorosłych. Ile trwa i na czym polega leczenie?
Cytryna, czosnek i imbir na grypę
Domowe sposoby na grypę - jak leczyć dzieci i dorosłych? Co pomaga?
Nos z infekcją zapalną
Opryszczka w nosie – objawy i leczenie. Jak się jej pozbyć?
Kobieta z objawami grypy ketogenicznej
Keto grypa - czym jest i jak długo trwa? Przyczyny i objawy

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!