Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Łokieć golfisty – przyczyny, objawy i leczenie

Łokieć golfisty to zespół objawów bólowych po wewnętrznej stronie łokcia. Spowodowany jest zapaleniem nadkłykcia przyśrodkowego i kości ramiennej. Nie jest związany wyłącznie z grą w golfa, ale z energicznym wykonywaniem czynności obciążających mięśnie zginające nadgarstek i prostujących przedramię. Jakie wykonywać ćwiczenia, by szybko wrócić do formy?
Przypadłość łokcia golfisty
Źródło: 123RF
Spis treści

Na łokieć golfisty narażone są osoby grające w squasha, badmintona, piłkę ręczną, miotacze, ciężarowcy lub wspinacze. Na łokieć golfisty mogą zachorować osoby pracujące w ogrodzie, zakładzie stolarskim, zmywający podłogę, malujący, stomatolodzy, ale też osoby dużo pracujące przy komputerze.

Długotrwałe przeciążenie bez odpoczynku powoduje, że mięśnie ciągle są napięte i dochodzi do mikrouszkodzeń we włóknach mięśniowych. Może także dojść do zajęcia nerwu łokciowego. Łokieć golfisty dotyka osoby między 35 a 55 rokiem życia. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety.   

Reklama

Jakie są objawy łokcia golfisty?

Łokieć golfisty jest bolesny. Największy ból występuje w trakcie chwytania i dźwigania przedmiotów, ale też w czasie uściśnięcia dłoni, obrócenia gałki do otwierania drzwi, rzucania piłki. Ból promieniuje od łokcia wzdłuż wewnętrznej strony przedramienia do palców serdecznego i małego. Objawami łokcia golfisty może być też sztywnienie łokcia rano po obudzeniu lub po dłuższym unieruchomieniu ręki. Łokieć staje się wrażliwy na dotyk, a w czasie ucisku występuje silny ból. W skrajnych przypadkach łokieć może boleć nawet wtedy, gdy nie rusza się ręką. Osoby dotknięte tym schorzeniem unikają wykonywania czynności bolesną ręką, co prowadzi do osłabienie mięśni. Inne objawy to osłabienie ręki, drętwienie i mrowienie.

Reklama

Jak leczyć łokieć golfisty?

Łokieć golfisty można leczyć zachowawczo lub operacyjnie. Leczenie rozpocząć należy od odpoczynku i obłożenia bolesnego miejsca lodem (lub żelem chłodzącym dla sportowców). Okład przykładamy przez tkaninę kilka razy dziennie i chłodzimy przez ok. 20 minut. Żeby zmniejszyć ból można założyć stabilizator łokcia. Gdy to wszystko nie pomoże, trzeba się udać do lekarza, szczególnie wtedy, kiedy łokieć jest ucieplony, a chory gorączkuje, albo gdy nie może zgiąć łokcia.

Lekarz zleci USG, zdjęcia RTG lub MRI (rezonans magnetyczny). W pierwszej kolejności chory otrzyma leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, czyli niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i żele przeciwbólowe stosowane miejscowo. Lekarz można stosować zastrzyk z kortyzonu.

Leczenie powinno przenieść poprawę po 2-3 miesiącach.

Sprawdź też, co to jest: Rwa barkowa

Reklama

Łokieć golfisty - fizjoterapia

Na łokieć golfisty można stosować zabiegi fizykoterapeutyczne:

  • diatermię krótkofalową
  • ultradźwięki
  • jonoforezę
  • krioterapię miejscową
  • ciepłe kąpiele wirowe

Można też stosować kinesiotaping, czy założenie przez fizjoterapeutę plastra, który przyśpieszy leczenie. Aby w przyszłości zapobiec łokciowi golfisty należy wykonywać ćwiczenia np. ściskanie piłki, by wzmocnić mięśnie przedramienia.

Kiedy pacjent wraca do uprawiania sportu, musi pamiętać o rozgrzewce i o prawidłowej technice wykonywania ćwiczeń, żeby nie doprowadzić do przeciążenia mięśni. Trzeba pamiętać również o robieniu przerw, by mięśnie mogły odpocząć. W czasie podnoszenia ciężaru starać się, by nadgarstek był stabilny.

Jeśli łokieć golfisty został spowodowany długotrwałą pracą przy komputerze, należy zmienić stanowisko pracy zapewniając oparcie dla nadgarstka i przedramienia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kontuzje
Lateralizacja rzepki - co to jest? Ćwiczenia, leczenie i operacja
Rzepka u człowieka
Ból kolana po bieganiu - jak leczyć, a jak zapobiegać?
Rozgrzewka kolana przed bieganiem
Zwichnięcie stawu barkowego - ćwiczenia, leczenie
Uraz stawu barkowego
Podobne artykuły
Mężczyzna w czasie rehabilitacji
Łokieć tenisisty - objawy, ćwiczenia, leczenie domowe
Piłkarze
Stopa piłkarza - na co cierpią stopy piłkarzy?
Skręcenie kostki, kolana, stopy - leczenie, pierwsza pomoc
Mężczyzna opiera nogę w niebieskim gipsie po zwichnięciu o stolik kawowy
Zwichnięcie - przyczyny, objawy i leczenie. Czym jest i jak długo boli?
Ćwiczenia na naciągnięty mięsień
Naciągnięty mięsień: objawy w różnych miejscach. Jak leczyć?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!