Dla Ciebie, na zdrowie!

Oczyszczacze i nawilżacze powietrza - odkryj ich korzyści zdrowotne!

Czyste powietrze to jeden z czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety często zdarza się, że jego jakość w naszych domach jest niewystarczająco dobra, co w efekcie może prowadzić do trudności z oddychaniem czy częstych bólów głowy. Rozwiązaniem tych problemów są oczyszczacze i nawilżacze powietrza. W tym artykule przedstawimy Ci ich dobroczynny wpływ na zdrowie, wyjaśnimy, jak działają, oraz zaproponujemy modele godne polecenia. Nie zwlekaj i przeczytaj już teraz!
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest oczyszczacz powietrza i jak on działa?

Czy zdarzyło Ci się zastanawiać nad tym, jakie zanieczyszczenia mogą gromadzić się w powietrzu wewnątrz Twojego domu? Pył, dym papierosowy, alergeny, wirusy czy różne bakterie, to tylko niektóre z czynników mogących zagrażać Twojemu codziennemu samopoczuciu. Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które ma za zadanie usuwać te cząsteczki, i właśnie dlatego to niewielkie akcesorium cieszy się tak dużą popularnością!

Jak dokładnie działa oczyszczacz powietrza? Większość urządzeń wykorzystuje do swojej efektywnej pracy filtry HEPA, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia. Ich działanie polega na przepuszczaniu powietrza przez sieć mikroskopijnych włókien. Zatrzymują one zanieczyszczenia o średnicy sięgającej nawet 0,3 µm. Doskonale pochłaniają zatem pyłki, wirusy czy bakterie.

Niektóre modele oczyszczaczy powietrza działają też przy użyciu rozmaitych technologii, jak np. jonizacji, która przy wykorzystaniu jonów ujemnych neutralizuje cząsteczki powietrza o ładunku elektrycznym. Szczególnie szkodliwe dla nas są jony dodatnie. W przypadku, gdy w naszym domu jest ich za dużo, możemy borykać się z suchością gardła, bólami głowy, osłabieniem i znużeniem czy problemami z zasypianiem i koncentracją.

Reklama

Poznaj specyfikę i sposób działania nawilżacza powietrza

Po nawilżacze powietrza sięgamy najczęściej w trakcie trwania sezonów grzewczych lub w przypadku, gdy nasz dom jest klimatyzowany. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ to właśnie wtedy powietrze w naszych domowych przestrzeniach jest najbardziej suche. Odczuwamy wówczas suchość w ustach, gardle oraz na powierzchni naszej skóry.

Suche powietrze może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, a najczęstszym z nich są wszelkie infekcje dróg oddechowych, suchość oczu oraz problemy ze snem. Nawilżacz powietrza to urządzenie, które może pomóc Ci rozwiązać ten problem! Jak on działa?

Praca tego urządzenia opiera się na dodawaniu do powietrza pary wodnej, zwiększając tym samym poziom wilgoci. Jej optymalna ilość w powietrzu może przynieść wiele dobrych skutków zdrowotnych, takich jak zniwelowanie suchości zarówno skóry, jak i gardła. Odpowiednio nawilżone powietrze może również poprawić jakość Twojego snu, a nawet złagodzić objawy astmy.

Na rynku znajdziesz wiele różnych typów nawilżaczy. Dzielimy je na te utradźwiękowe, ewaporacyjne oraz parowe.

Reklama

Szukasz oczyszczacza lub nawilżacza powietrza? Postaw na któryś z tych!

Chcesz wyposażyć swój dom w któryś z tych sprzętów, ale nie masz zielonego pojęcia o tym, jak dokonać wyboru? Skorzystaj z naszych propozycji!

Jeśli poszukujesz oczyszczacza powietrza, który spisze się na medal, rozważ zakup modelu Philips AC2958/53. Jego wymiary to 65,2 x 33 x 33 cm, a samo urządzenie doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 45 m2. Dzięki wydajności CADR na poziomie 380 m3/h sprzęt skutecznie oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, eliminując wirusy i wszelkie drobnoustroje.

Nie musisz obawiać się o trudności związane ze sterowaniem tym akcesorium. Dzięki dotykowemu panelowi staje się ono bowiem niezwykle intuicyjne, a specjalna aplikacja Air+ umożliwia kontrolowanie ustawień oczyszczacza z poziomu Twojego smartfona. Producent wyposażył sprzęt w filtr 3w1 NanoProtect HEPA, który uwzględnia także filtr wstępny oraz ten węglowy. Każdy z nich skutecznie wykonuje swoje zadanie i dba o czystość powietrza w Twoim domu.

Philips AC2958/53 wyróżnia się czterema trybami pracy: automatycznym, delikatnym, turbo oraz nocnym. Ten ostatni sprawia, że akcesorium działa ciszej niż zwykle, a to po to, by użytkownik mógł spokojnie spać. Poziom generowanego przez urządzenie hałasu waha się od 15 do 54 dB. Jego natężenie zależy od trybu, w którym pracuje.

Wiesz już, jaki oczyszczacz warto wybrać, a zatem przyszła pora na to, by przedstawić Ci godny polecenia nawilżacz powietrza. Mowa tutaj o popularnym modelu Metrox ME-1737. Czym charakteryzuje się ten sprzęt? Śpieszymy z odpowiedzią!

Ten biały elegancki model wyróżnia się stosunkowo niewielkimi wymiarami. Wynoszą one bowiem 25,5 x 15 x 36,8 cm. Klasyczny design tego urządzenia sprawia, że z łatwością wpasuje się ono w aranżacje różnorodnych wnętrz. Nawilżacz podczas pracy wykorzystuje ultradźwięki. Dzięki nim może on delikatnie, ale też skutecznie nawilżać powietrze, tworząc w wybranym pomieszczeniu optymalny poziom wilgoci.

Na pochwałę zasługuje też dotykowy panel sterowania z wyświetlaczem. Umożliwi Ci on łatwą, a przede wszystkim wygodną obsługę. Sprzęt ma wbudowaną trójstopniową regulację wilgotności i pojemny zbiornik na wodę o pojemności 5,3 l. Taka wartość sprawia, że sprzęt może nawilżać Twoje domowe powietrze przez około 18 godzin. Co więcej, producent wyposażył swoje akcesorium w filtr HEPA, węglowy oraz ten zmiękczający wodę.

Lampa UV skutecznie eliminuje bakterie i wirusy, a funkcja automatycznego wyłączania stopuje prace urządzenia w chwili, gdy zbiornik na wodę jest pusty. Nie zabrakło także trybu nocnego, który zapewnia cichą pracę nawilżacza wtedy, kiedy śpisz.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Waga laboratoryjna - jak ją kalibrować i dlaczego jest to ważne?
Waga laboratoryjna
Przeczytaj artykuł
Aparat słuchowy - jak działa i jaki wybrać?
Aparat słuchowy
Przeczytaj artykuł
Pistolet do masażu - jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?
Masaż mięśni pleców z pomocą pistoletu do masażu
Podobne artykuły
Ogrzewanie mieszkania na podczerwień
Ogrzewanie na podczerwień. Czy promienniki są szkodliwe?
Ozonowanie owoców
Ozonowanie żywności - zalety i wady. Jakie urządzenie?
Pen do insuliny
Pen do insuliny – za darmo i do kupienia. Gdzie dostać?
Odkurzanie domu
Odkurzacz dla alergika - jaki wybrać? Rodzaje i skuteczność
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!