Pierwszy bank spermy dla nosicieli HIV

W Nowej Zelandii powstał pierwszy na świecie bank nasienia dla dawców zakażonych wirusem HIV. Jest to jeden ze sposobów zwalczania piętna, które wytworzyło się wokół tej choroby. Na czym dokładnie będzie polegało jego działanie?
Mężczyzna trzymający w dłoni fiolkę z męskim nasieniem
Źródło: 123RF

Spis treści

Dawcy spermy zakażeni wirusem HIV

Jak podaje BBC, trzech mężczyzn borykających się z wirusem HIV już zapisało się na datek. Każdy z nich ma niewykrywalne miano wirusa. Co to oznacza? Mianowicie, iż poziom wirusa we krwi jest na tyle niski, iż HIV nie można przenosić drogą płciową ani porodem. Sperm Positive zostało założone przez trzy organizacje charytatywne przed Światowym Dniem AIDS 1 grudnia.

Body Positive, New Zealand  AIDS Foundation i Positive Women Inc mają nadzieję, że projekt ten będzie edukował społeczeństwo w zakresie przenoszenia wirusa HIV, a przede wszystkim zredukuje piętno u osób chorych.

Kim są dawcy nasienia?

Jak podaje BBC, bank nasienia uważa, iż wszyscy dawcy są nosicielami wirusa HIV, ale co ważne – przeszli skuteczne leczenie, które chroni przed przenoszeniem wirusa.

Jednym z trzech darczyńców jest Damien Rule-Neal, który powiedział, że po ujawnieniu swojej choroby szefowi, został zastraszony i finalnie zdecydował się na odejście z pracy. Dodał również, iż ma przyjaciółki zarażone wirusem HIV, które mają dzieci, a to pokazuje, iż nauka oraz leki przywróciły tę zdolność.

Jak działa Sperm Positive?

Sperm Positive będzie działało, jak platforma, dzięki której będzie można nawiązać kontakt z potencjalnym dawcą.

W sytuacji, kiedy obie strony wyrażą zgodę na przeprowadzenie zabiegu, wtedy firma przekieruje ich do kliniki płodności, gdzie odbędzie się zabieg.

Postępy w leczeniu HIV

Warto zauważyć, iż w ostatnich latach odnotowano wiele postępów w procesie leczenia HIV. Chociażby jednym z nich jest pierwszy na świecie przeszczep nerki od pacjenta, który był zakażony HIV.

Dodatkowo, terapia przeciwretrowirusowa, czyli codzienna kombinacja leków zapobiegających replikacji wirusa HIV w organizmie, może zmniejszyć ilość wirus we krwi do niewykrywalnego poziomu.

Zachorowalność na HIV

Niestety HIV wciąż jest jednym z najpoważniejszych wyzwań dla zdrowia publicznego na całym świecie. W samym 2018 roku z HIV i AIDS borykało się ok. 38 milionów osób.

Czytaj również:

Bibliografia

  • https://www.bbc.com/news/world-asia-50571017 [data dostępu: 29.11.2019]

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij