Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Podróże w ciąży – jak najlepiej się do nich przygotować?

Jak bezpiecznie zaplanować wakacje w ciąży? Czy dla kobiety bardziej komfortowa będzie jazda samochodem w ciąży czy lepiej wybrać lot samolotem? Który sposób przemieszczania jest najbezpieczniejszy i najbardziej wygodny dla przyszłych mam?
podróże w ciąży
podróże w ciąży
Spis treści

Wiele pań zastanawia się, czy ciąża to odpowiedni czas na wakacje. Zdecydowanie najbardziej kontrowersyjnym środkiem transportu dla kobiet w ciąży jest samolot. Czy lot samolotem w ciąży może być niebezpieczny dla przyszłej mamy i maleństwa? Może warto pomyśleć o innym środku transportu? Lub w ogóle zrezygnować z wakacji w tym szczególnym czasie i zaczekać, aż dziecko pojawi się na świecie i trochę podrośnie?

Reklama

Wakacje w ciąży

Panie, które są mamami, przyznają jednogłośnie – wakacje w ciąży to ostatni moment na odpoczynek w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Gdy maleństwo pojawi się na świecie, przez pierwsze lata urlop nie będzie miał nic wspólnego z błogim wylegiwaniem się na plaży, nadrabianiem lektur czy intensywnym zwiedzaniem lub eksplorowaniem przyrody. Nie warto zatem rezygnować z odpoczynku, a zorganizować go z głową i cieszyć się obecnością partnera. To też ważny moment, by „naładować akumulatory” i nabrać siły na kolejne, coraz cięższe (dosłownie!) tygodnie ciąży oraz poród. Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, to nie ma powodów do obaw i bez przeszkód i komplikacji można planować podróż w ciąży.

Reklama

Podróże w ciąży

Właśnie – bez komplikacji! Cóż to znaczy? O tym, czy można wybrać się na wakacje w ciąży, powinien zadecydować lekarz prowadzący. Jego zadaniem jest spokojna rozmowa, wytłumaczenie zasad i rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących wypoczynku. Wyjazd w góry w ciąży jest możliwy, ale bez intensywnej wspinaczki. Przed wyjazdem w ciąży nad morze przestrzegający często wspominają o  ryzyku infekcji intymnych, argumentem jest także fakt, że długotrwałe przebywanie na słońcu jest niezdrowe – owszem jest, ale nie tylko dla ciężarnych, to dotyczy wszystkich!

Nie ma powodów by wierzyć zasłyszanym opiniom, niektórym wręcz niewiarygodnym, jak np. że od opalania… gotują się wody płodowe. Takie rewelacje nie mają żadnych podstaw medycznych, ale już o tym, że promienie UV powodują oparzenia i mogą przyczynić się do powstania niebezpiecznych zmian skórnych warto pamiętać bez względu na ciążę.

Kierunek „ciążowych” wakacji powinien być wybrany rozsądnie, nie tylko ze względu na upodobania urlopowiczów. Jakie kryteria można przyjąć planując wczasy dla ciężarnych?

* Odległość – wielogodzinna podróż jest wyczerpującą nawet, gdy nie jest się w ciąży, a warto pamiętać, że przyszłe mamy męczą się szybciej. Wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji (np. w samochodzie czy autobusie) jest niewygodne, a niekiedy może nawet prowadzić do obrzęków czy wręcz zatorów żylnych (bardzo rzadko!). Dlatego bez względu na środek transportu, dobrze byłoby, gdyby podróż trwała nie więcej niż 4 godziny.

* Etap ciąży – te szczególne wakacje należy zaplanować z lekarzem, który zaakceptuje (bądź nie!) pomysł na urlop w ciąży. Najlepszy czas na wyjazdy to II trymestr ciąży, „najbezpieczniejszy” pod względem ryzyka dla płodu, ale także najradośniejszy dla przyszłych mam. Brzuszek jest już widoczny, można więc korzystać z przywilejów ciężarnych, a nie jest jeszcze ogromny, powodujący dyskomfort. Wiele pań najlepiej czuje się w tym czasie, mając sporo sił i chęć do działania.

* Lokalizacja – wybór miejsca wypoczynku w tym szczególnym czasie powinien być podyktowany nie tylko odległością, ale także infrastrukturą. Warto sprawdzić, w jakiej odległości mieści się najbliższa placówka zdrowia lub szpital, gdyby w razie złego samopoczucia, móc bez problemu znaleźć pomoc.

* Środek transportu – tu sprawa nieco się komplikuje, bo każdy środek transportu ma swoje wady i zalety biorąc pod uwagę panie w ciąży.

Lot samolotem w ciąży

Coraz powszechniejsze są wakacje w odleglejszych stronach, gdzie dostać się można samolotem. Wokół korzystania z tego środka transportu w ciąży narosło wiele mitów. Część z pań całkowicie rezygnuje z lotów, inne – wybierają krótkie trasy i też tylko w II trymestrze ciąży. Rzeczywiście jest to najlepszy moment na podróże, ale głównie ze względu na najlepsze samopoczucie pań w tym okresie. Zdecydowana większość przyszłych mam po 13. tygodniu ciąży czuje przypływ energii i sił do działania, a przykre dolegliwości ustają.  Jednak decyzję o tym, czy przyszła mama może lecieć samolotem musi podjąć lekarz. Są linie lotnicze, które wymagają od ciężarnych stosownych zaświadczeń od lekarzy (najczęściej takie zaświadczenia są ważne tylko 7 dni!) z informacją, że nie ma przeciwwskazań do podróży. Warto przed podróżą sprawdzić, które linie lotnicze proszą o taką informację. Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi do kiedy można podróżować samolotem – niektóre linie ograniczają tę możliwość paniom po 30 tygodniu ciąży, inne – po 32 lub 34. Zdaniem wielu ginekologów 34 tydzień ciąży to zdecydowanie ten moment, w którym należy podróży zaniechać ze względu na ryzyko wcześniejszego porodu.

Reklama

Podróż samochodem w ciąży

W przypadku jazdy autem, przyszłe mamy powinny szczególnie zadbać o bezpieczeństwo i zainwestować w tzw. adapter pasów bezpieczeństwa. Choć polskie prawo nie nakazuje zapinania pasów kobietom w ciąży (w razie wypadku powodują ogromny ucisk na brzuch i macicę, mogąc uszkodzić płód), ale eksperci podkreślają, że nieprzypięte ciężarne narażają się na ogromne niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą jazda bez pasów. Rozwiązaniem mogą być adaptery pasów bezpieczeństwa, które kierują pasy pod brzuch - na biodra i miednicę. Jeśli przyszła mama przemieszcza się regularnie samochodem, w adapter warto zainwestować, jeśli sporadycznie – można go wypożyczyć ze sklepów z artykułami dziecięcymi lub w wypożyczalni sprzętu medycznego.

Warto także zadbać o samochód – wyczyścić wnętrze, ale także klimatyzację, a w przypadku jej braku – dobrze przewietrzyć auto przed podróżą i otwierać okna w czasie jazdy, by zapewnić dostęp do świeżego powietrza w trakcie jazdy.

Wybierając się w długą podróż samochodem w ciąży powinnyśmy poinformować współpasażerów o konieczności częstszych postojów i przerw na „rozprostowanie kości” i skorzystania z toalety.

Reklama

Podróż pociągiem w ciąży

Bardzo dobrym pomysłem może okazać się podróż pociągiem. W przeciwieństwie do autokaru czy samolotu, w pociągach można „przespacerować się” nawet na dłuższym odcinku czy skorzystać z wagonu restauracyjnego. W nowych pociągach jest sprawna klimatyzacja, w starszych – uchylne okna. Panie, które skarżą się na mdłości w trakcie jazdy pojazdami silnikowymi, z pewnością nie będą miały takich kłopotów w pociągu.

Reklama

Jazda autokarem w ciąży

Najmniej komfortowym środkiem transportu jest autokar. Stosunkowo wąskie przejście między siedzeniami, mało miejsca „na nogi”, duchota, a także tempo przemieszczania się, sprawiają, że autokar powinien być ostatecznością w podróżowaniu na dalsze dystanse. Nie wszystkie autokary mają toalety, a postoje są rzadko albo nie ma ich wcale, więc może się zdarzyć, że nieustające parcie na pęcherz skutecznie popsuje podróż i początek urlopu.

Bez względu na środek lokomocji, warto pamiętać, by w podróż, oprócz standardowych przedmiotów, zabrać ze sobą dokumentację medyczną, zdrowe przekąski (np. bakalie) oraz dużo wody.

Zasady podróżowania w ciąży:

* 1-2 tyg. przed wyjazdem odwiedź lekarza prowadzącego i upewnij się, że możesz bezpiecznie jechać na wakacje.

* ZAWSZE miej przy sobie dokumentację medyczną, by w razie potrzeby mieć ze sobą komplet badań i informacji na temat ciąży.

* Jeśli to możliwe, weź numer telefonu do lekarza i zapytaj w jakich porach możesz dzwonić – jeśli wyjeżdżasz daleko – pamiętaj, by uwzględnić strefę czasową!

* W trakcie podróży pij dużo wody.

* Ruszaj się! Jeśli podróżujesz samochodem – róbcie postoje, w pociągu, samolocie i autokarze – „spaceruj” do toalety.

* Nie dźwigaj bagażu.

* Nie spiesz się – pamiętaj, że jesteś w ciąży i wysokie obroty nie są wskazane – lepiej zrobić więcej postojów, odpocząć i dojechać w dobrej formie, niż przemęczyć się, a potem martwić się swoim złym samopoczuciem.

* Podczas podróży autem, stosuj adapter pasów bezpieczeństwa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Aktywność w ciąży
Podróże w ciąży. Jak bezpiecznie podróżować?
Okładka e-booka pt. Podróże w ciąży
Sport w ciąży. Jakie ćwiczenia wykonywać, a jakich unikać?
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży trzymająca dłonie na brzuchu
Ciąża a latanie samolotem – zasady bezpiecznego podróżowania. Jakie są przeciwwskazania?
Kobieta w ciąży jadąca na rowerze
Jazda na rowerze w ciąży - czy jest możliwa? Wady i zalety
Kobieta w zaawansowanej ciąży siedząca przy piłce do ćwiczeń
Sport w ciąży. Co wolno, a czego nie wolno ciężarnej?
Ciężarna kobieta na bieżni
Bieganie w ciąży – czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?
Sport w ciąży
Ćwiczenia w ciąży. Jak przygotować się do porodu? [EBOOK]

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!