Dla Ciebie, na zdrowie!

Preparat do czyszczenia uszu - dla dzieci i dorosłych

Preparat do czyszczenia uszu to znacznie lepsze rozwiązanie, niż patyczki higieniczne czy świece. Dla dzieci i dla dorosłych najlepiej sprawdzają się aerozole zawierające oliwę lub roztwór wody morskiej. Zobacz, jak działa spray do uszu, jak należy go dawkować i dlaczego nie wolno go stosować w nadmiarze.
Laryngolog czyści ucho pacjentki
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Preparat do czyszczenia uszu

Właściwie dobrany preparat do czyszczenia uszu stanowi skuteczny i bezpieczny środek pozwalający usunąć nadmiar woskowiny z przewodu słuchowego. Środki tego typu stanowią zalecaną alternatywę dla patyczków higienicznych, korzystanie z których generuje ryzyko całkowitego zatkania przewodu lub uszkodzenia błony bębenkowej. Pamiętać należy, że patyczki przeznaczone są do czyszczenia wyłącznie zewnętrznych połaci małżowiny i jako takie w ogóle nie powinny być umieszczane wewnątrz ucha. 

Spray do higieny uszu jest też uważany za lepsze rozwiązanie w porównaniu z zyskującym popularność, ale budzącym ogromne kontrowersje zabiegiem świecowania (konchowania). Polega on na czyszczeniu ucha za pomocą specjalnej rurki wypełnionej woskiem i działającej poprzez wytworzenie ciśnienia oraz ssania (pod wpływem ciepła - ulokowana w uchu świeca jest podpalana). Wielu specjalistów uważa ten zabieg za bezproduktywny, a w  dodatku niebezpieczny. Inaczej rzecz wygląda w przypadku ogólnodostępnych „leków” do czyszczenia uszu.

Jak działa płyn do czyszczenia uszu?

Płyn do czyszczenia uszu ma za zadanie rozmiękczyć zalegającą woskowinę i usnąć ją z przewodu słuchowego. Zawarte w nim składniki rozbijają czop, którego pozostałości w formie płynnej swobodnie wydostają się na zewnątrz. Aerozol może też działać tonująco na aktywność gruczołów wytwarzających woskowinę. Używanie tego typu preparatów jest wskazane zarówno ze względów higieniczno-estetycznych, jak też medycznych – nadmiar wydzieliny uformowanej w czop może powodować niedosłuch, a także dolegliwości bólowe Ale uwaga: za pomocą sprayu usuwa się jedynie nadmiar, nie zaś całą zalegającą wydzielinę. Należy pamiętać, że wosk w określonej objętości spełnia rolę pożyteczną dla narządu słuchu – chroni przewód przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz patogenami odpowiedzialnymi za różnego typu infekcje, natłuszcza też i nawilża kanał słuchowy.

Co zawiera spray do czyszczenia uszu?

Spray do czyszczenia uszu jest wyrobem medycznym i jako taki dostępny jest w aptekach bez recepty. Preparaty tego typu bazują na całkowicie naturalnych komponentach, dlatego mogą być stosowane nawet u małych dzieci. 

W składzie popularnych aerozoli znajdują się między innymi:

  • oliwa z oliwek;
  • woda morska;
  • oleje migdałowy i jojoba;
  • parafina;
  • witamina E;

Z wyżej wymienionych, do higieny uszu najczęściej stosowana jest przygotowana według standardów farmaceutycznych oliwa z oliwek, a także hipertoniczny roztwór wody morskiej. 

Spray do uszu dla niemowląt

Zarówno oliwa, jak też woda morska mają na tyle łagodne działanie, iż większość preparatów przeznaczona jest dla maluchów już od trzeciego miesiąca życia. 

Spray do uszu dla niemowląt, w zależności od producenta danego specyfiku, może być opatrzony dopiskiem „junior” na opakowaniu, w rzeczywistości jednak większość aerozoli nadaje się do użycia nawet u najmłodszych pacjentów. 

W przypadku dzieci należy jedynie zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o użytkowanie preparatu, a w szczególności umieszczanie aplikatora w delikatnym przewodzie słuchowym. 

Jak stosować płyn do uszu?

Typowy płyn do uszu ma postać aerozolu. Opakowanie wyposażone jest w dozownik, uruchamiany poprzez naciśnięcie i zapewniający odpowiednią wielkość strumienia oraz jego ciśnienie. Dzięki temu aplikacja preparatu jest niezwykle precyzyjna, a przy tym bezpieczna. 

Tego samego nie można powiedzieć o wszelkiego rodzaju domowych dozownikach. Tym bardziej bezpieczeństwa nie gwarantuje wlewanie oliwy z oliwek lub wody bezpośrednio z butelki do ucha, co wciąż praktykuje wiele osób, często także w stosunku do małych dzieci. Płyn do uszu stosować można regularnie, ale nie częściej niż dwa razy w tygodniu. 

Należy pamiętać o konieczności zachowania minimalnej choćby warstwy woskowiny w celu zabezpieczenia delikatnych struktur przewodu słuchowego. 

Płyn do płukania uszu w gabinecie zabiegowym

W sytuacji, gdy czop woskowinowy zalega bardzo głęboko i jest zbyt twardy oraz zbity, niezbędne może być wykonanie zabiegu płukania uszu w gabinecie laryngologicznym. Stosowany w tym przypadku płyn do płukania uszu sam w sobie nie posiada szczególnych właściwości – to zwykła woda. 

Skuteczność działania zapewnia natomiast zwiększone ciśnienie aplikacji oraz znaczna ilość płynu wpuszczanego do przewodu słuchowego. Z tego powodu zabieg musi się jednak odbywać w gabinecie, pod kontrolą lekarza lub pielęgniarki. Czas trwania to kilka do kilkunastu minut. Możliwa jest niewielka bolesność lub wyraźnie odczuwany dyskomfort, szczególnie w przypadku najmłodszych pacjentów. Procedura ta jednak jest całkowicie nieinwazyjna, nie wymaga znieczulenia, wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych w czasie zwykłej wizyty w poradni. 

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • Jacek Schmidt, Pielęgnacja uszu dzieci i niemowląt, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dąbrowie Górniczej, http://www.osw.dabrowa.pl
  • Don't Get Burned: Stay Away From Ear Candles, U.S Food and Drug Administration, https://www.fda.gov
  • David Kirkwood, Court upholds FDA effort to curb marketing of ear candling, https://hearinghealthmatters.org
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Swędzenie w uchu - w środku i na zewnątrz. Jak leczyć?
Kobieta odczuwa swędzenie w uszach
Przeczytaj artykuł
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby
Kobietę boli ucho
Przeczytaj artykuł
Ból za uchem. Co oznacza? Przyczyny bólu za uchem
Ból z tyłu ucha
Podobne artykuły
Kobieta cierpiąca na piszczenie w uszach
Piszczenie w uszach - przyczyny. Jak się pozbyć?
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Szum w uszach - co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby
Aparat słuchowy
Aparat słuchowy - jak działa i jaki wybrać?
Dziewczyna pokazujące swoje ucho
Przetwarzanie słuchowe - badanie APD i terapia zaburzenia
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!