🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Remdesiwir - działanie i dawkowanie leku. Gdzie kupić?

Remdesiwir został pierwotnie opracowany z myślą zwalczania wirusa Ebola. Jednakże pandemia koronawirusa SARS CoV-2 sprawiła, że jest on testowany w kierunku zwalczania tego właśnie patogenu. Jakie daje rezultaty, jak się go podaje?
Wizualizacja płuc zaatakowanych wirusem
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest remdesiwir?

O tym jak świeży jest to lek, świadczy fakt, że w tym momencie nie jest oficjalnie dopuszczony do obrotu w żadnym kraju na świecie. Stosuje się go w ramach procedury „użycia humanitarnego”, co pozwala na zastosowanie go pod ściśle określonymi warunkami. Oznacza to, że do takiego użytku można stosować leki, które są w trakcie przeprowadzania badań klinicznych. 

Sam remdesiwir jest prolekiem, co oznacza, że dopiero po podaniu do organizmu przekształca się we właściwy lek zwalczający wirusa. Mechanizm działania preparatu polega na blokowaniu replikacji wirusa. 

Remdesiwir jest analogiem adenozyny. Jest on wykorzystywany przez wirusową polimerazę RNA, jednak z racji tego, że jest on „fałszywym” nukleozydem prowadzi to do zablokowania aktywność polimerazy i przedwczesnego zakończenia syntezy łańcucha RNA. W konsekwencji dochodzi do zahamowania replikacji wirusa. 

Jednakże trzeba mieć na względzie fakt, że lek remdesiwir zarówno w leczeniu wirusa Ebola, czy teraz w leczeniu SARS CoV-2, nie jest aż tak skuteczny jak chcieliby tego naukowcy. Badania kliniczne przeprowadzane na chorych na COVID-19 nie potwierdzają jego spektakularnych wyników. 

Mimo że lek jest skuteczny in vitro i w badaniach na zwierzętach to jednak efekty leczenia ludzi są również mniejsze niż oczekiwania. Niemniej jednak biorąc pod uwagę kilka różnych, aktualnie dostępnych badań można wysnuć wniosek, że stosowanie tego leku skraca czas hospitalizacji o mniej więcej 4 dni. 

Ponadto w porównaniu do grupy pacjentów leczonych placebo, ilość przypadków śmiertelnych w grupie z remdesiwirem również była nieco mniejsza. Trzeba brać pod uwagę, że badania kliniczne ciągle trwają, a ponadto sam remdesiwir może stać się substancją wyjściową do tworzenia nowych, skuteczniejszych leków przeciw wirusowi SARS CoV-2.

Reklama

Gdzie kupić remdesiwir?

Jednym z najczęstszych pytań, którzy zadają ludzie na całym świecie to gdzie kupić remdesiwir?

Jako, że nie jest to jeszcze lek dopuszczony do obrotu w żadnym kraju, więc nie można go w żaden sposób oficjalnie kupić. Producent, Gilead Sciences produkuje go tylko do lecznictwa szpitalnego i tylko tam można otrzymać ten lek. By tak się jednak stało musi dojść do porozumienia na szczeblach państwowych. Ilość leku jest ograniczona i nie każdy kraj jest w stanie sobie zagwarantować zakupienie odpowiedniej ilości leku.

Jednakże gdyby się okazało, że polskie szpitale zostaną w dostateczny sposób zaopatrzone w lek, to nie oznacza to, że każdy zarażony koronawirusem dostanie remdesiwir. Jest on przeznaczony tylko dla najcięższych przypadków - pacjentów podłączonych do respiratorów. 

Leczenie koronawirusa remdesewirem

Na początku pandemii bardzo powszechne były w internecie informacje o rzekomym przeciwwirusowym działaniu popularnej witaminy C i kwasu acetylosalicylowego, które miały skutecznie zwalczać koronawirusa. Czy leczenie koronawirusa jest skuteczne? Pomimo opróżnienia wszystkich aptek z tych dwóch leków informacje te nigdy nie zyskały potwierdzenia naukowego.

Później pojawiły się doniesienia o skuteczności chlorochiny i hydroksychlorochiny – wspominał o nich nawet prezydent USA Donald Trump. Do tych substancji naukowcy podeszli już bardziej poważnie i gruntownie je zbadali. Ostatecznie jednak, obydwa leki nie uzyskały potwierdzenia, by były w jakikolwiek sposób skuteczne w zwalczaniu wirusa. 

Jeszcze później zwrócono uwagę na przeciwciało monoklonalne – tocilizumab, czy znany od lat 50. XX wieku steryd – deksametazon. Ale i w tych przypadkach wydaje się, że jest to jednak ponownie ślepa uliczka. W tym momencie uwaga wielu naukowców na całym świecie jest skierowana na remdesiwir – lek stosowany wcześniej w zwalczaniu gorączki krwotocznej wywołanej wirusem Ebola. 

Reklama

Leki i preparaty zawierające remdesiwir

Bibliografia

  • A. Wawrzyniak, K. Kuczborska, A. Lipińsk-Opałka, A. Będzichowska, B. Kalicki; Koronawirus 2019-nCoV – transmisja, zakażenia, objawy i leczenie; Pediatr Med Rodz; Vol. 15; 4;
  • K. Pyrć; Ludzkie koronawirusy; Post Nauk Med; 2015; 28; 48-54
  • K. Przeździecka; Remdesewir – kolejna możliwość leczenia chorych na COVID-19 o ciężkim przebiegu w Europie; Medycyna Praktyczna, serwis internetowy
  • Y. Wang i in.; Remdesivir in adults with severe COVID-19: a randomised, double-blind, placebo-controlled, multicentre trial; The Lancet; 2020; Vol 395; May 16;1569 -1578
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!