Dla Ciebie, na zdrowie!

Remdesiwir - działanie i dawkowanie leku. Gdzie kupić?

Remdesiwir został pierwotnie opracowany z myślą zwalczania wirusa Ebola. Jednakże pandemia koronawirusa SARS CoV-2 sprawiła, że jest on testowany w kierunku zwalczania tego właśnie patogenu. Jakie daje rezultaty, jak się go podaje?
Wizualizacja płuc zaatakowanych wirusem
źródło:123RF
Spis treści

Czym są koronawirusy?

Koronawirusy są liczną grupą wirusów, które w początkowej fazie wywoływały raczej łagodne i niegroźne objawy u zarażonych osób. Dopiero w ostatnich latach zaczęły mutować stwarzając tym samym coraz większe zagrożenie. W 2002 roku wywołały w Chinach epidemię SARS. Dziesięć lat później pojawiła się epidemia MERS. Obydwa te wirusy są pochodzenia odzwierzęcego. Żeby zaatakować człowieka musiały dwa razy przełamać barierę gatunkową. 

Naturalnym rezerwuarem są nietoperze - z nich wirus przeniósł się na innego ssaka, który był żywicielem pośrednim, a dopiero potem doszło do kolejnej mutacji i przełamania następnej bariery gatunkowej co przyczyniło się ostatecznie do zarażenia człowieka. Cechą wspólną wszystkich koronawirusów jest wysoka odporność na warunki środowiskowe oraz zdolność przetrwania w postaci aerozolu.

Epidemia SARS-CoV-2 na świecie a remdesiwir

Epidemia SARS pochłonęła 775 ofiar, przy 8273 zarażonych. Epidemia MERS zabiła 748 osób, przy tylko 2030 zarażonych. Na tę chwilę epidemia wirusa SARS CoV-2 dotknęła ponad 38 milionów osób na całym świecie, z czego zmarło ponad milion osób. 

W tym momencie liczne firmy farmaceutyczne ścigają się z czasem, by wynaleźć skuteczną szczepionkę. Ale sama szczepionka będzie tylko zapobiegać i chronić przed ewentualnym zarażeniem bądź złagodzi przebieg samej choroby. 

Równocześnie z poszukiwaniem szczepionki prowadzi się badania nad lekami, które mają za zadanie likwidację wirusa u już zarażonych pacjentów. 

Czym jest remdesiwir?

O tym jak świeży jest to lek, świadczy fakt, że w tym momencie nie jest oficjalnie dopuszczony do obrotu w żadnym kraju na świecie. Stosuje się go w ramach procedury „użycia humanitarnego”, co pozwala na zastosowanie go pod ściśle określonymi warunkami. Oznacza to, że do takiego użytku można stosować leki, które są w trakcie przeprowadzania badań klinicznych. 

Sam remdesiwir jest prolekiem, co oznacza, że dopiero po podaniu do organizmu przekształca się we właściwy lek zwalczający wirusa. Mechanizm działania preparatu polega na blokowaniu replikacji wirusa. 

Remdesiwir jest analogiem adenozyny. Jest on wykorzystywany przez wirusową polimerazę RNA, jednak z racji tego, że jest on „fałszywym” nukleozydem prowadzi to do zablokowania aktywność polimerazy i przedwczesnego zakończenia syntezy łańcucha RNA. W konsekwencji dochodzi do zahamowania replikacji wirusa. 

Jednakże trzeba mieć na względzie fakt, że lek remdesiwir zarówno w leczeniu wirusa Ebola, czy teraz w leczeniu SARS CoV-2, nie jest aż tak skuteczny jak chcieliby tego naukowcy. Badania kliniczne przeprowadzane na chorych na COVID-19 nie potwierdzają jego spektakularnych wyników. 

Mimo że lek jest skuteczny in vitro i w badaniach na zwierzętach to jednak efekty leczenia ludzi są również mniejsze niż oczekiwania. Niemniej jednak biorąc pod uwagę kilka różnych, aktualnie dostępnych badań można wysnuć wniosek, że stosowanie tego leku skraca czas hospitalizacji o mniej więcej 4 dni. 

Ponadto w porównaniu do grupy pacjentów leczonych placebo, ilość przypadków śmiertelnych w grupie z remdesiwirem również była nieco mniejsza. Trzeba brać pod uwagę, że badania kliniczne ciągle trwają, a ponadto sam remdesiwir może stać się substancją wyjściową do tworzenia nowych, skuteczniejszych leków przeciw wirusowi SARS CoV-2.

Gdzie kupić remdesiwir?

Jednym z najczęstszych pytań, którzy zadają ludzie na całym świecie to gdzie kupić remdesiwir?

Jako, że nie jest to jeszcze lek dopuszczony do obrotu w żadnym kraju, więc nie można go w żaden sposób oficjalnie kupić. Producent, Gilead Sciences produkuje go tylko do lecznictwa szpitalnego i tylko tam można otrzymać ten lek. By tak się jednak stało musi dojść do porozumienia na szczeblach państwowych. Ilość leku jest ograniczona i nie każdy kraj jest w stanie sobie zagwarantować zakupienie odpowiedniej ilości leku.

Jednakże gdyby się okazało, że polskie szpitale zostaną w dostateczny sposób zaopatrzone w lek, to nie oznacza to, że każdy zarażony koronawirusem dostanie remdesiwir. Jest on przeznaczony tylko dla najcięższych przypadków - pacjentów podłączonych do respiratorów. 

Leczenie koronawirusa remdesewirem

Na początku pandemii bardzo powszechne były w internecie informacje o rzekomym przeciwwirusowym działaniu popularnej witaminy C i kwasu acetylosalicylowego, które miały skutecznie zwalczać koronawirusa. Czy leczenie koronawirusa jest skuteczne? Pomimo opróżnienia wszystkich aptek z tych dwóch leków informacje te nigdy nie zyskały potwierdzenia naukowego.

Później pojawiły się doniesienia o skuteczności chlorochiny i hydroksychlorochiny – wspominał o nich nawet prezydent USA Donald Trump. Do tych substancji naukowcy podeszli już bardziej poważnie i gruntownie je zbadali. Ostatecznie jednak, obydwa leki nie uzyskały potwierdzenia, by były w jakikolwiek sposób skuteczne w zwalczaniu wirusa. 

Jeszcze później zwrócono uwagę na przeciwciało monoklonalne – tocilizumab, czy znany od lat 50. XX wieku steryd – deksametazon. Ale i w tych przypadkach wydaje się, że jest to jednak ponownie ślepa uliczka. W tym momencie uwaga wielu naukowców na całym świecie jest skierowana na remdesiwir – lek stosowany wcześniej w zwalczaniu gorączki krwotocznej wywołanej wirusem Ebola. 

Czytaj również

Bibliografia

  • A. Wawrzyniak, K. Kuczborska, A. Lipińsk-Opałka, A. Będzichowska, B. Kalicki; Koronawirus 2019-nCoV – transmisja, zakażenia, objawy i leczenie; Pediatr Med Rodz; Vol. 15; 4;
  • K. Pyrć; Ludzkie koronawirusy; Post Nauk Med; 2015; 28; 48-54
  • K. Przeździecka; Remdesewir – kolejna możliwość leczenia chorych na COVID-19 o ciężkim przebiegu w Europie; Medycyna Praktyczna, serwis internetowy
  • Y. Wang i in.; Remdesivir in adults with severe COVID-19: a randomised, double-blind, placebo-controlled, multicentre trial; The Lancet; 2020; Vol 395; May 16;1569 -1578
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Przeczytaj artykuł
Kamfora: działanie, zastosowanie i właściwości. Jaki olejek?
Olejek kamforowy w szklanych butelkach
Przeczytaj artykuł
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Metformina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Cena
Kobieta mierzy poziom glukozy we krwi
Podobne artykuły
Zwór chemiczny atenololu
Atenolol - działanie i dawkowanie. Gdzie są dostępne zamienniki?
Wzór chemiczny alfakalcydolu
Alfacalcidol - działanie. Czy zamienniki są dostępne w Polsce?
Przyrządzanie domowych kosmetyków z pomocą gliceryny kosmetycznej
Gliceryna kosmetyczna - jakie ma właściwości izastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina - właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!