} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Wpływ smogu na zdrowie dzieci - podsumowanie wyników badań

W miejscach gdzie jest największy wskaźnik smogu, zwiększa się ryzyko nie tylko alergii, ale i astmy oraz chorób dróg oddechowych u dzieci. Wykazało to badanie epidemiologiczne, którego wyniki przedstawiono podczas konferencji zorganizowanej przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Warszawską oraz firmę ARC. Sprawdź, jakie jeszcze wnioski wyciągnięto.
Chłopiec w masce antysmogowej
Źródło: 123RF
Spis treści

Badania wykazały iż objawy zdrowotne przy wyższych stężeniach pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, nie są widoczne od razu, a ujawniają się po czasie. Oba były prowadzą do wywołania takich samych reakcji w organizmie.

Reklama

Objawy smogu u dzieci

Warto zauważyć, iż w miejscach, w których stężenie pyłów było wysokie, wskazano, że infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci występują częściej niż w miejscowościach charakteryzujących się niskim stężeniem.

O 10 proc. więcej dzieci zmaga się z katarem, 8,5 proc. więcej ma kaszel, a o 11 proc. więcej dzieci kicha. Dodatkowo rodzice sygnalizują alergię wziewną u dzieci dwa razy częściej, a ryzyko pojawienia się objawów astmy wzrasta aż czterokrotnie. Do kolejnych negatywnych konsekwencji zaliczyć należy u dzieci problemy w myśleniu, ponieważ występują częściej o 9 proc. w miejscowościach z wyższym stężeniem pyłów zawieszonych.

Reklama

Wyniki badań nad smogiem

"Wyniki przedstawione są wynikami wstępnymi, ale z uwagi na ich wagę społeczną zdecydowaliśmy się je pokazać opinii publicznej przed publikacją naukową. Fakt oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na drogi oddechowe jest znany lekarzom od dawna. Warto jednak podkreślić, że pierwszy raz w Polsce pokazaliśmy, na ile to zjawisko jest istotne dla zdrowia polskich dzieci, nawet w obszarze zachorowań na infekcje dróg oddechowych. Skala zjawiska jest znacząca" – skomentował we wtorek wyniki badań dr hab. n. med. Wojciech Feleszko z WUM.

"Zwracamy uwagę na fakt, że uzyskane wyniki stanowią pewną diagnozę aktualnego stanu zdrowia najmłodszej części naszego społeczeństwa, uwarunkowanego ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza. Wyniki te powinny przyczynić się do pilnego uruchomienia działań naprawczych, które ograniczą narażenie populacji naszego kraju na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza i wynikających z tego konsekwencji dla zdrowia naszego i przyszłych pokoleń" – dodał kierownik Zakładu Informatyki i Badań Jakości Środowiska w Politechnice Warszawskiej dr hab. inż. Artur Jerzy Bandyta.

Reklama

Kto wziął udział w badaniu?

Eksperyment badawczo-naukowy prowadzony był w ramach projektu "Wpływ stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 na występowanie dolegliwości górnych dróg oddechowych u dzieci w wieku 3-12 lat" między listopadem ub.r. a marcem.

W badaniu uwzględniono dwa źródła danych – informacje z ankiet dotyczących samopoczucia dzieci, wypełnianych przez rodziców, oraz informacje z czujników mierzących stężenia pyłków zlokalizowanych w miejscowościach, z których pochodzili respondenci.

Reklama

Jak samorząd walczy ze smogiem?

Partnerem projektu jest samorząd województwa mazowieckiego, który oznajmił, iż podjął w tym kierunku wiele inicjatyw. Ich celem jest ograniczenie emisji smogu.

Wśród głównych działań strategicznych i administracyjnych wymienić należy:

  • likwidacja kotłów, tzw. kopciuchów – do końca 2022 r.,
  • wymiana kotłów klasy 3 i 4 do końca 2027 r.

Dodatkowo samorząd prowadzi także kampanie edukacyjne, jak i działania finansowane, jak udzielanie dotacji organizacjom pozarządowym w otwartych konkursach ofert.

"Walki o czyste powietrze nie da się prowadzić tylko na papierze, przy pomocy dokumentów. Mamy dobre, długofalowe strategie, takie jak uchwała antysmogowa, pracujemy nad nowym programem ochrony powietrza. Równie ważne są dla nas działania informacyjne. Stawiamy na edukację, ciekawą i angażującą, prowadzoną od najmłodszych lat. Przy tym nie działamy w próżni. Możemy liczyć na wsparcie ekspertów, samorządowców i chętnie korzystamy z ich doświadczeń. Musimy mieć jednak świadomość, że smogu nie pozbędziemy się od razu, tak z dnia na dzień. Ale jestem przekonany, że spójne i konsekwentne działania przyniosą oczekiwane efekty" – powiedział dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Marcin Podgórski.

Źródło: PAP Nauka

Czytaj również

Bibliografia

  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78813%2Cwum-smog-znacznie-zwieksza-ryzyko-alergii-i-astmy-u-dzieci.html [data dostępu: 03.10.2019]
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Muszka owocówka z bliska
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Podobne artykuły
medme sklep
Poznaj medmesklep.pl - w zdrowych produktach, zdrowy duch
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Jak być bardziej męskim? 7 sprawdzonych porad
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!