Dla Ciebie, na zdrowie!

Stres przyspiesza poród

Duży stres może prowadzić do przedwczesnego porodu u kobiet w ciąży z dziewczynkami i doprowadzić do wzrostu liczby martwych urodzeń chłopców
Spis treści

U kobiet ciężarnych, narażonych na duży stres w drugim i trzecim trymestrze ciąży, może dojść do przyspieszonego porodu. Dziecko może więc narodzić się zbyt wcześnie. Ponadto stres może mieć znaczący wpływ na zmniejszenie liczby urodzonych chłopców. Takie wnioski wyciągnięto po analizie danych o porodach, po trzęsieniu ziemi w 2005 roku w Tarapaca w Chile.

Choć naukowcy wiedzieli już wcześniej, że stres może przyspieszyć termin porodu, to teraz okazało się także, że może wpływać na ilość chłopców w populacji.

Reklama

Badania po trzęsieniu ziemi

W Chile w latach 2004-2006 odnotowywano ponad 200 tys. porodów rocznie. Akty urodzenia dzieci i dokumentację porodową matki analizowali profesorowie: Florencia Torche i Karine Kleinhaus z Uniwersytetu w Nowym Jorku.

Każdy tamtejszy akt urodzenia zawierał dane na temat wieku ciążowego w czasie porodu, wagi, wzrostu i płci dziecka. Pond to analizowano dokumentację ciążową matki - jej wiek podczas porodu, informacje o poprzednich ciążach, stanie cywilnym i miejscu zamieszkania w Chile.

Dane te udostępniono badaczom pod warunkiem przeprowadzenia szczegółowych badań na temat tego, w jakim stopniu skutki trzęsienia ziemi - w tym stres - wpłynęły na poród w zależności od oddalenia kobiet od epicentrum trzęsienia.

Reklama

Kobiety w stresie wcześniej

Iquique i Alto Hospicio to miasta, w których skutki trzęsienia ziemi odczuwalne były najbardziej. Zespół badawczy odkrył, że kobiety które mieszkały najbliżej znajdującego się tam epicentrum i były w drugim lub w trzecim trymestrze ciąży, rodziły przedwcześnie (przed 37 tygodniem ciąży).

Średnio, kobiety narażone na trzęsienie ziemi w drugim trymestrze ciąży, rodziły dzieci o 1,3 dnia wcześniej niż kobiety na niezagrożonym terytorium Chile. Z kolei kobiety narażone na trzęsienie ziemi w trzecim trymestrze ciąży, rodziły wcześniej średnio o 1,9 dnia niż kobiety z niezagrożonych obszarów. Zwykle około 6 na 100 kobiet miało przedwczesny poród.

Reklama

Mniej chłopców

Przy obliczaniu wpływu stresu na stosunek żywych urodzeń chłopców do dziewczynek, badacze musieli dokonać korekty. Okazało się, że trzęsienie ziemi miało większy wpływ na przedterminowe urodzenia dziewczynek niż chłopców. Jednak u kobiet narażonych na trzęsienie ziemi w trzecim trymestrze, zaobserwowano niższą liczbę żywych urodzeń chłopców.

"Nasze badania potwierdzają hipotezę zmiany proporcji żywych urodzeń chłopców do dziewczynek w środowisku narażonym na stres. W przypadku urodzeń samych tylko dziewczynek, okazało się, że stres skraca czas trwania ciąży" - podsumowała doktor Florencia Torche.

Badania opublikowano w europejskim branżowym czasopiśmie "Human Reproduction".

Źródło: Medicalnewstoday.com

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Pępowina dwunaczyniowa - przyczyny i wady genetyczne. Co oznacza i jakie są zalecenia?
Odcinanie pępowiny dwunaczyniowej po narodzinach dziecka
Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
Jak wygląda pochwa po porodzie i jak długo zajmuje jej powrót do normy?
Kobieta ściska spodnie w okolicy narządów rozrodczych
Podobne artykuły
Cesarskie cięcie
Wzdęty brzuch, ból jelit, zrosty... Jakie objawy po cesarskim cięciu powinny niepokoić?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Akcja porodowa
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?
Poród dziecka
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Wywoływanie porodu w szpitalu
Jak wywołać poród? Poznaj metody przyspieszania porodu

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!