🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Uzależnienia osób starszych

Średnia długość życia ciągle rośnie, jednak niewiele osób starszych może w spokoju przeżywać późne lata swojego życia. Okazuje się, że – parafrazując słowa znanej piosenki – życie staruszka wcale wesołe nie jest.
Spis treści

Problemy, z jakimi zmagają się ludzie starsi, to nie tylko samotność, inwalidztwo czy życie w ubóstwie - to także uzależnienia, z którymi nie mogą sobie poradzić. Najczęściej oznaczają one nadużywanie leków i alkoholizm, który niesłusznie przypisuje się tylko ludziom młodym.

Reklama

Leki i alkohol

Niestety, niekontrolowane zażywanie leków czy alkoholu przez osoby starsze jest wciąż zbyt rzadko diagnozowane przez lekarzy. Zachowania, które mogłyby świadczyć o tym, że osoba starsza ma problem z uzależnieniem, są traktowane jako swoiste dla ich wieku. Objawy, takie jak zaburzenia poznawcze, niedożywienie, częstsze upadki, lekarze skłonni są przypisywać jedynie demencji i zniedołężnieniu.

Proces starzenia się jest okresem głębokich przemian, dotyczących zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej. Nie wszystkim udaje się przystosować do ciągłych przemian i nowych warunków. Osoby starsze mogą popadać w uzależnienie zupełnie nieświadomie. Częściej zdarza się, że po alkohol sięgają ludzie samotni, w tym owdowiali lub ci, którzy mieszkają z dala od dzieci i najbliższej rodziny. Niektórych w stronę uzależnień może pchnąć trudna sytuacja materialna bądź odejście na emeryturę. Teraz, gdy stracili pracę, która przez całe życie była dla nich motorem do działania, trudno im odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Ludzie starsi zaczynają mieć problem z alkoholem także wówczas, gdy nie potrafią zaakceptować upływającego czasu. Obserwując stopniowe pogarszanie się stanu zdrowia, wystąpienie chorób typowych dla wieku geriatrycznego, czują się źle – psychicznie i fizycznie. W takich wypadkach picie alkoholu połączone z zażywaniem leków może mieć opłakane skutki.

Reklama

Ważna pomoc opiekunów i rodziny

U osób starszych problemem może być już samo dostrzeżenie nałogu (picie w samotności, w domowym zaciszu umyka nawet osobom bliskim). Dlatego bardzo ważne jest, aby potrzebujących opieki krewnych odwiedzać nie tylko od święta. Jeśli rzeczywiście mieszkamy bardzo daleko i częste wizyty nie wchodzą w grę – być może warto zaproponować osobie starszej przeprowadzkę do naszego domu? Pamiętajmy też, że potrzebujący oczekuje naszego zainteresowania – często mniej chodzi o troskę materialną, a bardziej o zwykłą rozmowę czy poświęcenie czasu.

Przede wszystkim umiejętnie rozmawiać i okazać wsparcie. Nie wolno osoby uzależnionej odtrącać, krzyczeć na nią, wymuszać obietnic, szantażować, ponieważ wszystko to najpewniej utrudni jej przyznanie się do problemu i podjęcie odpowiedniej terapii. Osobie z uzależnieniem należy poświęcić tyle czasu, ile potrzebuje na wyzdrowienie. Musimy być jednak świadomi, ze nałogi, jak każda choroba przewlekła – mogą powracać. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uzależnienia
Współuzależnienie – jak z niego wyjść? Objawy, terapia, test
Współuzależnieni partnerzy
Jakie są nietypowe uzależnienia i jak wpływają na codzienne życie?
Nietypowe uzależnienie od adrenaliny - karuzela
Jak rzucić palenie? Skutecznie i za pomocą domowych sposobów
Kobieta przełamuje papierosa w geście rzucania palenia
Podobne artykuły
Alkohol i narkotyki
Alkohol i narkotyki - co jest groźniejsze?
Pracoholizm - praca przy komputerze
Uzależnienie od komputera – objawy, skutki i leczenie
Osoba z kaszlem
Kaszel palacza - jak się objawia? Leczenie i domowe sposoby
Dzieci trzymające w dłoniach telefony komórkowe
Uzależnienie od telefonu i Facebooka - jak rozpoznać i leczyć?
Pracoholizm - przyczyny, objawy, test, leczenie

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!