Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Uzależnienie od telefonu i Facebooka - jak rozpoznać i leczyć?

Coraz więcej osób boryka się z uzależnieniem od komórki, czyli fonoholizmem. Pamiętaj, że nie należy lekceważyć nawet najprostszych objawów tego nałogu. Sprawdź, jak go zdiagnozować, jakie są jego przyczyny i jak z nim skutecznie walczyć.
Dzieci trzymające w dłoniach telefony komórkowe
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Postęp technologiczny ułatwił dostęp do informacji niemalże na każdy temat. Dzięki temu zdecydowanie prostsze stało się organizowanie codziennego życia. Niewielkie smartfony pozwalają na komunikowanie się z bliskimi z każdego miejsca na ziemi, dlatego trudno jest sobie wyobrazić życie bez nich. Problem z tym miałyby przede wszystkim osoby urodzone po 1995 roku. Nie pamiętają one dobrze ery analogowej i które coraz częściej borykają się z fonoholizmem, czyli…

Reklama

Uzależnieniem od telefonu - czy to choroba XXI wieku?

Fonoholizm może rozwinąć się u każdego – bez względu na wiek, płeć, status społeczny. Nie ulega jednak wątpliwości, że pokolenie sieci zanurzone w świecie cyfrowym, jest najbardziej podatne na to zaburzenie. Nie wszyscy rodzice o tym wiedzą, skupiając się wyłącznie na tym, czy dziecko jest uzależnione od gier i co z tym robić, aby nie dopuścić do takiej sytuacji.

Dlatego dobrze jest wiedzieć, czym objawia się fonoholizm. Opiekunowie, aby móc zdiagnozować lub wykluczyć tego rodzaju problem, powinni bacznie obserwować zachowania swoich nastoletnich bliskich. Po pierwsze, należy ocenić ich przywiązanie do posiadanego sprzętu. Symptomem fonoholizmu jest przesadne dbanie o to, aby być ciągle „pod zasięgiem” i mieć naładowany telefon.

Reklama

Zdiagnozowanie nałogu jest utrudnione

Tak, jak można zastanawiać się, dlaczego alkoholik pije – a co za tym idzie, również kłamie, tak dziecko uzależnione od telefonu będzie chowało się z nadmiernym przywiązaniem do posiadanej elektroniki. W przypadku osoby uzależnionej brak dostępu do komórki budzi lęk związany z byciem poza głównym obiegiem informacji. Nie powinno zatem dziwić, że fonoholizm, podobnie jak siecioholizm (uzależnienie od Internetu), specjaliści wpisują w ramy syndromu FOMO. To on każe zaraz po przebudzeniu zobaczyć, co się dzieje się w mediach społecznościowych.

Uzależnienie od telefonu i internetu może z czasem przemienić się nawet w uzależnienie od pornografii, a nawet od cyberseksu. Ktoś, kto spędza swój wolny czas wyłącznie w sieci, utożsamia z nią swój idealny świat. Wówczas okazuje się, że przeżycia seksualne online są dla niego nieporównywalnie lepsze. Osoba uzależniona często uważa, że to, co dzieje się online, ma wpływ na rzeczywistość offline.

Wszystkie wymienione objawy fonoholizmu prowadzą do zubożenia życia towarzyskiego. Sprawiają, że dotychczasowe pasje przestają być ważne. Prowadzą do pojawienia się:

  • przewlekłego przemęczenia,
  • apatii,
  • zaburzeń odżywiania,
  • bezsenności,
  • depresji.

Przyczyny uzależnienia od telefonu i Facebooka

Fonoholizm to efekt łatwego dostępu do wszędobylskiej elektroniki. Jest ona w zasięgu ręki niemal każdego. Komórki mają osoby niepracujące, o niskich dochodach, nieprzekraczających najniższej krajowej.

Omawiany problem jest skutkiem złych relacji z rodzicami. Opiekunowie nierzadko sami zmagają się z różnego rodzaju uzależnieniami, przez co nie zwracają uwagi na problemy dzieci, które czują się opuszczone. Odsuwają się od nich. Zaczynają zadawać sobie pytanie: Jak radzić sobie z samotnością? Dla wielu młodych ludzi odpowiedź jest jedna i brzmi: smartfon. Dzięki niemu można uciec od przykrej i szarej rzeczywistości. Dla wielu dzieci telefon oraz Facebook są sposobem na to, jak nie popaść w codzienną rutynę. Przyczyną fonoholizmu jest też:

  • potrzeba przynależenia do grupy rówieśniczej,
  • chęć zaimponowania innym,
  • brak zainteresowań,
  • zbyt szybka inicjacja cyfrowa,
  • brak jasnych zasad korzystania z mediów cyfrowych.

Reklama

Uzależnienie od elektroniki – jak sobie z nim radzić?

Aby móc zacząć walczyć o swoje zdrowie i życie oraz pokonać uzależnienie, należy najpierw przyznać się do niego. Nie można wspierać nałogowca, który uważa, że fonoholizm to nie jego problem. Chyba nie ma osoby, która nie słyszała o tym, jak bliscy próbowali pomóc zwalczyć uzależnienie od alkoholu alkoholikowi, który nie chcę się leczyć i nie przyjmuje żadnej pomocy.

Podobnie jest z tymi, którzy są uzależnieni od telefonu. Jednym z celów psychoterapii osób borykających się z fonoholizmem jest poznanie przyczyny zaistniałej sytuacji. Tak, jak należy zrozumieć alkoholika, trzeba również poznać tok myślenia uzależnionego od telefonu.

Należy pamiętać, że nie jest to równoznaczne z akceptacją, czy tolerowaniem – momentami już zachowań antyspołecznych. Wiedząc, w czym tkwi problem, zyskuje się szansę na jego rozwiązanie.

Reklama

Leczenie uzależnienia od telefonu

Zaczynając leczenie, trzeba być przygotowanym na objawy abstynencyjne będące efektem braku kontaktu ze źródłem uzależnienia. Aby mieć kontrolę nad nałogiem warto zapoznać się z informacjami udostępnianymi przez popularne portale o uzależnieniach. Pomocy, dobrze jest szukać w sprawdzonych ośrodkach. Warto mieć wsparcie profesjonalistów dysponujących wiedzą umożliwiającą skuteczną terapię fonoholizmu.

Szukasz przyczyn pogarszających się wyników w szkole swojego dziecka? Przyczyną może być fonoholizm. Aby uniknąć tego problemu, wprowadź w swoim domu zasady dotyczące korzystania z telefonów komórkowych, rozmawiaj z dziećmi na temat szkodliwości niekontrolowanego korzystania ze smartfona. Uzależnienie od komórki może dotknąć również ciebie, dlatego od czasu do czasu zrezygnuj z korzystania z niej – a wyjdzie Ci to na dobre.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uzależnienia
Współuzależnienie – jak z niego wyjść? Objawy, terapia, test
Współuzależnieni partnerzy
Sterydy a płodność męska - Jechałem na koksie, teraz mam chore dziecko
Jak rzucić palenie? Skutecznie i za pomocą domowych sposobów
Kobieta przełamuje papierosa w geście rzucania palenia
Podobne artykuły
Flakonik fentanylu
Fentanyl - od leku do tragedii. Wywiad z dr n. farm. Sylwią Borowską
Alkohol i narkotyki
Alkohol i narkotyki - co jest groźniejsze?
Osoba z kaszlem
Kaszel palacza - jak się objawia? Leczenie i domowe sposoby
Dzieci trzymające w dłoniach telefony komórkowe
Uzależnienie od telefonu i Facebooka - jak rozpoznać i leczyć?
Pracoholizm - praca przy komputerze
Uzależnienie od komputera – objawy, skutki i leczenie

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!