Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Właściwa higiena dziąseł - dlaczego jest tak ważna?

Higiena jamy ustnej często sprowadza się tylko do szczotkowania zębów. Brak pielęgnacji dziąseł, które są podstawą mocnych i zdrowych zębów, prowokuje krwawienie, obrzęki czy bolesność. Niewłaściwe i niekompleksowe zabiegi sprzyjają stanom zapalnym, recesji i innym chorobom dziąseł.
Właściwa higiena dziąseł
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Reklama

Dlaczego pielęgnacja dziąseł jest tak ważna?

Niewłaściwe zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne jamy ustnej, takie jak zbyt mocne, nieregularne i niedokładne szczotkowanie, sprzyjają nie tylko gromadzeniu się płytki nazębnej i kamienia, ale także mogą powodować zespół nieprzyjemnych objawów w okolicy dziąseł, m.in. krwawienie, obrzęki i tkliwość.

Nierzadko dolegliwości tego typu są leczone doraźnie domowymi sposobami, ale postępowanie objawowe tylko tymczasowo uśmierza problemy, dlatego może prowadzić do poważniejszych chorób. Aby uniknąć nieprzyjemności, należy skonsultować się z dentystą.

Jedną z przypadłości jest stan zapalny dziąseł, w którego przebiegu dochodzi do bolesnego zaczerwienienia i krwawienia samoistnego lub podczas szczotkowania. Nierzadko można doświadczyć też nieprzyjemnego posmaku w ustach i halitozy wskutek kolonizacji bakterii.

Namnażają się i powodują rozkład resztek jedzenia. Postępujący stan zapalny sprzyja recesji dziąseł, tzn. odsuwaniu się dziąseł od zębów i odsłanianiu ich korzeni. Zęby wydają się dłuższe, a w linii dziąseł wyczuwalny jest uskok. Recesja dziąseł ponadto jest jedną z przyczyn nadwrażliwości, która nieleczona, znacznie obniża komfort jedzenia, picia, a nawet oddychania przez usta i utrudnia rozmawianie na świeżym powietrzu. 

Odwlekanie decyzji o wizycie w gabinecie zwiększa ryzyko pogłębienia się stanu zapalnego i prowokuje niebezpieczne bakterie do głębszej penetracji w szczelinach dziąsłowych. Tym samym stwarza ryzyko tworzenia się patologicznych kieszeni, zanikania kości, rozchwiania, a nawet utraty zębów. W przebiegu paradontozy obserwuje się także ropne wydzieliny z dziąseł i przetoki tkanek przyzębia.

Reklama

Jak pielęgnować dziąsła?

Staranna i właściwa pielęgnacja jamy ustnej to najważniejsza zasada zapobiegania i leczenia wszelkich chorób dziąseł. Podczas zabiegów higienicznych warto zwrócić uwagę na rodzaj szczoteczki i technikę szczotkowania.

W trosce o dziąsła dobrze jest wybierać narzędzia o miękkim włosiu, a w pracy ze szczoteczką manualną stosować ruchy wymiatające i delikatne ruchy okrężne. Szczoteczki elektryczne również należy dobrze prowadzić. Wiele z nich ma funkcję masażu dziąseł, ale włókna najlepiej układać w połowie na dziąśle, a w połowie na zębie i systematycznie w wolnym tempie przesuwać wzdłuż łuku zębowego. Równie ważne jest nitkowanie.

Cennymi narzędziami w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych i dziąseł są czyściki, płyny do płukania ust oraz irygatory. Dla zdrowia dziąseł warto wzbogacić dietę o produkty bogate w białko, witaminy B i C, sięgać po jabłka czy inne twarde owoce, których gryzienie i żucie korzystnie wpływa na sprężystość dziąseł. Co najmniej raz w roku wskazana jest higienizacja zębów, obejmująca m.in. piaskowanie i skaling.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Higiena jamy ustnej
Pasta do szczoteczki elektrycznej - czy wybór ma znaczenie?
Kobieta z córką myją zęby
Krem do protez – kiedy stosować i jak wybrać ten najlepszy?
Dziadkowie idący z wnuczkiem za ręce
Czyszczenie języka - szczoteczką, skrobaczką, a może płynem?
Przyrząd do czyszczenia języka
Podobne artykuły
Kobieta w beżowym swetrze sprawdza oddech dłonią przy ustach na jednolitym tle.
Nieprzyjemny zapach - z ust, nosa, miejsc intymnych. Co stosować?
Czyszczenie jamy ustanej szczoteczką międzyzębową
Czym jest szczoteczka międzyzębowa i jak jej poprawnie używać?
Szczoteczka soniczna
Kiedy kupić szczoteczkę soniczną dla dzieci?
Nić dentystyczna
Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?
Pasta do zębów bez fluoru
Czy pasta bez fluoru jest skuteczna? Co warto wiedzieć?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!