Dla Ciebie, na zdrowie!

Właściwa higiena dziąseł - dlaczego jest tak ważna?

Higiena jamy ustnej często sprowadza się tylko do szczotkowania zębów. Brak pielęgnacji dziąseł, które są podstawą mocnych i zdrowych zębów, prowokuje krwawienie, obrzęki czy bolesność. Niewłaściwe i niekompleksowe zabiegi sprzyjają stanom zapalnym, recesji i innym chorobom dziąseł.
Właściwa higiena dziąseł
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Reklama

Dlaczego pielęgnacja dziąseł jest tak ważna?

Niewłaściwe zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne jamy ustnej, takie jak zbyt mocne, nieregularne i niedokładne szczotkowanie, sprzyjają nie tylko gromadzeniu się płytki nazębnej i kamienia, ale także mogą powodować zespół nieprzyjemnych objawów w okolicy dziąseł, m.in. krwawienie, obrzęki i tkliwość.

Nierzadko dolegliwości tego typu są leczone doraźnie domowymi sposobami, ale postępowanie objawowe tylko tymczasowo uśmierza problemy, dlatego może prowadzić do poważniejszych chorób. Aby uniknąć nieprzyjemności, należy skonsultować się z dentystą.

Jedną z przypadłości jest stan zapalny dziąseł, w którego przebiegu dochodzi do bolesnego zaczerwienienia i krwawienia samoistnego lub podczas szczotkowania. Nierzadko można doświadczyć też nieprzyjemnego posmaku w ustach i halitozy wskutek kolonizacji bakterii.

Namnażają się i powodują rozkład resztek jedzenia. Postępujący stan zapalny sprzyja recesji dziąseł, tzn. odsuwaniu się dziąseł od zębów i odsłanianiu ich korzeni. Zęby wydają się dłuższe, a w linii dziąseł wyczuwalny jest uskok. Recesja dziąseł ponadto jest jedną z przyczyn nadwrażliwości, która nieleczona, znacznie obniża komfort jedzenia, picia, a nawet oddychania przez usta i utrudnia rozmawianie na świeżym powietrzu. 

Odwlekanie decyzji o wizycie w gabinecie zwiększa ryzyko pogłębienia się stanu zapalnego i prowokuje niebezpieczne bakterie do głębszej penetracji w szczelinach dziąsłowych. Tym samym stwarza ryzyko tworzenia się patologicznych kieszeni, zanikania kości, rozchwiania, a nawet utraty zębów. W przebiegu paradontozy obserwuje się także ropne wydzieliny z dziąseł i przetoki tkanek przyzębia.

Reklama

Jak pielęgnować dziąsła?

Staranna i właściwa pielęgnacja jamy ustnej to najważniejsza zasada zapobiegania i leczenia wszelkich chorób dziąseł. Podczas zabiegów higienicznych warto zwrócić uwagę na rodzaj szczoteczki i technikę szczotkowania.

W trosce o dziąsła dobrze jest wybierać narzędzia o miękkim włosiu, a w pracy ze szczoteczką manualną stosować ruchy wymiatające i delikatne ruchy okrężne. Szczoteczki elektryczne również należy dobrze prowadzić. Wiele z nich ma funkcję masażu dziąseł, ale włókna najlepiej układać w połowie na dziąśle, a w połowie na zębie i systematycznie w wolnym tempie przesuwać wzdłuż łuku zębowego. Równie ważne jest nitkowanie.

Cennymi narzędziami w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych i dziąseł są czyściki, płyny do płukania ust oraz irygatory. Dla zdrowia dziąseł warto wzbogacić dietę o produkty bogate w białko, witaminy B i C, sięgać po jabłka czy inne twarde owoce, których gryzienie i żucie korzystnie wpływa na sprężystość dziąseł. Co najmniej raz w roku wskazana jest higienizacja zębów, obejmująca m.in. piaskowanie i skaling.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!