ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Woda toaletowa a perfumowana – czym się różnią? Co lepsze?

Zapachy damskie i zapachy męskie, które znaleźć można w drogeriach i perfumeriach posiadają różne nazwy i oznaczenia: perfumy, woda perfumowana, woda toaletowa, woda kolońska. Przed zakupem warto dowiedzieć się, co kryje się pod tymi nazwami, by uniknąć rozczarowania. Nie są one bynajmniej przypadkowe, a każda z nich wiele mówi o produkcie.
Kobieta testuje wodę toaletową w perfumerii
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Woda toaletowa a perfumowana

Zapachy na półkach sklepowych czy w drogeriach internetowych posiadają różne oznaczenia: EDP, EDT, EDC itd. Co kryje się za tajemniczymi skrótami? Czy w ogóle warto zaprzątać sobie głowę ich rozszyfrowaniem?

Przed podjęciem decyzji o zakupie zdecydowanie tak – warto zapoznać się z ich znaczeniem, by wiedzieć, czego się spodziewać. 

Skróty, które spotyka się najczęściej to:

  • EDP– eau de parfum– woda perfumowana,
  • EDT– eau de toilette– woda toaletowa,
  • EDC– eau de cologne– woda kolońska.

Oprócz tych trzech najpopularniejszych typów zapachów w perfumeriach można spotkać również: 

  • prawdziwe perfumy (oznaczane jako Parfumlub Perfume),
  • EDS– eau de fraiche – wodę odświeżającą,
  • wodę po goleniu,
  • mgiełki,
  • dezodoranty.

Najczęściej jednak klienci wybierają między wodą toaletową a wodą perfumowaną, zastanawiając się, na czym polega różnica i co jest lepsze.

Reklama

Woda toaletowa a woda perfumowana? Różnice

Czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej? To pytanie najczęściej zadają sobie klienci decydujący się na zakup zapachu dla siebie bądź na prezent dla bliskiej osoby. Warto wiedzieć, że różnica tkwi nade wszystko w zawartości olejków zapachowych, a tym samym – w intensywności zapachu danego kosmetyku.

Woda perfumowana jest drugim po prawdziwych perfumach zapachem o najwyższym stężeniu olejków. Ich zawartość waha się od 10 do 20 proc.

Woda toaletowa natomiast zawiera od 5 do 10 proc. związków zapachowych, jest więc delikatniejsza, a jej woń szybciej się ulatnia. Zarówno jeden jak i drugi kosmetyk sprzedawany jest we flakonach o różnej pojemności, przeważnie od 30 do 100 ml, znacząco jednak różnią się one ceną.

Jeśli chodzi o cenę, zapachami, zarówno damskimi jak i męskimi, rządzi zasada „im większa zawartość olejków zapachowych, tym droższe pachnidło”, dlatego woda toaletowa tańsza jest od perfumowanej, ale ze względu na swoją mniejszą intensywność może okazać się mniej wydajna.

Reklama

Perfumy a woda perfumowana

Mianem perfum potocznie nazywa się każde „pachnidło”, jednak fachowcy i producenci zapachów określenie „perfumy” rezerwują wyłącznie dla kosmetyków o najwyższej zawartości związków zapachowych (zawartość ta waha się od 15 do nawet 40 proc.). Jak odróżnić perfumy od wody perfumowanej? Przede wszystkim prawdziwe perfumy(ponieważ są tak mocno skoncentrowane) sprzedawane są we flakonikach o niedużych pojemnościach. Często ich opakowania mają charakter kolekcjonerski – są wymyślne, wyrafinowane i designerskie.

Zasadniczą różnicą między wodą perfumowaną a perfumami jest również cena. Perfumy są czasem nawet kilkakrotnie droższe, a edycje limitowane osiągają ceny kilku tysięcy złotych. Są one zatem towarem absolutnie luksusowym, co jest ich cechą szczególną na tle innych zapachów.

Czy w związku z tym są one trudno dostępne? Gdzie kupić perfumy, a nie wodę perfumowaną, skoro zdecydowana większość zapachów w drogeriach oznaczona jest jako EDP lub EDT?

Rzeczywiście w popularnych perfumeriach i drogeriach niełatwo je znaleźć, są jednak sklepy (współcześnie głównie sklepy internetowe) specjalizujące się w ich sprzedaży.

Kupując perfumy przez internet, warto jednak bazować na sprawdzonych sprzedawcach (np. zapoznając się wcześniej z komentarzami na ich temat), żeby nie paść ofiarą oszustwa i nie „naciąć się” na podróbkę.

Reklama

Woda perfumowana a woda toaletowa – co lepsze?

Woda toaletowa czy perfumowana? Na co się zdecydować? Okazuje się, że wybór zapachów jest duży nie tylko ze względu na rozmaitość nut zapachowych, ale też ichintensywność. Warto również pamiętać, że zapach wody toaletowej może się nieco różnić od zapachu wody perfumowanej nawet, jeśli noszą one tę samą nazwę i są robione przez tego samego producenta (różnica ta wynika z tego, że wody toaletowe poddawane są procesowi reformulacji, czyli odświeżania zapachu).

Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze. Każdy z tych zapachów sprawdzi się lepiej w innych sytuacjach. 

Perfumy czy woda perfumowana mają charakter bardziej „wieczorowy”, woda toaletowa – jako bardziej dyskretna – lepiej sprawdzi się w ciągu dnia. Ponadto klienci częściej decydują się na zakup wody toaletowej w okresie letnim. Na ciepłej skórze i przy wysokich temperaturach powietrza związki zapachowe intensywniej parują i tym samym zapach jest mocniejszy, dlatego woda perfumowana latem może okazać się zbyt „nachalna”.

Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że np. perfumy są lepsze od wody toaletowej. Każdy zapach ma inne właściwości i przed wyborem należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim oczekiwaniom ma on sprostać i w jakich sytuacjach najczęściej będzie używany. Sprawdź, jak używać perfum, by czerpać z nich największe korzyści.

 

 

 

 

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Woda toaletowa a perfumowana – czym się różnią? Co lepsze?
Kobieta testuje wodę toaletową w perfumerii
Podobne artykuły
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Kobieta w ciąży smaruje się samoopalaczem
Samoopalacz w ciąży i balsam brązujący – czy można używać?
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Mężczyzna psika się perfumami
Feromony - damskie i męskie. Czym są, jak działają i gdzie je kupić?
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!