Reklama
Właściwości perfum do włosów
Perfumy do włosów to delikatny kosmetyk zapachowy o znacznie mniejszej zawartości alkoholuniż klasyczne zapachy damskie czy męskie. Niektórzy użytkownicy zwykłych perfum także preferują ich aplikowanie na włosy, ta praktyka jednak niesie za sobą pewne ryzyko. Wody toaletowe i wody perfumowane produkowane są na bazie alkoholi o właściwościach wysuszających, dlatego ich długotrwałe stosowanie na włosy może znacząco pogorszyć ich kondycję.
Szczególnie dotyczy to kobiet po zabiegach koloryzacyjnych lub po prostowaniu czy trwałej ondulacji. Zabiegi takie same w sobie wysuszają włókna włosowe i osłabiają cebulki, a w połączeniu z wysuszającym alkoholem mogą mieć naprawdędestrukcyjny wpływ.
Specjalne zapachy do włosów pozbawione są tych drażniących substancji, dlatego ich nawet przewlekłe stosowanie jest w pełni bezpieczne. Często posiadają one dodatkowo składniki odżywcze:
- olejki,
- ekstrakty ziołowe,
- filtry UV.
Substancje te poprawiają wręcz wygląd i kondycję włosów oraz wzmacniają ich cebulki.
Autopromocja
Jak aplikować perfumy do włosów?
Zapach do włosówprzeważnie ma formę sprayu lub aerozolu, jest więc bardzo wygodny w użyciu. Wystarczy rozpylić odpowiednią ilość w kierunku głowy i gotowe. Najlepiej jest aplikować mgiełkę na umyte włosy, suche lub wilgotne. Niektóre zapachy do włosów posiadają też specjalne substancje ułatwiające rozczesywanie, co jest dodatkowym atutem przy używaniu ich bezpośrednio po myciu.
Jeśli perfumowana mgiełka do włosów używana jest głównie ze względu zapach, warto zadbać o to, by stosowane kosmetyki pielęgnacyjne (szampon, odżywka, maska) nie miały zbyt silnej woni wpływającej na bukiet mgiełki. Mieszanie zapachów może dać niezadowalające efekty.
Używając perfum do włosów, warto kierować się zasadami dotyczącymi aplikacji perfum w ogóle. Jeśli chodzi o ilość nanoszonego kosmetyku, trzeba zachować umiar, by nie naprzykrzać się otoczeniu zbyt intensywną wonią. Bukiet powinien jednak być wyczuwalny zarówno dla samego użytkownika, jak i jego najbliższego otoczenia, zatem nie może go również być za mało.
Dlaczego perfumy do włosów bywają skuteczniejsze od klasycznych perfum? Po pierwsze – włosy składają się z kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy włókien. Wnikająca pomiędzy nie mgiełka do włosów bardzo długo się utrzymuje. Ponadto na skórze głowy i pośród włosów panuje stosunkowo wysoka temperatura, w której substancje zapachowe intensywnie się uwalniają, powodując, że woń jest lepiej wyczuwalna.
Reklama
Mgiełka zapachowa do włosów na lato
Lato jest porą roku, kiedy mgiełki do włosów są najchętniej wybierane przez klientów. W czasie wysokich temperatur powietrza wzmożone jest wydzielanie potu i o przyjemny zapach trzeba dbać w szczególny sposób. Klasyczne perfumy mogą go oczywiście zapewnić, jednak używanie ich latem ma swoje wady. W upale mogą one powodować podrażnienia skórne, a ich woń na spoconej skórze może zbyt krótko się utrzymywać. Dlatego wówczas świetnie sprawdzi się mgiełka zapachowa do włosów. Większość mgiełek tworzona jest z myślą właśnie o sezonie letnim i wakacyjnym. Dominują w nich zatem rześkie, lekkie zapachy do włosów:
- kwiatowe,
- owocowe,
- wodne,
- zielone.
Bukiety takie w gorące dni mają większą trwałość, a poza tym dają poczucie chłodu, delikatnie kojąc zmysły.
Inne rodzaje mgiełek do włosów
Mgiełka zapachowa to tylko jeden z wielu rodzajów dostępnych w drogeriach mgiełek do włosów. Inne kosmetyki w sprayu lub aerozolu przeznaczone do aplikowania na włosy to:
- mgiełka nawilżająca - regeneruje suche, zniszczone włosy, zapewniając im odpowiednie nawilżenie, dzięki odpowiednim zawartym w niej substancjom (np. aloes),
- mgiełka wzmacniająca - dba o zniszczone, łamliwe lub wypadające włosy, wzmacnia nie tylko włókna włosowe, ale również ich cebulki, zmniejszając wypadanie i poprawiając ogólną kondycję włosów,
- mgiełka ułatwiająca rozczesywanie -– przeznaczona do aplikowania przed rozczesywaniem i szczotkowaniem, nadaje włosom poślizg ułatwiający ich rozdzielanie i wygładzanie,
- mgiełki do termoochrony - używa się ich przed suszeniem, prostowaniem lub podkręcaniem włosów, by zmniejszyć destrukcyjny wpływ tych zabiegów na włókna włosowe oraz zapobiec nadmiernemu przesuszaniu,
- mgiełki nabłyszczające - nadają włosom zdrowy połysk i powodują, że kolor wydaje się być bardziej intensywny, najlepiej sprawdzają się na prostych, półdługich i długich włosach,
- mgiełki do włosów farbowanych - uwydatniają kolor włosów, sprawiają, że jest on bardziej wyrazisty i głęboki, ponadto chronią farbowane włosy przed niekorzystnym wpływem promieni UV (najlepiej sprawdzają się więc latem) i zapobiegają płowieniu,
- mgiełki do włosów przetłuszczających się– regulują wydzielanie sebum przez skórę głowy, dzięki czemu włosy dłużej pozostają świeże, sprawdzają się zarówno latem (gdy pocenie jest wzmożone), jak w porze noszenia czapek, czyli jesienią i zimą.