} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Zabawki dla 5-latka – edukacyjne czy interaktywne? Porady

Jakie zabawki mogą być atrakcyjne i jednocześnie pożyteczne dla 5-latka? Dziecko w tym wieku chodzi już do przedszkola, jest więc dość samodzielne i posiada podstawową wiedzę o otaczającym go świecie. Jednocześnie nie jest jeszcze zbyt cierpliwe i nie ma w pełni rozwiniętej koordynacji ruchowej. Co zatem zaproponować mu do zabawy, by było zaciekawione i mogło rozwijać zdobyte dotychczas umiejętności?
5-latek bawi się zabawkami
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Zabawki dla 5-latka 

Zabawki dla 5-latka powinny przede wszystkim rozwijać go ruchowo i intelektualnie. Dziecko przez pierwszych 5 lat życia zdobywa już pewną wiedzę i zdolności, które później należy pielęgnować i poszerzać, głównie poprzez zabawę.

Dla malucha, który nie potrafi jeszcze czytać i pisać, za wcześnie na naukę z zeszytów i książek, ale rynek oferuje mnóstwo ciekawych gier, klocków, układanek, które pomagają dzieciom zrozumieć otaczający je świat i poruszać się w tym świecie. Nie należy jednak od 5-latka wymagać zbyt dużo, żeby go nie zniechęcić.

Trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego cierpliwość i zdolność koncentracji. Są to cechy bardzo indywidualne i u każdego mogą kształtować się w innym momencie, ale z reguły dzieci w wieku przedszkolnym nie są w stanie zbyt długo skupiać uwagi na tym samym. Dlatego, wybierając dla 5-letniego dziecka grę, czy inną zabawkę, podstawową zasadą, o jakiej należy pamiętać, to proste zasady. Kiedy będą one zbyt skomplikowane, dziecko znudzi się zgłębianiem reguł, zanim zabawa na dobre się rozpocznie. 

Polecane są gry, w których cel jest jasno określony, a dążenie do niego odbywa się w prosty sposób. Sprawdzą się zatem:

 • gry planszowe typu Chińczyk, gdzie rządzi prosta zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, ale jednocześnie uczące podstaw liczenia,
 • proste gry karciane, np. „czarny Piotruś”; klasyczną talią można spróbować zagrać z dzieckiem w „wojnę”, gdzie reguły też są jasne, ale trzeba już uczyć się porównywania wartości liczbowych,
 • gry typu memopolegające na zapamiętywaniu układu elementów (trzeba jednak pamiętać, że memo dla 5-latka musi mieć na tyle łatwe obrazki, by dziecko dobrze wiedziało, co na nich jest, w przeciwnym razie zapamiętanie układu może okazać się zbyt trudne),
 • puzzle i inne układanki obrazkowe, w których celem jest zbudowanie całości z rozsypanych elementów,
 • klocki, z których do ułożenia są konkretne formy określone w instrukcji.

Reklama

Gry dla 5-latka – edukacja, interakcja i początki rywalizacji

Dla dziecka, które kończy 5 lat nie powinna być już zupełnie obca zasada współzawodnictwa. Jest to bardzo dobry moment na pokazanie maluchowi, że nie zawsze w życiu się wygrywa, ale też – że nie należy się poddawać, że warto walczyć, doskonalić się i rewanżować.

Często rodzice w różnych grach dają dzieciom fory i pozwalają im wygrać. Jest to poniekąd dobre rozwiązanie, bo wygrana daje dużo radości i zachęca do dalszej gry. Z drugiej jednak strony – w sytuacji takiej dziecko nie uczy się przegrywać (a umiejętność ta bardzo przydaje się w dalszym życiu) i prędzej czy później zorientuje się, że nie wygrywa fair i może mieć pretensje, że zostało oszukane. 

Dobrym rozwiązaniem mogą się tu okazać gry, w których nie wszystko zależy od graczy, ale też od przypadku i szczęścia. Są to np. gry, gdzie ruch zależy od rzutu kostką, jak w Chińczyku – ilość pól do przeskoczenia zależy od ilości wyrzuconych oczek. W takich zabawach dziecko, nawet jeśli przegra, nie czuje się gorsze, bo można mu wytłumaczyć, że przegrana nie wynika z braku jego umiejętności. Gry, w których wygrana zależy od szczęścia, też mogą spełniać rolę edukacyjną, np. mogą uczyć liczenia, rozpoznawania kształtów, ćwiczyć spostrzegawczość itd. Ich zaletą jest również interaktywność. Do każdej rozgrywki tego rodzaju potrzeba przynajmniej dwóch graczy, więc dziecko spędza przy nich czas z najbliższymi.

Reklama

Zabawki dla dziewczynki i zabawki dla chłopca 

Dzieci w wieku 5 lat zaczynają odkrywać różnice płci, mogą przejawiać już oznaki zawstydzenia przed płcią przeciwną. Czy oznacza to zatem, że zabawki dla 5-letniego chłopca muszą się różnić od zabawek dla 5-letniej dziewczynki? Nie muszą, ale mogą. Jeśli chodzi o gry czy układanki, różnią się one przede wszystkim kolorami i wykorzystanymi motywami– jedne są bardziej chłopięce (roboty, auta, superbohaterowie), inne dziewczęce (księżniczki, kwiatki, kokardki itp.).

Wzór widniejący na takiej zabawce to tylko kwestia estetyczna i nie ma wpływu na przebieg zabawy. Inaczej sprawa wygląda z zabawkami uznanymi za te dla chłopców i te dla dziewczynek, czyli np. samochodzikami i lalkami czy maskotkami. Powszechnie uważa się, że zabawki takie są mało wartościowe, bo nie pełnią funkcji edukacyjnej. Warto jednak docenić ich rolę społeczną. Takimi zabawkami dzieci częściej bawią się w gronie rówieśników, bez udziału dorosłych. Dziewczynki bawią się w dom, chłopcy urządzają wyścigi samochodowe, tworząc na potrzeby sytuacji nowe światy i dzieląc się konkretnymi rolami w tych światach. To jest bardzo ważna umiejętność nabywana przez dzieci w tym wieku właśnie podczas takich zabaw – tworzenie nowych rzeczywistości, podział ról, wymyślanie scenariuszy. Takie aktywności bardzo dziecko socjalizują, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że lalka czy pluszak to zabawka bezwartościowa – wykorzystana przed dzieci we wspólnej zabawie może okazać się fajna i rozwijająca. 

Należy jednak pamiętać, że światy te w naturalny sposób mogą się przeplatać – czasem chłopcy chętnie bawią się lalkami, a dziewczynki samochodami. To, co powszechnie przypisuje się konkretnej płci, nie może być sztucznie narzucone dzieciom przez dorosłych.

Reklama

Zestaw kreatywny – rozwój „małej motoryki”

Bardzo ważną sferą u 5-latków jest ruch. W tym wieku u dzieci bardzo szybko rozwija się ich duża i mała motoryka:

 • motoryka duża– sprawność fizyczna i koordynacja ruchowa całego ciała,
 • motoryka mała– sprawność dłoni i palców.

W sklepach z zabawkami znaleźć można liczne zestawy kreatywne, pomagające rozwinąć motorykę małą każdego 5-latka. Są to głównie tzw. zestawy „zrób to sam”, gdzie z konkretnych elementów trzeba skonstruować jakąś całość. Dla dziewczynek popularne są np. zabawki z filcu do samodzielnego wykonania. W komplecie takim znajdują się gotowe elementy filcowe, nici i specjalna, bezpieczna dla małego użytkownika igła. Wg załączonej instrukcji z elementów tych trzeba uszyć lalkę, torebkę, poduszkę itp. Aktywność taka bardzo dobrze wpływa na ćwiczenie precyzji i odpowiedniego chwytu narzędzi. Są też zestawy z guzikami, sznurkami do przeplecenia przez małe otwory, plasteliną itd. Wybór materiałów i narzędzi jest wielki, jednak wszystkie zabawki tego typu pełnią podobną funkcję, bardzo ważną na tym etapie rozwojowym, ponieważ 5-latek to dziecko, które za chwilę będzie musiało opanować pisanie. Działania kreatywne są znakomitą wprawką przed nauką pisania.

Reklama

Zabawki 5-latka rozwijające wyobraźnię

Zabawki kreatywne pobudzają nie tylko sprawność ruchową, ale i wyobraźnię. Pokazują, jak za pomocą tych samych narzędzi lub przy użyciu tych samych materiałów, można stworzyć zupełnie różne przedmioty. Chcąc rozwijać wyobraźnię dziecka, warto też zaproponować mu zabawę przyborami plastycznymi. Mogą to być:

 • farby,
 • plastelina,
 • papiery kolorowe,
 • cekiny,
 • piórka itd.

Dzieci w tym wieku bardzo lubią też zabawę w teatrzyk. Każdy 5-latek z pewnością zna już jakieś bajki, czy to z książek czy telewizji i dużą frajdę sprawi mu ich odtwarzanie lub też wymyślanie i prezentowanie całkiem nowych historii. Taka aktywność również bardzo pobudza fantazję malucha. 

Do zabawy w teatr przydatne są:

 • pacynki,
 • kukiełki,
 • wszelkiego rodzaju stroje do przebierania się – postaci z bajek, zwierząt, superbohaterów, stroje imitujące uniformy (np. strażaka, policjanta, lekarza).

Kukiełki oraz stroje można kupić gotowe, lub zrobić z dzieckiem samemu, wykorzystując bibułę, papier, kawałki materiałów itp.

Reklama

Ruch u 5-latka – zabawki w domu i na zewnątrz

Rozwijanie małej motoryki 5-latka to tylko jeden z elementów dbałości o jego rozwój fizyczny. Dziecku właściwie w każdym wieku potrzeba dużo ruchu, by prawidłowo rosło, nabierało sprawności, ćwiczyło koordynację i znajdywało ujście dla rozpierającej je energii.

Dlatego dzieci chętnie korzystają z zabawek zachęcających je do ruszania się, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. W domu można spróbować zabaw ze wszelkiego typu matami i planszami wymagającymi sprawności fizycznej i gibkości. Istnieją np. gry, w których losuje się kolejność stawiania stóp i dłoni na odpowiednich elementach dużej planszy rozkładanej na podłodze. Im większe dziecko, tym łatwiej jest mu sprostać zadaniu, ale już 5-latek może próbować poradzić sobie z takim zadaniem. Gra stymuluje pracę mięśni i stawów, ale uczy również odróżniania lewej strony od prawej, utrwala rozpoznawanie kształtów i kolorów, wprowadza interakcję i rywalizację.

Latem zdecydowanie lepiej wybrać zabawki do wykorzystania na świeżym powietrzu. Dużo radości może sprawić:

 • latawiec,
 • piłka – wszelkich rozmiarów i rodzajów, zabawy z piłką świetnie poprawiają koordynację i koncentrację,
 • zabawki do nauki rzucania i łapania typu ringo czy frisbee – sprawdzają się jako wprawka przed nauką gier zespołowych jak koszykówka czy piłka ręczna,
 • catch-ball – lekka piłeczka, którą trzeba łapać na rakietki powleczone rzepem – ułatwi późniejszą naukę gry w tenisa czy badmintona.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Dziecko z ręką w gipsie
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Śpiący niemowlak na materacu
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?
Niemowlę w kąpieli
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Dziecko na macie sensorycznej
Mata sensoryczna - dla dzieci, niemowląt

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!