Wizyta u ginekologa
Kiedy w ciąży zgłosić się na pierwszą wizytę do lekarza?

Wiele par długo stara się o dziecko. Kiedy na teście ciążowym pojawią się upragnione dwa paski, panie od razu biegną do lekarza, żeby potwierdzić ciążę. A to za wcześnie. O to, kiedy najlepiej zgłosić się na pierwszą wizytę do lekarza ginekologa i jak ona wygląda, zapytaliśmy lek. Krzysztofa Michiewicza, ginekologa-położnika ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.


Pierwszym objawem ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Wiele kobiet wykonuje wówczas test ciążowy, który jest w stanie wykryć w moczu obecność hormonu HCG już po tygodniu od zapłodnienia. Współczesne testy ciążowe są proste w obsłudze, dostępne i bardzo wiarygodne. Po pozytywnym wyniku, wiele kobiet chce na drugi dzień zgłosić się do lekarza ginekologa, żeby potwierdzić ciążę. Często jest na to jednak za wcześnie.

- Po zatrzymaniu miesiączki kobiety często od razu biegną do apteki kupić test ciążowy. Dzisiejsze testy dają szybki i wiarygodny wynik, ale kobiety widząc dwa paski na teście szukają od razu potwierdzenia ciąży u ginekologa, ale to trochę za wcześnie. W pierwszych dniach po zatrzymaniu miesiączki macica nie jest jeszcze powiększona i ginekologowi trudno będzie jednoznacznie potwierdzić ciążę. Trzeba dać mu trochę czasu i na pierwszą wizytę udać się najwcześniej dwa tygodnie od zatrzymania miesiączki. Wtedy ginekolog będzie mógł potwierdzić ciążę – mówi Krzysztof Michiewicz.

Pierwsza wizyta powinna odbyć się najwcześniej dwa, a najpóźniej dziesięć tygodni po zatrzymaniu miesiączki. Warto od razu wybrać lekarza prowadzącego ciążę, który będzie się nami opiekować podczas ciąży i połogu. Warto skorzystać z polecenia rodziny czy przyjaciół. Regularne wizyty w ciąży są bardzo ważne, ponieważ to lekarz wie, kiedy i jakie badania wykonać.

- Nigdy nie wolno wymuszać na lekarzy ginekologu wykonania określonych badań. To on wie najlepiej, kiedy zlecić odpowiednie badania diagnostyczne. Część z nich jest obowiązkowa, a inne zależą od wskazań medycznych – mówi Krzysztof Michiewicz.

Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa jest jedną z najdłuższych w życiu. Lekarz nie tylko przeprowadza wywiad z pacjentką, a także badanie mające na celu potwierdzenie ciąży, ale daje też szereg zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia, suplementacji oraz badań.

- Na pierwszej wizycie lekarz założy kartę ciąży, do której będą wpisywane wszystkie badania diagnostyczne, zarówno laboratoryjne, serologiczne, jak i ultrasonograficzne. Kartę ciąży należy mieć zawsze przy sobie przez cały okres trwania ciąży – mówi Krzysztof Michiewicz.

Lekarz przeprowadza też dokładny wywiad lekarski pytając m.in. o stan zdrowia, historię przebytych chorób i operacji, a także przyjmowane leki i alergie. Bardzo ważne są również pytania o historię położniczą: wcześniejsze ciąże i ewentualne poronienia. Potencjalny termin porodu ustala się na podstawie daty ostatniej miesiączki.

Na pierwszej wizycie oprócz badania ginekologicznego, które ma na celu potwierdzenia ciąży, lekarz bardzo często przeprowadza też cytologię, badanie piersi, kontrolę wagi ciała, pomiar ciśnienia, a także zleca wykonanie badań laboratoryjnych.

- Badanie morfologii i moczu w trakcie ciąży będą wykonywane wielokrotnie, natomiast badania serologiczne m.in. w kierunku obecności HIV, żółtaczki czy toksoplazmozy, wystarczy zrobić raz, jeżeli wyniki będą ujemne – mówi Krzysztof Michiewicz. - Do obowiązkowych badań w trakcie ciąży należą także badania ultrasonograficzne.

Przy prawidłowo przebiegającej ciąży obowiązkowe są trzy badania USG. Pierwsze powinno być wykonane między 12, a 14 tygodniem ciąży.

- Wówczas lekarz zwraca uwagę na ewentualne pierwsze markery wad rozwojowych i na to, czy tzw. wielkość ciąży jest zgodna z terminem zatrzymania miesiączki – mówi Michiewicz.

Drugie badanie ultrasonograficzne powinno się odbyć między 20, a 24 tygodniem ciąży.

- To jest najważniejsze badanie USG w ciąży tzw. badanie połówkowe. Warto wykonać je nawet poza swoim gabinetem ginekologicznym w dobrej pracowni ultrasonografii, tam gdzie będzie można dokładnie prześledzić budowę anatomiczną płodu. To badanie za zadanie dokładne sprawdzenie prawidłowości budowy anatomicznej dziecka – mówi dr Michiewicz. - Przy okazji rodzice poznają płeć dziecka.

Trzecie badanie USG w ciąży powinno się odbyć między 28, a 32 tygodniem ciąży. Oprócz badań obowiązkowych lekarz może zlecać wykonanie badań dodatkowych. Ich rodzaj i częstotliwość uzależniona jest jednak o wskazań medycznych.

Sport w ciąży
Jakie ćwiczenia wykonywać,
a jakich unikać?

Dolegliwości w ciąży
Żylaki, obrzęki, skurcze
i bóle kręgosłupa

Kwas DHA
Dlaczego potrzebują go
kobiety w ciąży?

Dolegliwości ciążowe
Nudności, zgaga
i zaparcia

Dieta w ciąży
przepis
 

Dieta ciężarnej - pomysły na pożywne śniadanie
przepis
 

Dieta kobiety w ciąży - smaczny i zdrowy obiad
przepis
 

Dieta kobiety w ciąży - pomysły na lekkostrawną kolację
przepis
 

Zdrowe przekąski - co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?
przepis
 

Zobacz
kolejne odcinki

 • Odcinek 1 Ciąża

  Ciąża to stan wyjątkowy. Podczas dziewięciu miesięcy zmienia się nie tylko nasze ciało, ale i umysł. W głowach przyszłych rodziców pojawia się wiele pytań, wątpliwości i wyzwań. Z nami ciąża nie będzie miała dla Was tajemnic. Opowiemy o pierwszej wizycie u lekarza ginekologa i niezbędnych badaniach, jakie powinna zrobić każda ciężarna. Podpowiemy jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami i jakie ćwiczenia wykonywać w ciąży, żeby przygotować ciało do porodu. Wysiłek związany z porodem porównywany jest pokonaniem maratonu. Gotowe na bieg?

 • Odcinek 2 Poród

  Na pewno wiele razy zastanawiałyście się jak będzie wyglądał Wasz poród i kiedy pojedziecie do szpitala. Razem z lekarzem ginekologiem przygotowałyście plan porodu. Teraz oczekujecie na rozwiązanie. Myśli o porodzie w głowach młodych mam wywołują zawsze sporo stresu i emocji. Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy, dlatego pomożemy wam oswoić poród. Lekarz ginekolog opowie o objawach przepowiadających poród i symptomach rozpoczynającego się właśnie porodu. Na pewno ich nie przegapicie. Pokażemy też przyjęcie do szpitala i pozycje porodowe, w których Wasz wysiłek wspomoże siła grawitacji.

 • Odcinek 3 Karmienie piersią

  Jeśli zdecydowałaś się na karmienie piersią, na pewno już o tym wiesz. Kobiece mleko jest najbardziej wartościowym pokarmem dla dziecka. Nie tylko odżywia, chroni i leczy, ale też dba o rozwój fizyczny i psychiczny. Karmienie piersią przynosi wiele korzyści zarówno karmiącej mamie, jak i karmionemu dziecku. Specjaliści MedMe.pl pokażą najlepsze pozycje do karmienia, opowiedzą o tym: jak odciągać i przechowywać pokarm oraz jak sprawdzić, czy dziecko się najada. Wątpliwości na temat publicznego karmienia piersią rozwieje Dorota Zawadzka, psycholog i autorka popularnych programów telewizyjnych m.in. „Superniania” i „Na kłopoty Zawadzka”.

 • Odcinek 4 Wyprawka

  Planowanie i kompletowanie wyprawki jest jednym z najbardziej ekscytujących przeżyć dla całej rodziny. Choć z pozoru wydaje się łatwe i przyjemne, podczas zakupów pojawia się sporo pytań i wątpliwości: od czego zacząć? co wybrać? co jest absolutnie potrzebne? a co można sobie podarować? O pomoc w przygotowaniu wyprawki dla dziecka, a także spakowaniu torby do szpitala - poprosiliśmy położną i ekspertów od zakupów. Zapytaliśmy też doświadczone mamy o to, jakie akcesoria przydały im się najbardziej.

 • Odcinek 5 Dziecko

  Dla niedoświadczonych rodziców pielęgnacja noworodka jest nie lada wyzwaniem. Nie wiemy, jak myć, brać na ręce, kąpać i przewijać. Pokażemy pierwsze chwile malucha w szpitalu, opowiemy o ocenie w skali Apgar, pokażemy mierzenie i ważenie, a także kangurowanie noworodka. Jeśli mama nie może przytulić dziecka tuż po porodzie, na kontakt skóra do skóry może zdecydować się tata. Położna podpowie też, jak dbać o noworodka w pierwszych dniach życia.

 • Odcinek 6 Połóg

  Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie? Zaczyna się połóg, czyli okres, w którym ciało kobiety wraca do formy sprzed porodu. To nie oznacza, że tydzień po porodzie mamy biec na siłownię. Wręcz przeciwnie. Dajmy sobie czas. Podpowiemy, jak odzyskać równowagę fizyczną i psychiczną. Kiedy możemy zacząć ćwiczenia i w jaki sposób pielęgnować ciało. Z kolei Dorota Zawadzka, psycholog, opowie o emocjach, jakie towarzyszą kobiecie w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka.

 • Odcinek 7 Dla taty

  Dowiedziałeś się, że zostaniesz tatą i w jednej chwili twój świat przewrócił się do góry nogami? Choć dziecko istnieje na razie tylko w twojej wyobraźni, wywołuje już sporo skomplikowanych emocji. W ciąży cała uwaga skupia się jednak na kobiecie – na jej emocjach i rosnącym brzuchu, dlatego ostatni odcinek Internetowej Szkoły Rodzenia MedMe.pl postanowiliśmy zadedykować tatusiom. Opowiemy o porodzie rodzinnym, urlopie tacierzyńskim i najważniejszej roli, jaka czeka Was w życiu. Tylko u nas po męsku o ciąży i porodzie.