Znajdź lek

Bisacodyl VP

Spis treści

Działanie

Lek przeczyszczający i wiatropędny działający bezpośrednio na jelito grube. Poprzez bezpośredni wpływ na zwoje podśluzówkowe powoduje nasilenie czynności skurczowej jelit i pobudzenie perystaltyki. Ponadto zwiększa ilość nie wchłoniętej wody i elektrolitów w jelicie grubym, co również wpływa na działanie przeczyszczające leku. Bisakodyl przekształcany jest w jelitach przez enzymy błony śluzowej do desacetylobisakodylu i w tej postaci ulega wchłonięciu, a następnie wydalany jest z moczem i żółcią (w formie sprzężonej z kwasem glukuronowym). Wypróżnienie występuje zazwyczaj po 6 h po podaniu doustnym (po 6-12 h jeśli lek stosuje się przed snem).

Wskazania

Zaparcia różnego pochodzenia (nawykowe i przewlekłe zaparcia u obłożnie chorych, nawykowe zaparcia w podeszłym wieku, zaparcia po zmianie diety, zaparcia w okresie pooperacyjnym i inne). Opróżnienia jelita przed badaniami diagnostycznymi i zabiegami chirurgicznymi (rektoskopia, cholecystografia, urografia, rentgenodiagnostyka jamy brzusznej, zdjęcia radiologiczne odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Zespół ostrego brzucha (w tym niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego). Choroba Leśniowskiego-Crohna. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Krwawienie z przewodu pokarmowego. Ciężkie odwodnienie.