Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Gaviscon – dawkowanie i działanie. Jak stosować?

Gaviscon to preparat złożony, którego wskazaniem do stosowania jest refluks żołądkowo-jelitowy i niwelowanie m.in. takich dolegliwości, jak: zgaga, odbijanie, niestrawność. Lek można zażywać w czasie ciąży i podczas karmienia piersią.
Spis treści

Reklama

Skład leku Gaviscon

10 ml zawiesiny doustnej zawiera 500 mg alginianu sodu, 267 mg wodorowęglanu sodu, 160 mg węglanu wapnia; zawiesina zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu. 1 tabl. do rozgryzania i żucia zawiera 250 mg alginianu sodu, 133,5 mg wodorowęglanu sodu, 80 mg węglanu wapnia; tabl. zawierają aspartam.

Reklama

Działanie leku Gaviscon

Preparat złożony stosowany w refluksie żołądkowo-jelitowym i leczeniu jego objawów: odbijanie, zgaga i niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży. Lek reaguje natychmiast z kwasem solnym w żołądku tworząc warstwę alginianowego żelu o prawie obojętnym pH, która utrzymuje się na powierzchni treści żołądkowej, skutecznie hamując refluks żołądkowo-przełykowy.

W ciężkich przypadkach sama warstwa leku zamiast treści żołądkowej może przemieścić się wstecznie do przełyku. W przełyku wywiera ona działanie łagodzące. Mechanizm działania nie zależy od wchłaniania leku do krążenia układowego.

Wskazania do stosowania leku Gaviscon

Leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność (związana z refluksem), np. po posiłkach lub w czasie ciąży oraz w przypadku tabl. do rozgryzania i żucia i zawiesiny doustnej (saszetki) u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku.

Reklama

Przeciwwskazania do zażywania leku Gaviscon

Nadwrażliwość na alginian sodu, wodorowęglan sodu, węglan wapnia lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Ostrzeżenia przed stosowaniem leku Gaviscon

Istnieje możliwość zmniejszonej skuteczności leczenia u chorych z bardzo małym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku. Jeżeli objawy nie ustępują po 7 dniach leczenia, stan pacjenta powinien być ponownie zweryfikowany. Nie zaleca się stosowania u dzieci do 12 lat. 1 dawka zawiesiny doustnej (10 ml) zawiera 143 sodu, co odpowiada 7% zalecanej przez WHO maksymalnej dobowej dawki sodu.

Maksymalna dobowa dawka tego leku odpowiada 57% zalecanej przez WHO maksymalnej dobowej dawki sodu. Uważa się, że ten lek reprezentuje wysoką zawartość sodu. Należy to szczególnie wziąć pod uwagę u pacjentów na diecie ubogosodowej (np. w niektórych przypadkach zastoinowej niewydolności serca i niewydolności nerek).

1 dawka składająca się z 4 tabl. zawiera 246 mg (10,6 mmol) sodu, co należy wziąć pod uwagę u pacjentów wymagających znacznego ograniczenia podaży soli w diecie (np. w niektórych przypadkach zastoinowej niewydolności serca i niewydolności nerek).

1 dawka zawiesiny doustnej (10 ml) zawiera 64 mg wapnia, 1 dawka składająca się z 4 tabl. zawiera 320 mg (3,2 mmol) węglanu wapnia - należy zachować ostrożność u pacjentów z hiperkalcemią, wapnicą nerek i nawracającą kamicą nerkową z kamieniami zawierającymi wapń.

Zawiesina doustna zawiera parahydroksybenzoesan metylu (40 mg/10 ml) i propylu (6 mg/10 ml), które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe opóźnione). Tabl. do rozgryzania i żucia zawierają aspartam (3,75 mg w 1 tabl.) - nie należy ich stosować u pacjentów z fenyloketonurią.

Reklama

Gaviscon a ciąża

Podczas otwartego badania z udziałem grupy kontrolnej, u 146 kobiet w ciąży nie wykazano żadnego istotnego niepożądanego wpływu preparatu na przebieg ciąży lub zdrowie płodu/noworodka. Na podstawie tego i poprzednich badań stwierdzono, że lek może być stosowany podczas ciąży i laktacji.

Reklama

Efekty uboczne zażywania leku Gaviscon

Bardzo rzadko: objawy nadwrażliwości, takie jak pokrzywka lub skurcz oskrzeli, lub reakcje anafilaktyczne lub anafilaktoidalne.

Interakcje Gavisconu z innymi lekami

Ze względu na zawartość węglanu wapnia, który działa jako środek zobojętniający, należy rozważyć zachowanie 2h odstępu pomiędzy przyjęciem preparatu a podaniem innych leków, zwłaszcza inhibitorów receptora histaminowego H2, tetracyklin, digoksyny, fluorochinolonów, soli żelaza, ketokonazolu, neuroleptyków, tyroksyny, penicylaminy, β-adrenolityków (atenololu, metoprololu, propranololu), glikokortykosteroidów, chlorochiny i bisfosfonianów.

Dawkowanie leku Gaviscon

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku 12 lat i powyżej: 10-20 ml zawiesiny lub 2-4 tabl., po posiłkach i przed snem (do 4 razy na dobę). Jeżeli objawy nie ustępują po 7 dniach leczenia, należy ponownie zweryfikować stan pacjenta.

Szczególne grupy pacjentów

U dzieci w wieku poniżej 12 lat stosować tylko po konsultacji z lekarzem. U pacjentów w podeszłym wieku oraz pacjentów z niewydolnością wątroby nie jest konieczne dostosowywanie dawkowania. Należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z niewydolnością nerek wymagających znacznego ograniczenia podaży soli w diecie.

Sposób podania

Tabletki przeżuć dokładnie przed połknięciem.

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Czytaj również

Podobne leki
Ulgastran
Venter
Ulcamed - ulotka tabletek i działanie leku

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!