NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Gaviscon

Gaviscon to preparat złożony, którego wskazaniem do stosowania jest refluks żołądkowo-jelitowy i niwelowanie m.in. takich dolegliwości, jak: zgaga, odbijanie, niestrawność. Lek można zażywać w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. Poznaj dawkowanie, właściwości, a także działanie produktu.           
Spis treści

Gaviscon - skład

10 ml zawiesiny doustnej zawiera 500 mg alginianu sodu, 267 mg wodorowęglanu sodu, 160 mg węglanu wapnia; zawiesina zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu. 1 tabl. do rozgryzania i żucia zawiera 250 mg alginianu sodu, 133,5 mg wodorowęglanu sodu, 80 mg węglanu wapnia; tabl. zawierają aspartam.

Gaviscon - działanie

Preparat złożony stosowany w refluksie żołądkowo-jelitowym i leczeniu jego objawów: odbijanie, zgaga i niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży. Lek reaguje natychmiast z kwasem solnym w żołądku tworząc warstwę alginianowego żelu o prawie obojętnym pH, która utrzymuje się na powierzchni treści żołądkowej, skutecznie hamując refluks żołądkowo-przełykowy. W ciężkich przypadkach sama warstwa leku zamiast treści żołądkowej może przemieścić się wstecznie do przełyku. W przełyku wywiera ona działanie łagodzące. Mechanizm działania nie zależy od wchłaniania leku do krążenia układowego.

Gaviscon - wskazania

Leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność (związana z refluksem), np. po posiłkach lub w czasie ciąży oraz w przypadku tabl. do rozgryzania i żucia i zawiesiny doustnej (saszetki) u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku.

Gaviscon - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na alginian sodu, wodorowęglan sodu, węglan wapnia lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Gaviscon - ostrzeżenia

Istnieje możliwość zmniejszonej skuteczności leczenia u chorych z bardzo małym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku. Jeżeli objawy nie ustępują po 7 dniach leczenia, stan pacjenta powinien być ponownie zweryfikowany. Nie zaleca się stosowania u dzieci < 12 lat. 1 dawka zawiesiny doustnej (10 ml) zawiera 143 sodu, co odpowiada 7% zalecanej przez WHO maksymalnej dobowej dawki sodu. Maksymalna dobowa dawka tego leku odpowiada 57% zalecanej przez WHO maksymalnej dobowej dawki sodu. Uważa się, że ten lek reprezentuje wysoką zawartość sodu. Należy to szczególnie wziąć pod uwagę u pacjentów na diecie ubogosodowej (np. w niektórych przypadkach zastoinowej niewydolności serca i niewydolności nerek). 1 dawka składająca się z 4 tabl. zawiera 246 mg (10,6 mmol) sodu, co należy wziąć pod uwagę u pacjentów wymagających znacznego ograniczenia podaży soli w diecie (np. w niektórych przypadkach zastoinowej niewydolności serca i niewydolności nerek). 1 dawka zawiesiny doustnej (10 ml) zawiera 64 mg wapnia, 1 dawka składająca się z 4 tabl. zawiera 320 mg (3,2 mmol) węglanu wapnia - należy zachować ostrożność u pacjentów z hiperkalcemią, wapnicą nerek i nawracającą kamicą nerkową z kamieniami zawierającymi wapń. Zawiesina doustna zawiera parahydroksybenzoesan metylu (40 mg/10 ml) i propylu (6 mg/10 ml), które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe opóźnione). Tabl. do rozgryzania i żucia zawierają aspartam (3,75 mg w 1 tabl.) - nie należy ich stosować u pacjentów z fenyloketonurią.

Gaviscon - ciąża

Podczas otwartego badania z udziałem grupy kontrolnej, u 146 kobiet w ciąży nie wykazano żadnego istotnego niepożądanego wpływu preparatu na przebieg ciąży lub zdrowie płodu/noworodka. Na podstawie tego i poprzednich badań stwierdzono, że lek może być stosowany podczas ciąży i laktacji.

Gaviscon - efekty uboczne

Bardzo rzadko: objawy nadwrażliwości, takie jak pokrzywka lub skurcz oskrzeli, lub reakcje anafilaktyczne lub anafilaktoidalne.

Gaviscon - interakcje

Ze względu na zawartość węglanu wapnia, który działa jako środek zobojętniający, należy rozważyć zachowanie 2h odstępu pomiędzy przyjęciem preparatu a podaniem innych leków, zwłaszcza inhibitorów receptora histaminowego H2, tetracyklin, digoksyny, fluorochinolonów, soli żelaza, ketokonazolu, neuroleptyków, tyroksyny, penicylaminy, β-adrenolityków (atenololu, metoprololu, propranololu), glikokortykosteroidów, chlorochiny i bisfosfonianów.

Gaviscon - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku 12 lat i powyżej: 10-20 ml zawiesiny lub 2-4 tabl., po posiłkach i przed snem (do 4 razy na dobę). Jeżeli objawy nie ustępują po 7 dniach leczenia, należy ponownie zweryfikować stan pacjenta. Szczególne grupy pacjentów. U dzieci w wieku poniżej 12 lat stosować tylko po konsultacji z lekarzem. U pacjentów w podeszłym wieku oraz pacjentów z niewydolnością wątroby nie jest konieczne dostosowywanie dawkowania. Należy zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów z niewydolnością nerek wymagających znacznego ograniczenia podaży soli w diecie. Sposób podania. Tabletki przeżuć dokładnie przed połknięciem.

Gaviscon - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Pharmindex
Podobne artykuły
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Trądzik – walcz z nim za pomocą diety
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Dieta przy nadciśnieniu - co jeść i czego unikać?
Dieta przy niedoczynności tarczycy - co jeść? Czego unikać?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama