Znajdź lek

Ibalgin

Spis treści

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny i przeciwreumatyczny, pochodna kwasu propionowego. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Początek działania przeciwbólowego obserwuje się po 0,5 h, a max. działanie przeciwgorączkowe uzyskuje się po 2-4 h; utrzymuje się przez 4 - 8 h lub dłużej. Po podaniu doustnym ibuprofen jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego. Cmax w osoczu osiąga po około 1 - 2 h po podaniu. T0,5 wynosi około 2 h. Ibuprofen jest metabolizowany w wątrobie do dwóch głównych nieaktywnych metabolitów, które w tej postaci lub jako koniugaty wydalane są przez nerki razem z lekiem w postaci niezmienionej. Wydalanie przez nerki jest szybkie i całkowite. Ibuprofen wiąże się z białkami osocza w 99%.

Wskazania

Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy (m.in. ból napięciowy i migrena), bóle zębów, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bóle towarzyszące grypie i przeziębieniu. Gorączka różnego pochodzenia m.in. w stanach gorączkowych, w stanach zapalanych górnych dróg oddechowych, w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych. Bolesne miesiączkowanie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną oraz na inne NLPZ lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wcześniejsze występowanie objawów alergii w postaci nieżytu nosa, pokrzywki, skurczu oskrzeli w wywiadzie i inne reakcje alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Zaburzenia hemokoagulacji i hemopoezy. Perforacja przewodu pokarmowego lub krwawienie w wywiadzie, również związane ze stosowaniem NLPZ. Czynny lub przebyty wrzód trawienny/krwotok (dwa lub więcej odrębne epizody udowodnionych owrzodzeń lub krwawień). III trymestr ciąży. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.