Dla Ciebie, na zdrowie!

Natussic

Spis treści

Reklama

Natussic - skład

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol, kwas benzoesowy i etanol.

Reklama

Natussic - działanie

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Nie jest znany jego dokładny mechanizm działania. Lek ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Nie powoduje uzależnienia ani przyzwyczajenia. Butamirat w postaci estru jest szybko i dobrze wchłaniany po podaniu doustnym. Następnie jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu), które również działają przeciwkaszlowo. Kwas fenylo-2-masłowy jest w dalszym etapie częściowo metabolizowany w wyniku hydroksylacji. Metabolity są wydalane z moczem w postaci połączeń z kwasem glukuronowym. T0,5 wynosi 6-26 h.

Reklama

Natussic - wskazania

Objawowe leczenie kaszlu różnego pochodzenia.

Reklama

Natussic - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Natussic - ostrzeżenia

Cytrynian butamiratu hamuje odruch kaszlu, dlatego należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, zwiększenia ryzyka skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Syrop zawiera sorbitol (2500 mg w 5 ml), dlatego nie należy stosować leku u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Wartość kaloryczna 2,6 kcal/g sorbitolu. Sorbitol może powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego i może mieć łagodne działanie przeczyszczające. Syrop zawiera kwas benzoesowy (5 mg w 5 ml syropu) oraz małe ilości etanolu, mniej niż 100 mg na dawkę.

Reklama

Natussic - ciąża

Należy unikać stosowania leku w I trymestrze ciąży. W pozostałych miesiącach ciąży lek może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z ogólną zasadą podawanie butamiratu podczas karmienia piersią powinno być uważnie rozważone.

Reklama

Natussic - efekty uboczne

Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Natussic - interakcje

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.

Natussic - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml syropu 4 razy na dobę. Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml syropu 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 10 ml syropu 3 razy na dobę. Dzieci 3-6 lat: 5 ml syropu 3 razy na dobę. Maksymalny czas trwania leczenia wynosi 1 tydz.; jeśli po tym czasie kaszel nadal się utrzymuje, należy zweryfikować diagnozę. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Natussic - uwagi

Preparat w rzadkich przypadkach może wywoływać senność, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej uwagi (np. obsługiwania maszyn).  


Podobne leki
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Kobieta z kaszlem może stosować lewodropropizynę
Lewodropropizyna - czym jest i jak działa ten lek? Preparaty
Deflegmin Baby
Deflegmin Junior
Erdomed Muko

Reklama

Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!