Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Natussic

Spis treści

Reklama

Natussic - skład

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol, kwas benzoesowy i etanol.

Reklama

Natussic - działanie

Nieopioidowy lek przeciwkaszlowy o działaniu ośrodkowym. Nie jest znany jego dokładny mechanizm działania. Lek ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Nie powoduje uzależnienia ani przyzwyczajenia. Butamirat w postaci estru jest szybko i dobrze wchłaniany po podaniu doustnym. Następnie jest metabolizowany na drodze hydrolizy do 2 metabolitów (kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu), które również działają przeciwkaszlowo. Kwas fenylo-2-masłowy jest w dalszym etapie częściowo metabolizowany w wyniku hydroksylacji. Metabolity są wydalane z moczem w postaci połączeń z kwasem glukuronowym. T0,5 wynosi 6-26 h.

Reklama

Natussic - wskazania

Objawowe leczenie kaszlu różnego pochodzenia.

Reklama

Natussic - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Natussic - ostrzeżenia

Cytrynian butamiratu hamuje odruch kaszlu, dlatego należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, zwiększenia ryzyka skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Syrop zawiera sorbitol (2500 mg w 5 ml), dlatego nie należy stosować leku u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Wartość kaloryczna 2,6 kcal/g sorbitolu. Sorbitol może powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego i może mieć łagodne działanie przeczyszczające. Syrop zawiera kwas benzoesowy (5 mg w 5 ml syropu) oraz małe ilości etanolu, mniej niż 100 mg na dawkę.

Reklama

Natussic - ciąża

Należy unikać stosowania leku w I trymestrze ciąży. W pozostałych miesiącach ciąży lek może być stosowany tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z ogólną zasadą podawanie butamiratu podczas karmienia piersią powinno być uważnie rozważone.

Reklama

Natussic - efekty uboczne

Rzadko: senność, nudności, biegunka, pokrzywka.

Natussic - interakcje

Ze względu na hamowanie odruchu kaszlu przez cytrynian butamiratu, należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.

Natussic - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml syropu 4 razy na dobę. Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 15 ml syropu 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 10 ml syropu 3 razy na dobę. Dzieci 3-6 lat: 5 ml syropu 3 razy na dobę. Maksymalny czas trwania leczenia wynosi 1 tydz.; jeśli po tym czasie kaszel nadal się utrzymuje, należy zweryfikować diagnozę. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Natussic - uwagi

Preparat w rzadkich przypadkach może wywoływać senność, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej uwagi (np. obsługiwania maszyn).  


Podobne leki
Sinecod
Levopront
Supremin
Atussan

Reklama

Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!