ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Original Tymianek i Podbiał

Spis treści

Reklama

Original Tymianek i Podbiał - skład

1 pastylka zawiera: 100 mg wyciągu gęstego z tymianku (3,5-4,5:1) i 100 mg wyciągu gęstego z podbiału (4,5-6,0:1). Preparat zawiera sacharozę i glukozę ciekłą.

Reklama

Original Tymianek i Podbiał - działanie

Tradycyjny preparat roślinny do stosowania w wymienionych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania. Stosuje się jako środek powlekający, łagodzący podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz podrażnienia wywołane przez kaszel. Preparat zawiera gęste wyciągi, w których skład wchodzą m.in. składniki lotne. Uważa się, że olejki eteryczne uwalniają się już w jamie ustnej i przez dobrze ukrwioną błonę śluzową dostają się do krwioobiegu. Część lotnych substancji wydala się z krwi do powietrza wydychanego. W wątrobie łączą się z kwasem glukuronowym i są wydalane z moczem. Po wchłonięciu z przewodu pokarmowego alkaloidy pirolizydynowe docierają żyłą wrotną do wątroby, gdzie zostają przekształcone do monoestrów, a następnie do struktury necyny, również do N-tlenków. Reakcja ta w przypadku nienasyconych alkaloidów pirolizydynowych prowadzi do ich detoksykacji. Eliminacja alkaloidów przebiega przede wszystkim przez nerki (66–75% wydalane jest z moczem), z kałem wydalane jest 14–18%, a w powietrzu wydechowym znajduje się 0,2–0,5%.

Reklama

Original Tymianek i Podbiał - wskazania

Tradycyjny preparat roślinny stosowany w celu łagodzenia: chrypki, kaszlu związanego z przeziębieniem oraz pomocniczo w nieżytach błon śluzowych górnych dróg oddechowych.

Reklama

Original Tymianek i Podbiał - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na inne rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae – dawniej Compositae) lub jasnotowatych (Lamiaceae – dawniej Labiatae).

Reklama

Original Tymianek i Podbiał - ostrzeżenia

1 pastylka zawiera nie więcej niż 0,15 μg alkaloidów pirolizydynowych. Z tego względu nie zaleca się stosowania pastylek przez zbyt długi okres czasu, tj. nie dłużej niż 4 do 6 tygodni w ciągu roku. Ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby, nie zaleca się przekraczania rekomendowanej maksymalnej dawki dobowej leku ani przewlekłego stosowania. Preparatu nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami złożonymi, zawierającymi liście podbiału lub wyciągi z liści podbiału. Lek zawiera 1,2 g glukozy i 2,07 g sacharozy na dawkę. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować leku.

Reklama

Original Tymianek i Podbiał - ciąża

Nie stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią. Wpływ na płodność nie jest znany.

Reklama

Original Tymianek i Podbiał - efekty uboczne

Nie stwierdzono działań niepożądanych w zalecanych dawkach dobowych tj. poniżej 1 µg alkaloidow pirolizydynowych (6 pastylek). Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (w tym szok anafilaktyczny oraz obrzęk naczynioruchowy) oraz zaburzenia trawienia.

Original Tymianek i Podbiał - interakcje

Nie są znane.

Original Tymianek i Podbiał - dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 rż.: ssać 1 pastylkę co 4-6 h. Dawka maksymalna: 6 pastylek na dobę. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni (do tygodnia) leczenia należy zgłosić się do lekarza. Ze względu na zawartość alkaloidów pirolizydynowych nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż 4 do 6 tyg. w ciągu roku. Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat. Sposób podania: pastylkę ssać powoli, co wzmaga wydzielanie śliny, która zwilżając błonę śluzową jamy ustnej i gardła zmniejsza nasilenie kaszlu.

Original Tymianek i Podbiał - uwagi

Wpływ na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn nie jest znany.


Podobne leki
Alcep
Depulol
Echinasal
Hedelix

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!