Rectanal

Spis treści

Rectanal - Skład

100 ml preparatu zawiera 14 g dwuwodorofosforanu sodu i 5 g uwodnionego fosforanu disodowego.

Rectanal - Działanie

Środek przeczyszczający, hipertoniczny roztwór fosforanów sodu, wlewki doodbytnicze. Preparat poprzez działanie osmotyczne w świetle jelita grubego zapobiega wchłanianiu wody powodując zmiękczenie mas kałowych. Zwiększenie objętości i zmiękczenie mas kałowych pobudza odruch defekacji. Jony fosforanowe wchłaniają się do krwi w niewielkim stopniu i są wydalane w moczu.

Reklama

Rectanal - Wskazania

Oczyszczanie jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi jelita grubego oraz przed zabiegami chirurgicznymi i porodem. Zaparcia występujące sporadycznie np. po operacjach oraz zaparcia po zastosowaniu środków kontrastowych. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 3 lat.

Rectanal - Przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Perforacja jelita grubego. Niedrożność jelit, zarośnięcie odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ciężki stan ogólny, choroby serca, zastoinowa niewydolność krążenia. Podejrzenie perforacji, niedrożności lub wrzodziejącego zapalenia jelita. Ciężka niewydolność nerek. Nadciśnienie. Zapalenie wyrostka robaczkowego. Bóle brzucha, nudności, wymioty o nieustalonej przyczynie. Wiek poniżej 3 lat. Odwodnienie. Ciąża.

Rectanal - Ostrzeżenia

Pacjentom nieprzytomnym, o ograniczonej świadomości oraz z chorobami serca lek podawać tylko w obecności wykwalifikowanego personelu medycznego. Zachować specjalną ostrożność u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz tych otrzymujących leki moczopędne lub leki mogące wywołać zaburzenia wodno-elektrolitowe, u pacjentów ze sztucznym odbytem oraz u pacjentów, u których występują pierwotne lub wtórne zaburzenia elektrolitowe (zaleca się kontrolowanie stężenia elektrolitów), u osób w podeszłym wieku. Jeśli podczas lub po zastosowaniu płynu doodbytniczego wystąpią krwawienia lub nasilone skurcze jelit, zabieg należy przerwać i zgłosić się do lekarza. W zaparciach stosować sporadycznie oraz nie stosować częściej niż raz na dobę. Jeśli u dziecka nie nastąpi wypróżnienie, należy porozumieć się z lekarzem (zatrzymanie płynu doodbytniczego może spowodować odwodnienie).<br /><br /><br />

Rectanal - Ciąża

Lek jest przeciwwskazany w ciąży, ze względu na ryzyko wystąpienia zaburzeń elektrolitowych. Preparat można stosować w okresie karmienia piersią. Brak wpływu na płodność.

Rectanal - Efekty uboczne

Rzadko: przemijająca hipokalcemia i hiponatremia (prowadzą do odwodnienia), zaburzenia czynności jelita grubego (w przypadku częstego stosowania). U dzieci i młodzieży istnieje podobne jak u dorosłych ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Rectanal - Interakcje

U pacjentów stosujących leki blokujące kanały wapniowe lub leki moczopędne może dochodzić do zmiany stężenia elektrolitów.

Rectanal - Dawkowanie

Doodbytniczo. Dorośli: ok. 120-150 ml roztworu. Dzieci 3-12 lat: 60-90 ml roztworu (u dzieci w wieku 3-5 lat lek stosować wyłącznie z przepisu lekarza i pod jego nadzorem). Preparat należy stosować wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lub zabieg operacyjny oraz w dniu operacji. Nie stosować częściej niż raz na dobę, z wyjątkiem sytuacji gdy nie uzyskano pełnego oczyszczenia w dniu poprzedzającym zabieg, wtedy wlew można powtórzyć. Roztwór wprowadzany do odbytnicy powinien mieć temperaturę pokojową. Środków przeczyszczających nie stosować dłużej niż tydzień. Przed zabiegiem operacyjnym zaleca się wykonanie badania stężenia elektrolitów we krwi. Lek nie należy stosować u dzieci w wieku do 3 lat, ze względu na bezpieczeństwo stosowania. <u>Sposób podania:</u> założyć nakrętkę z aplikatorem na butelkę, końcówkę dozownika natłuścić wazeliną lub płynną parafiną w celu łatwiejszego wprowadzenia do odbytnicy. Jeśli pacjent podaje sam sobie lek, powinien ułożyć się na boku (najlepiej lewym) i zgiąć obie nogi w stawach biodrowych i kolanach. Jeśli ktoś podaje lek, pacjent powinien przyjąć pozycję podpartą na łokciach i kolanach. Końcówkę dozownika ostrożnie wprowadzić do odbytnicy i podać lek, powoli ściskając butelkę. Po wprowadzeniu roztworu do jelita pacjent powinien pozostać 2-5 minut w jednej z opisanych pozycji, aż do wystąpienia uczucia parcia, a następnie wypróżnić się. W przypadku zwężenia odbytu, bądź ubytków śluzówki odbytu, zabieg można wykonać przedłużając sztywną końcówkę butelki miękkim cewnikiem. Nie należy używać siły podczas wprowadzania końcówki dozownika do naturalnego lub sztucznego odbytu (uszkodzenie ściany jelita). Nie należy również wykonywać wlewek w pozycji stojącej.

Rectanal - Uwagi

Lek wywiera znaczny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Ze względu na działanie produktu leczniczego, przez co najmniej 12 godzin po jego zastosowaniu nie należy prowadzić pojazdów.

Pharmindex