Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Supremin MAX

Spis treści

Reklama

Supremin MAX - skład

1 ml syropu zawiera 1,5 mg cytrynianu butamiratu. Preparat zawiera sorbitol ciekły niekrystalizujący, benzoesan sodu (E 211), sód, etanol oraz glicerol.

Reklama

Supremin MAX - działanie

Lek przeciwkaszlowy. Uważa się, że butamiratu cytrynian ma działanie ośrodkowe, jednak nie jest znany dokładny mechanizm działania. Ma właściwości przeciwcholinergiczne oraz rozszerza oskrzela, co ułatwia oddychanie. Lek nie powoduje uzależnienia ani przyzwyczajenia. Po podaniu doustnym cytrynian butamiratu jest szybko wchłaniany. Cmax w osoczu jest osiągane w ciągu 1 h od momentu podania. W dużym stopniu ulega wiązaniu z białkami osocza. Hydroliza butamiratu, prowadząca głównie do powstania kwasu fenylo-2-masłowego i dietyloaminoetoksyetanolu, zachodzi szybko i całkowicie. Metabolity wykazują działanie przeciwkaszlowe. Metabolity wydalane są głównie przez nerki; metabolity kwasowe są wydalane w dużej ilości w postaci sprzężonej z kwasem glukuronowym. Średnie T0,5 dla kwasu fenylo-2-masłowego, butamiratu i dietyloaminoetoksyetanolu wynoszą odpowiednio 23,26-24,42 h; 1,48-1,93 h i 2,72-2,90 h.

Reklama

Supremin MAX - wskazania

Objawowe leczenie ostrego, nieproduktywnego kaszlu.

Reklama

Supremin MAX - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. I trymestr ciąży. Lek nie jest wskazany do stosowania u pacjentów z objawami ciężkiego zahamowania czynności ośrodka oddechowego.

Reklama

Supremin MAX - ostrzeżenia

Należy unikać jednoczesnego stosowania leków wykrztuśnych, ponieważ może to prowadzić do zalegania śluzu w drogach oddechowych, co zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli i zakażenia dróg oddechowych. Należy zweryfikować diagnozę, jeżeli kaszel utrzymuje się dłużej niż 7 dni. Jeśli podczas stosowania wystąpią działania niepożądane takie jak wysypka, biegunka, zawroty głowy należy zmniejszyć dawkowanie. Po zmniejszeniu dawki objawy najprawdopodobniej ustąpią. Preparat zawiera sorbitol - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Wartość kaloryczna: 2,6 kcal/g sorbitolu. Lek zawiera glicerol i może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę. Preparat zawiera 7 mg alkoholu (etanolu) w 5 ml syropu, co jest równoważne mniej niż 0,2 ml piwa lub 0,1 ml wina. Maksymalna jednorazowa dawka (15 ml) zawiera 21 mg etanolu co odpowiada mniej niż 0,6 ml piwa lub 0,3 ml wina. Mała ilość alkoholu w tym leku nie będzie powodowała zauważalnych skutków. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na maksymalną dawkę dobową (60 ml syropu w 4 dawkach podzielonych), to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”. Ponadto preparat zawiera 5 mg benzoesanu sodu w 5 ml syropu. Benzoesan sodu może zwiększać ryzyko żółtaczki (zażółcenie skóry i białkówek oczu) u noworodków (do 4. tygodnia życia). Zwiększona bilirubinemia występująca w następstwie wypierania z albuminy może zwiększać ryzyko żółtaczki u noworodków, która może rozwinąć się w żółtaczkę jąder podkorowych mózgu (złogi niesprzężonej bilirubiny w tkance mózgowej).

Reklama

Supremin MAX - ciąża

Stosowanie leku u kobiet w I trymestrze ciąży jest przeciwskazane. W II i III trymestrze ciąży lek może być stosowany jedynie w razie bezwzględnej konieczności. Brak danych odnośnie przenikania substancji czynnej i jej metabolitów do mleka ludzkiego - podawanie butamiratu podczas karmienia piersią powinno być szczegółowo rozważone.

Reklama

Supremin MAX - efekty uboczne

Rzadko: senność, zawroty głowy, nudności, biegunka, pokrzywka.

Supremin MAX - interakcje

Należy unikać jednoczesnego podawania leków wykrztuśnych.

Supremin MAX - dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml syropu 4 razy na dobę. Dzieci i młodzież: dzieci od 3 do 6 lat: 5 ml syropu 3 razy na dobę; dziec od 6 do 12 lat: 10 ml syropu 3 razy na dobę; młodzież  powyżej 12 lat: 15 ml syropu 3 razy na dobę. Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 3 lat. Maksymalny czas trwania leczenia bez zalecenia lekarza wynosi 7 dni.

Supremin MAX - uwagi

Lek może wywoływać zawroty głowy i senność, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i (lub) wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej uwagi (np. obsługiwania maszyn).


Podobne leki
Sinecod
Levopront
Supremin
Atussan

Reklama

Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!